Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Obrzydliwe! "GW" atakuje NSZ w rocznicę wybuchu PW za antykomunizm: "Kolaboranci III Rzeszy". Uderza też w Żołnierzy Wyklętych

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego „Gazeta Wyborcza” postanowiła przeciwstawić Armię Krajową Narodowym Siłom Zbrojnym i Żołnierzom Wyklętym. Po raz kolejny zaatakowała też Brygadę Świętokrzyską. „Wyborcza” polskich bohaterów nazywa „kolaborantami III Rzeszy”.

Redakcji z Czerskiej bardzo nie podoba się, że NSZ uznały, iż wrogiem Polski są nie tylko Niemcy, ale także Sowieci.


CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczne słowa Jarosława Kurskiego do premiera ws. Brygady Świętokrzyskiej: Złożył Pan wiązankę na grobach zbrodniarzy wojennych

Podły atak na Brygadę Świętokrzyską! „GW” chce zohydzić NSZ przed 75. rocznicą powstania organizacji

Dziś 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego i prezydent Andrzej Duda odda hołd powstańcom warszawskim. A za dziesięć dni uczci pamięć polskich kolaborantów III Rzeszy. 11 sierpnia będzie patronował rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, która odrzuciła współpracę z AK i współdziałała z Wehrmachtem

— można przeczytać w „jedynce” dzisiejszej „Gazety Wyborczej”. Widać zatem, że „GW” próbuje też wykorzystać atak na żołnierzy NSZ do uderzania w znienawidzonego przez tę redakcję prezydenta Andrzeja Dudę. Przy czym w tekście jasno zasygnalizowano, że ta współpraca Brygady z Niemcami ograniczała się do przekazywania broni, a nie wspólnych akcji zbrojnych. Nie wspomniano też, że Brygada miała na swoim koncie także potyczki z Niemcami. W dalszej części tekstu jego autor Mirosław Maciorowski zdradza, dlaczego tak zawzięcie atakuje Brygadę Świętokrzyską - nie podoba mu się, że formacja ta podjęła również walkę z Sowietami.

Prezydent mierzy dziś taką samą miarą powstańców, którzy ruszyli do walki z Niemcami, i narodowców, którzy w imię antykomunizmu podjęli z nimi kolaborację. W jednym szeregu ustawił dwa etosy – demokratyczny, na który powołuje się przy każdej okazji, oraz faszystowski, którego postanowił być jawnym entuzjastą — pisze Maciorowski.

Wewnątrz „Wyborczej” zamieszczono też wywiad z historykiem prof. Rafałem Wnukiem. Także on krytykuje Brygadę Świętokrzyską oraz Żołnierzy Wyklętych. Profesor uważa, że nie można mówić, iż walka Żołnierzy Wyklętych była powstaniem antykomunistycznym.

O powstaniu antykomunistycznym mówi m.in. prezydent Andrzej Duda, ma ono hasło w Wikipedii. Tyle że powstanie warszawskie było, a antykomunistycznego nie było. Taka kreacja służy władzy do narzucania języka opisu przeszłości i legitymizacji pewnych grup oraz związanych z nimi tradycji. Narodowe Siły Zbrojne, Związek Jaszczurczy były przeciwne powstaniu warszawskiemu i główne siły z Brygadą Świętokrzyską wyprowadziły z Polski. Otwarcie wystąpiły przeciwko PPP. Zanegowały jego prawowitość. A rządzący chcą mieć NSZ i Brygadę Świętokrzyską w panteonie bohaterów, więc muszą jakoś ten fakt ominąć, przetasować karty, żeby pasowały do ich opowieści — stwierdza

Gdy takie sformułowanie jak antykomunistyczne powstanie się upowszechni, stanie się naturalne, to wyrośnie całe pokolenie, które nie będzie potrafiło mówić o XX-wiecznej historii bez jego użycia. Powstanie, którego nie było, stanie się świętością dla części narodowej tradycji. Historyków próbujących rzetelnie opisać przeszłość będzie można oskarżać o szarganie świętości i pisanie z pozycji niepolskich. (…) Z punktu widzenia metody historycznej opowieść o powstaniu antykomunistycznym jest szalbierstwem — dodaje.

To przykre, że „Gazeta Wyborcza” postanowiła akurat w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego zaatakować Narodowe Siły Zbrojne i Żołnierzy Wyklętych i przeciwstawić ich walkę tej prowadzonej przez powstańców warszawskich. Zarówno jedni, jak i drudzy, walczyli o wolną Polskę.


autor: Co tam w Wyborczej?

Świat widziany z Czerskiej.

za: https://wpolityce.pl/polityka/457381-obrzydliwe-gw-atakuje-nsz-w-rocznice-wybuchu-pw

Copyright © 2017. All Rights Reserved.