Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Konferencja historyczna „Wielcy polscy Kronikarze”

18 listopada w Łodzi odbędzie się konferencja naukowa „Wielcy polscy Kronikarze” organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Oddział w Łodzi. 

Poświęcona będzie wybitnym historykom pochodzącym z terenu obecnego województwa łódzkiego: Janowi Długoszowi i Maciejowi Stryjkowskiemu.

Ich życie i dzieło będzie punktem wyjścia do rozważań na temat przełomowego momentu, kiedy rodził się nowoczesny kształt naszej Ojczyzny. Prekursorskie prace wielkich Kronikarzy stworzyły podwaliny pod nowoczesny polski patriotyzm, w którym należy: uczciwie płacić podatki, łożyć na armię i na cele społeczne, nie knuć intryg przeciw królowi. Państwo ma funkcjonować jak organizm, którego poszczególne elementy składowe są współzależne i wobec siebie lojalne. Takie też będzie przesłanie naszej Konferencji, jakże aktualne dzisiaj! – informują organizatorzy.

Podczas konferencji głos zabiorą wybitni polscy naukowcy, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, a także miejsc, z którymi związane są życiorysy Kronikarzy.

Przewidziano również wystawę polskich wydań kronik historycznych, a także wieczór pieśni i poezji staropolskiej.

Patronat nad wydarzeniem objął kard. Grzegorz Ryś i minister nauki Przemysław Czarnek.

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi w ubiegłych latach organizowało podobne konferencje, dzięki którym powstało 12 książek i 13 nagrań opublikowanych na stronie: https://katolickie.media.pl.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.