Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

IV Konferencja KSD

zorganizowana przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
Łódź, 23 pażdziernika 2010 roku,

 

Manipulacja – kłamstwo zorganizowane

W cyklu naszych konferencji nie mogło zabraknąć pochylenia również i nad tym, niesłychanie destrukcyjnym, środkiem odczłowieczania - nad manipulacją. Motyw dezorientacji przewijał się również w niektórych referatach spotkań lat ubiegłych, teraz jednak chcemy zwrócić szczególną uwagę na jej niezwykle groźne możliwości i skutki w masowej dezintegracji.

Użyte słowa „odczłowieczanie”, „dezintegracja” mogą rodzić oskarżenia o przesadę. Ale czyż człowiek atakowany nieustannie przez miliony impulsów informacyjnych (a informacją jest wszystko), kształtowany przez specyficzny ich charakter i dobór, nie może stać się  w rękach manipulatorów narzędziem?...

A przecież jedną z podstawowych cech i praw człowieka jest jego umiejętność i wolność w odkrywaniu prawd w drodze do Prawdy. Ta wolność pozwala kształtować umiejętność rozumienia rzeczywistość. Kształtować – rozwijać bądź redukować - niepowtarzalne osobowości. Determinować decyzje. Te codzienne i te strategiczne, życiowe.

Organizatorzy


Manipulacja - kłamstwo zorganizowane.

Tegoroczna konferencja „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” to już czwarte ogólnopolskie spotkanie ludzi mediów, na które zaprasza Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Motywem przewodnim październikowej refleksji będzie: „Manipulacja – kłamstwo zorganizowane”.

Spotykamy się jak zwykle w gościnnych murach Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława 14 w Łodzi 23.10.2010 r. o godz. 9:30 (Msza św. w kaplicy seminaryjnej o 8:30) Prelekcje i dyskusje trwać będą do godz. 17:30 (z przerwą na posiłek obiadowy)

Swój udział zapowiedzieli: Ks. bp Adam Lepa, prof. prof. Grzegorz Kucharczyk, Mirosław Dakowski, ks. prof. Tadeusz Guz, pos. Janusz Wojciechowski, ks. dr Marek Dziewiecki, red. red. Bernard Margueritte, Zygmunt Chabowski, dr inż. Antoni Zięba, Franciszek Kucharczak, Bronisław Wildstein, Tomasz Bieszczad, reż. Grzegorz Braun.

Szczegółowy program w załączeniu

W cyklu naszych konferencji nie mogło zabraknąć pochylenia również i nad tym, niesłychanie destrukcyjnym, środkiem odczłowieczania - nad manipulacją. Motyw dezorientacji przewijał się również w niektórych referatach spotkań lat ubiegłych, teraz jednak chcemy zwrócić szczególną uwagę na jej niezwykle groźne możliwości i skutki w masowej dezintegracji.

Użyte słowa „odczłowieczanie”, „dezintegracja” mogą rodzić oskarżenia o przesadę. Ale czyż człowiek atakowany nieustannie przez miliony impulsów informacyjnych (a informacją jest wszystko), kształtowany przez specyficzny ich charakter i dobór, nie może stać się  w rękach manipulatorów narzędziem?...

A przecież jedną z podstawowych cech i praw człowieka jest jego umiejętność i wolność w odkrywaniu prawd w drodze do Prawdy. Ta wolność pozwala kształtować umiejętność rozumienia rzeczywistość. Kształtować – rozwijać bądź redukować niepowtarzalne osobowości. Determinować decyzje. Te codzienne i te strategiczne, życiowe.

