Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr - Podział

10 kwietnia nie sposób było inaczej, jak tylko sięgnąć wspomnieniem do tej daty sprzed ośmiu lat. Jechałem wtedy na ślub moich przyjaciół do Wrocławia. W okolicach Leszna ktoś z siedzących w przedziale odebrał informację o katastrofie.

W absolutnym milczeniu, po chwili odrętwienia gorączkowo szukaliśmy informacji. Coraz bardziej porażających. „Wszyscy…, nikt…”

Potem przyszły  chwile wspomnień. Z niektórymi spośród ofiar katastrofy miałem zaszczyt spotkać się w życiu. To nie były dla mnie jedne z 96 ofiar, ale konkretne twarze, uśmiechy, słowa, krótkie listy, życzenia… Wydobywałem pamiątki jak relikwie.

Potem nadszedł czas żałoby. Byłem w Warszawie dwukrotnie. Raz mogąc pełnić zaszczytną wartę honorową przy trumnach Pary Prezydenckiej. Zanim tam dotarłem, byłem na Krakowskim Przedmieściu. Obraz Polski z tego czasu i tego miejsca jest niezwykle piękny, dumny… To jest obraz mojej ojczyzny, mojego narodu, mojego państwa. Ze scen, które zapamiętałem utkwiła mi między innymi reprezentacja Polski w piłce ręcznej, stojąca w długiej, bardzo długiej kolejce do Pałacu Prezydenckiego. Bardzo ceniłem i cenię tych ludzi. Ogromnym szacunkiem darzę ich ówczesnego trenera, mimo że  zaangażował się wkrótce po nie mojej stronie sceny politycznej. Ale wtedy, właśnie w tych dniach nie było tam, na Krakowskim Przedmieściu, zaangażowania politycznego. Było zaangażowanie obywatelskie i patriotyczne. Byłem ponownie w Warszawie na mszy świętej ku czci Ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Placu Piłsudskiego 96 portretów złączonych z tajemnicą krzyża. Nikomu nie przeszkadzał ten związek, ani to, że byli wśród nich ludzie o poglądach lewicowych, agnostycy, zapewne ateiści. Ale czy istniał i czy istnieje jakikolwiek inny znak, który mógłby być bardziej pojemny wobec tej pustki, tej przerażającej pustki po takiej śmierci? Nikt chyba nie miał wątpliwości.

Potem byłem na krakowskich Błoniach. Tłumy ludzi, większość z nich, ubranych świątecznie, wszak byli na pogrzebie. Nastrój powagi, nastrój żałoby, która jednoczy.

Jak bardzo krótko to trwało… Zaraz po katastrofie dokonano wielu działań bardzo precyzyjnie niszczących tę jedność. Tym, którzy realnie ucierpieli zakazano niejako mówić o katastrofie, by nie rozgrywać polityki cierpieniem i trumnami. Ale ci, którzy dokonali tego zakazu sami, jak to określił 18.01.2011 roku ówczesny premier postawili sobie jako cel „wygrać prawdę” (to siedmiokrotnie powtórzony w tym przemówieniu sejmowym zwrot). Zaczęto prowadzić grę o tron, a właściwie ją kontynuować. Bo gra o tron zaczęła się wcześniej, przed 10 kwietnia.

W ramach tego wygrywania prawdy niszczono systematycznie ten obraz pięknej i prawdziwej Polski i Polaków. Z pewnością tych, którzy ocalili godność i przyzwoitość w miesiącach chaosu było zdecydowanie więcej, ale to mniejszość przez lata miała dostęp do mediów, ona była krzykliwa. Największym dramatem - w moim przekonaniu - stało się jednak to, że pojawiła się w społeczeństwie znaczna grupa ludzi zniechęconych, rozczarowanych, zniesmaczonych. Ostatecznie - wycofanych.

Katyń pamiętamy

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Łódź, 17 kwietnia 2018

W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Prof. Nikita Pietrow - Katyń a rosyjska polityka

Tendencja przemilczania przestępstw z okresu sowieckiego istnieje od dawna.

Tadeusz Płużański - W Smoleńsku zginęli Żołnierze Wyklęci-Niezłomni

W ubiegłym roku na 10 kwietnia napisałem do „Gazety Polskiej Codziennie” felieton, że kłamstwo smoleńskie trwa już trzy lata. Dziś mogę niestety z pełną odpowiedzialnością powiedzieć: trwa już cztery lata.

4. rocznica smoleńskiej tragedii.

Abp M. Jędraszewski: tylko pełne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej da nam poczucie życia w wolnym kraju

Giętkie paragrafy na Katyń

Memoriał kataloguje sposoby naruszeń rosyjskiego prawa w sprawie zbrodni katyńskiej

Druga tragedia katyńska 2010

W tupolewie na pewno były eksplozje

SMOLEŃSK Glenn Jorgensen, śledczy katastrof lotniczych, w rozmowie z Ewą Stankiewicz-Jorgensen w programie „Otwartym tekstem” (TV Republika) powiedział, że „raport techniczny to z wielu przyczyn kamień milowy badania katastrofy smoleńskiej”. Precyzyjnie udokumentowano, że w lewym skrzydle doszło do eksplozji jeszcze w trakcie lotu maszyny.

Komisja Rady Europy wzywa Rosję do zwrotu Tupolewa

Komisja ubolewa w tekście, że jej rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę jej przedstawicielami oraz nie odpowiadali na żadne próby uzyskania danych.

Ślady materiałów wybuchowych. Podkomisja smoleńska ujawniła nowe ustalenia

Liczne części samolotu oraz ciało przynajmniej jednej ofiary katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku wykazały w badaniach obecność materiałów wybuchowych. Według podkomisji smoleńskiej, takich śladów nie odnaleziono w glebie.

Smoleńsk. A. Macierewicz: D. Tusk myli się lub świadomie mówi nieprawdę

Konfrontując obecne zeznania Donalda Tuska z poprzednimi widać, że pan Tusk się myli lub świadomie mówi nieprawdę – ocenił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam i Radia Maryja Antoni Macierewicz. W programie nt. podsumowania 8 lat badań katastrofy smoleńskiej, szef podkomisji ds. ponownego zbadania jej przyczyn i b. minister obrony narodowej odniósł się m.in. do odbytego /.../ w warszawskim sądzie przesłuchania Donalda Tuska. Były premier składał zeznania w procesie Tomasza Arabskiego. Tusk powiedział m.in.: „Nie planowałem, i prezydent Kaczyński też nie planował, wspólnej wizyty prezydenta i premiera w Katyniu”.

Abp Jędraszewski modlił się za ofiary katastrofy smoleńskiej. "Za tych, dla których Polska jest i na zawsze pozostaje Matką"

Byli i są Polacy, którzy rozumieli i rozumieją, co to jest liturgia dziejów – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. odprawionej w katedrze na Wawelu w 8. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Podkreślił, że ta liturgia dziejów to "ciągle powroty pewnych przeżywanych treści w coraz to nowym kontekście historycznym".

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.