Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „TU rodziła się Solidarność”

Na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II otwarto wystawę „TU rodziła się Solidarność” , którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystym otwarciu wzięli udział

m.in. ks. bp Ireneusz Pękalski, ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz Bazyliki Archikatedralnej, dr Tobiasz Bocheński wojewoda łódzki, Andrzej Słowik i Jerzy Kropiwnicki współtwórcy struktur Solidarności w regionie łódzkim, Waldemar Krenc Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Małgorzata Cebulska dyrektor Biura Poselskiego prof. Piotra Glińskiego wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz liczna rzesza członków i sympatyków Solidarności.

- „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia, zwiastunką starożytności” (Cyceron 106 - 43 r. p.n.e. mówca, filozof i polityk rzymski)- zacytował ks. bp Ireneusz Pękalski – Z tamtych wydarzeń płyną wnioski, wskazania, które są ciągle aktualne. Nam wszystkim potrzebna jest solidarność, solidarność umysłów, serc oraz idei służących dobru naszej ojczyzny.

Wystawa powstała z okazji 40 – lecia Solidarności i składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.

- Ekspozycja jest hołdem złożonym zwyczajnym ludziom Solidarności oraz ich solidarności, która 40 lat temu złączyła ponad 10 milionów Polaków w walce z komunistycznymi władzami kraju o godność i wolność – powiedział dr Dariusz Rogut dyrektor Łódzkiego Oddziału IPN.

- O tej wystawie należy rozmawiać w domu z wnukami, dziećmi, znajomymi, sąsiadami. Przypomnieć o tym, co miało miejsce w Polsce, a przez wielu historyków jest
 uważane jako bardzo ważne wydarzenie XX wieku, tuż po wyborze kardynała Karola Wojtyły na urząd papieża. Mamy do czynienia z wydarzeniem naprawdę ogromnej wagi – powiedział Andrzej Słowik prezes Stowarzyszenia Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956 – 1989.

Uczestnicy uroczystości zostali obdarowani publikacjami Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę na Placu Katedralnym można oglądać do 13 sierpnia. Od 28 sierpnia wraz z innymi regionalnym ekspozycjami będzie prezentowana w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

 


    

 


 

Foto: Marek Kamiński


Copyright © 2017. All Rights Reserved.