Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Łódzkie wybrało życie! Zamiast in vitro fundusze pójdą na leczenie niepłodności

3 mln zł – z czego milion przekaże Urząd Marszałkowski w Łodzi, a dwa miliony Ministerstwo Zdrowia – na program leczenia niepłodności trafi w tym roku do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Jednocześnie samorząd woj. łódzkiego zrezygnuje z dofinansowania in vitro w regionie.

Zarząd woj. łódzkiego jest gotowy przeznaczyć 1 mln zł z budżetu regionu na leczenie niepłodności w Instytucie CZMP. Po wielu rozmowach w Ministerstwie Zdrowia udało mi się zapewnić dodatkowo 2 mln zł na ten cel.

– poinformował dziś marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim.

Działania marszałka są związane z decyzją o niefinansowaniu wojewódzkiego programu in vitro, którą prawdopodobnie podejmie we wtorek sejmik woj. łódzkiego. W projekcie budżetu na 2019 r., przyjętym przez poprzedni samorząd regionu, przeznaczono na ten cel 2 mln zł. Po wyborach przewagę w Sejmiku zyskał PiS i wiadomo – m.in. po niedawnym głosowaniu w komisji zdrowia - że nie będzie chciał wprowadzić programu in vitro, który za 200 tys. zł był realizowany pilotażowo od lipca do końca 2018 r.

Budżet nie jest z gumy. Uznaliśmy, że współpraca z rządem będzie w tym przypadku skuteczniejsza dla osób cierpiących na niepłodność. Kompleksowe badania, a następnie leczenie niepłodności powoduje, że 80 do 90 proc. par może zostać wyleczone. To jest klucz – my chcemy leczyć niepłodność. Oczywiście są pewne rozwiązania, które można zastosować później, ale my chcemy, aby to było później, a nie od razu – podkreślił Schreiber.

Według dyrektora ICZMP prof. Macieja Banacha obiecane pieniądze pozwolą, aby działająca w jego instytucie od listopada 2017 r., uruchomiona jako placówka referencyjna narodowego programu prokreacyjnego, Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności mogła funkcjonować "pełną parą".

Program prokreacji to nowy produkt – wciąż jest poprawiany przez ekspertów, aby był jak najefektywniejszy. Inicjatywa pana marszałka pozwoli nam, by nie czekać już na pewne poprawki w programie, ale móc działać na pełnych obrotach.

– zaznaczył.

Program leczenia niepłodności realizowany w ICZMP opiera się na ścisłej współpracy i kompleksowym działaniu lekarzy różnych specjalizacji związanych z medycyną rozrodu: ginekologów, andrologów, genetyków, immunologów, endokrynologów. Dotychczas przyjęto 402 pary, z czego w 38 przypadkach uzyskano ciążę.

Mama 8-tygodniowego Antka Karolina Kostecka trafiła do ICZMP po pół roku starania się o dziecko. Jak wyjaśniła podczas konferencji, w jej przypadku przyczyną problemów z zajściem w ciążę był zespół policystycznych jajników. W ICZMP została zdiagnozowana, poddana m.in. zabiegowi udrożniania jajowodów oraz leczeniu farmakologicznemu. Badaniom został poddany także jej mąż. Po 9 miesiącach terapii lekarze stwierdzili u pacjentki ciążę.

Jeszcze 2 lata NFZ wyceniał wizytę w poradni leczenia niepłodności na 27,50 zł, a 260 zł przeznaczał na pobyt diagnostyczny pacjentki w szpitalu. To finansowanie nie wystarczało na poprowadzenie prawidłowego procesu leczenia. Zżymaliśmy się, ponieważ chcieliśmy diagnozować według standardów obowiązujących w Europie.

– zaznaczył szef Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności ICZMP prof. Krzysztof Szaflik.

Jak dodał, ograniczenia w finansowaniu są nadal, także w ramach programu prokreacyjnego Ministerstwa Zdrowia, ponieważ z dostępnych 40 procedur MZ płaci tylko za 11. Dlatego tak ważne są dodatkowe pieniądze na leczenie niepłodności.

Zdaniem Szaflika i Banacha, ICZMP wykorzystuje wszystkie dostępne techniki z dziedziny medycyny rozrodu, które pozwalają na zdiagnozowanie pary, wykrycie schorzeń negatywnie wpływających na płodność i ich leczenie. Są to wyłącznie metody o popartej naukowo skuteczności.

Trzy cykle obserwacji i kompleksowa diagnostyka pozwolą nam stwierdzić, czy jesteśmy w stanie pomóc takiej parze, czy nie. Jeśli wykorzystamy wszystkie nasze możliwości – stymulację, diagnostykę, zabiegi małoinwazyjne, operacje laparoskopowe, histeroskopowe – jeśli te metody będą wykorzystane lub trafi do nas np. kobieta po operacji jajowodów, to wiadomo, że ona mimo naszego starania nie zajdzie w ciążę. To jest kandydatka idealna do in vitro, my o tym wiemy i o tym pacjentkę możemy poinformować.

- zaznaczył prof. Szaflik.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.