Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Łódź: Obchody 50. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej

11 marca w Łodzi odbędą się uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.  
Obchody rozpoczną się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8), z którym związana była Stanisława Leszczyńska.

W programie o godz. 17.30 przewidziano otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska. Następnie, o godz. 18.00, celebrowana będzie Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, a po niej nastąpi nawiedzenie krypty, w której znajdują się szczątki położnej.

Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 r. w rodzinie Jana Zambrzyckiego i Henrietty z domu Glaesmann. Sakramentu Chrztu św. udzielono jej 9 maja w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. Tam również w 1916 roku zawarła związek małżeński z Bronisławem Leszczyńskim. W kolejnych latach urodziła czwórkę dzieci: Bronisława, Sylwę, Stanisława i Henryka.

W latach 1920-1922 Sługa Boża uczyła się w Miejskiej Szkole Położnych w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem, a następnie podjęła pracę jako położna w rodzinnej Łodzi. W okresie międzywojennym rodzina Leszczyńskich mieszkała w domu przy ul. Żurawiej 7 na Bałutach, które w owym czasie licznie zamieszkiwała ludność żydowska, z którą utrzymywała życzliwe kontakty. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Łodzi przez Niemców na Bałutach 8 lutego 1940 r. utworzono getto. Stanisława Leszczyńska wraz z córką Sylwią trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz 17 kwietnia 1943 r., w którym rozpoczęła pracę jako położna (nr więźniarki 41335). Przyjmowała porody, dbała o kobiety i stanowczo odmawiała uśmiercania dzieci.

Zmarła 11 marca 1974 r., chorując na nowotwór. Pochowana została na cmentarzu św. Rocha przy ul. Zgierskiej w Łodzi, a następnie, w 1996 r., jej szczątki zostały przeniesione do krypty kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi.


za:www.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.