Krzysztof Nagrodzki

Agnieszka Sadowska - Manipulacja- kłamstwo zorganizowane

W Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się czwarta już z cyklu konferencja pt.:” Dziennikarz między prawdą, a kłamstwem” zorganizowana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Zaproszeni prelegenci skupili się na problemie manipulacji, tak bardzo obecnej w naszym życiu, zarówno w sferze polityki, gospodarki, jak i kultury. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie mszą św. Słowo wstępne wygłosił arcybiskup Władysław Ziółek, który odniósł się do bieżących wydarzeń- morderstwa pracownika biura PIS-u w Łodzi, jako skutku manipulacji w mediach i oczerniania jedynie jednej partii. Podkreślił konieczność obrony prawdy i poszukiwania jej przez dziennikarzy. Dziś pojawiają się wątpliwości, czy to, co słyszymy lub czytamy jest rzetelną, sprawdzoną informacją, czy jedynie manipulacją, mającą przynieść konkretny, zamierzony cel. Dziennikarz powinien być obiektywny, stać na straży prawdy, brać odpowiedzialność za słowo, tymczasem coraz częściej media zacierają rzeczywistość, fałszując jej obraz.

Bp Adam Lepa wymienił metody socjotechniczne, z którymi się stykamy w mediach. Nie fałszuje się rzeczywistości bezpośrednio, dlatego jest to trudne do wykrycia i uchronienia się przed manipulacją. Stosowana jest dezinformacja, kreowanie „wroga”, podsycanie atmosfery strachu. Niektórym dziennikarzom zdaje się przyświecać hasło: ”Ludzie chcą być okłamywani”. Często wypowiadane zwroty, typu ”państwo wyznaniowe” w końcu wbijają się w świadomość. Ważne sprawy przedstawiane są jako błahe lub są przemilczane, za to szuka się sensacji. Niektóre osoby ciągle się ośmiesza, straszy się nimi. Przekonuje się, że zagrażają państwu. To prowadzi do eskalacji złych emocji, nienawiści. Najniebezpieczniejsze jest powtarzanie, że powinny być wyeliminowane z życia publicznego. Ktoś bowiem może potraktować to dosłownie.

Czytaj więcej...

Media masowego rażenia

IV Ogólnopolska Konferencja Oddzialu Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy:
"Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem. Manipulacja - kłamstwo zorganizowane"

Czytaj więcej...

Zebrani na IV Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu: „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” wystosowali PRZESŁANIE DO DZIENNIKARZY I WYDAWCÓW

23 października 2010 roku odbyła się w Łodzi  IV Ogólnopolska Konferencja zatytułowana "Manipulacja – kłamstwo zorganizowane". W toku wieloaspektowej debaty uczestnicy spotkania dokonali analizy sytuacji w funkcjonowaniu polskich mediów oraz omówienia zagrożeń, które dotykają nadawców i odbiorców. Wyrażono głębokie zaniepokojenie powiększającym się uzależnieniem mediów od doraźnej walki o wpływy w państwie. Nad bezstronnością przekazu ciąży coraz bardziej interes dysponentów i obowiązujący w części środowiska koniunkturalizm polityczny, które  ograniczają wolność wypowiedzi i zniekształcają prawdę. Zaś język tej walki coraz częściej agresywny i wulgarny – staje się dominującym elementem warsztatu dziennikarskiego. Najbardziej traci na tym tendencyjnie informowany obywatel.
Do Koleżanek i Kolegów Dziennikarzy, dla których liczą się takie wartości jak wolność i rzetelność wypowiedzi, szacunek dla prawdy i godność osobista, zwracamy się o wspólny wysiłek i wytrwałość w przezwyciężaniu praktyk, które godzą w dobre imię dziennikarza i uwłaczają prawdzie.

Za zgodą zebranych - Zespół Organizacyjny Konferencji:

Tomasz Bieszczad, Grażyna Bieszczad, Zygmunt Chabowski, Agata Chudzia, Beata Janicka, Janusz Janyst, ks.dr Waldemar Kulbat, Krzysztof Nagrodzki (koordynator zespołu), Ewa Piatkowska, ks. dr Roman Piwowarczyk, Agnieszka Sadowska, Jan Szałowski, Błażej Torański, Małgorzata Warzecha.

Łódź, 24 października 2010 r.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.