Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Łódź Przyszłości

Rocznica 600–lecia nadania Łodzi praw miejskich to wyjątkowy jubileusz. W ciągu sześciu wieków rozwijało się, przechodziło kryzysy, okresy upadku i rozkwitu. Miasto wielu kultur i bogatej historii. Połączenie tradycji z nowoczesnością to najcenniejszy kapitał Łodzi.

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zorganizowano konferencję – Łódź Przyszłości. Zaproszeni na spotkania prelegenci wskazywali w jakim kierunku powinno podążać nasze miasto, aby być miastem przyszłości i rozwoju na całym świecie.
     
- Przyszłość jest najważniejsza dla naszych dzieci, dla kolejnych pokoleń, ale to także nasz obowiązek, żeby tę przyszłość dla Łodzi i dla całej Polski stworzyć i kreować. Łódź będzie budowała swoją przyszłość w oparciu o tradycje, o wielki zasób, potencjał, który niesie przeszłość, pamięć, tradycja, tych którzy ten początek tworzyli, budowali nieraz w bardzo trudnych momentach historycznych – powiedział prof. dr hab. Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pan profesor zwrócił uwagę na pięć elementów, które jeżeli będą dobrze rozwijane, to Łódź będzie szczęśliwa i przyszłość łódzka będzie zwieńczeniem sześciuset lat. Te elementy to: infrastruktura, stworzenie dobrych warunków dla przedsiębiorczości, wielkie programy rządowe, kultura, większa integracja z aglomeracją okołołódzką.
       
Waldemar Buda minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że aby nasze miasto jeszcze bardziej rozkwitało, powinno pozyskiwać nowych inwestorów i tworzyć miejsca pracy wysoko płatne.
       
Włodzimierz Tomaszewski minister - członek Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy dotyczące samorządu terytorialnego przypomniał, że jego budowanie dla Łodzi rozpoczęło wielkie otwieranie miasta na świat przez podziemne linie kolejowe, stacje i dworzec, lotniska, łodzkie drogi i tramwaje. Projekty które prowadził to m.in. EC-1, Biała Fabryka (skansen), rewitalizacje wielkich imperiów fabrycznych (Poznańskiego, Scheiblera).               

W panelu dyskusyjnym, który prowadził Janusz Michaluk dyr. Ośrodka Infrastruktury, jako pierwsza zabrała głos prof. Jolanta Rudzka - Fabisiak p.o. dyrektora Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Instytucja gromadzi książki artystyczne, matryce, czcionki, maszyny i urządzenia drukarskie oraz pielęgnuje umiejętności ich remontu i obsługi. W zbiorach muzeum jest także sprzęt do produkcji czcionek metalowych i drewnianych, urządzenia do ręcznego czerpania papieru. Michał Chorosiński aktor i reżyser, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza podkreślił, że w placówce jest prezentowany repertuar klasyczny. Obecnie zespół przygotowuje „Dziady cz. III.” Adama Mickiewicza. Mikołaj Marczyk najmłodszy w historii Rajdowy Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej opowiadał o swojej drodze do sukcesu, którego nie osiągnąłby bez wsparcia sponsorów. Dariusz Stachura wspominał o swojej pracy w Teatrze Wielkim, kiedy pełnił funkcję dyrektora. Obecnie prowadzi działalność promującą młode talenty, bo jak twierdzi, trzeba inwestować w młodzież i dlatego tworzy Festiwal – Kuźnia Talentów.   
    
W drugiej części konferencji prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalak rozmawiał z zaproszonymi gośćmi m.in. na temat wpływu przeszłości na przyszłość miasta, czy Łódź jest dobrym miejscem dla biznesu, czy łodzkie firmy potrafią i chcą się zmieniać.

Na pamiątkę spotkania każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską S.A. z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich, a wykonany według proj
    

      

                                                                 
                                                                               
Foto: Marek Kamiński


Copyright © 2017. All Rights Reserved.