2 października 1944. Tragedia bohaterów stolicy
79 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
70. rocznica aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka
Zabrał jedynie brewiarz i różaniec. Mija 70 lat od aresztowania prymasa Wyszyńskiego
70 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 r., funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wywieźli go z warszawskiego Pałacu Prymasowskiego do klasztoru w Rywałdzie, gdzie został internowany.
Już 28 września oficjalne otwarcie nowego budynku Muzeum Historii Polski. Przez pierwsze trzy dni wstęp wolny
Minister Piotr Gliński powiedział Polskiemu Radiu RDC, że przesłaniem Muzeum Historii Polski jest „opowieść o polskiej wolności".
Wspaniały gest mistrza Europy, Łukasza Kaczmarka. Złoty medal podarował parafii w Krotoszynie
W sobotę polscy siatkarze zdobyli Mistrzostwo Europy. Do Polski przywieźli nie tylko wielką radość, ale również swoje złote medale. Łukasz Kaczmarek nie zatrzymał jednak złotego krążka dla siebie. Jako wotum wdzięczności przekazał go do bazyliki w Krotoszynie.
Elegancja, dowcip i wirtuozeria
„L’Italiana in Algeri” Gioacchina Rossiniego w reż. Jitki Stokalskiej w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w „Naszym Dzienniku”.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Drag queen stanie przed sądem
Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok poznańskiego sądu okręgowego, który uniewinnił Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna ponownie stanie przed sądem.
Centrum logistyczne Caritas we Lwowie zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku
Główny obóz ukraińskiej organizacji pomocowej Caritas-Spes we Lwowie na zachodniej Ukrainie został całkowicie zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku dronów we wtorek wieczorem. Totalnemu zniszczeniu uległo 300 ton wszelkich dostaw pomocy humanitarnej z całego świata
Wychowanie przez dogadzanie czy wymaganie
Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny. Powraca pytanie o mądre wychowywanie dzieci i młodzieży. Czasy, gdy jednym z pryncypiów takiego wychowywania było stawianie im dużych wymagań, zastępuje epoka dogadzania im. Przede wszystkim przez rodziców. Jest to jeden ze skutków nasilającej się hedonizacji życia, pogańskiego bożka, wielbionego coraz częściej również przez konserwatystów i katolików.
Rafał Ziemkiewicz wygrał w sądzie z OMZRIK. Organizacja ma wypłacić zadośćuczynienie
Mówiąc o niewiarygodności Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz zwracając uwagę na zatarg z prawem jego założyciela, Rafał Ziemkiewicz nie naruszył dóbr osobistych organizacji – orzekł sąd pierwszej instancji w Warszawie. OMZRIK ma wypłacić na rzecz dziennikarza odszkodowanie finansowe.
W kryjówkach kościelnych odnaleziono zaginioną listę Żydów
Podczas II wojny światowej w budynkach kościelnych w Rzymie przed nazistami ukrywało się ponad 4300 osób. Odnaleziona lista, uznawana wcześniej za zaginioną, zawiera nazwiska 3600 osób, z których większość stanowili Żydzi. Dokument znajdował się w archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego i został zaprezentowany w czwartek w Muzeum Wspólnoty Żydowskiej w Rzymie.
Ryszard Czarnecki -Wybory europejskie a KPO
Co z KPO? Grzmią opozycja i zaprzyjaźnione z nią media. Odpowiadam. W przyszłym roku, w lipcu odbędą się wybory do europarlamentu, ale też, co ważniejsze, na szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Do wyboru przewodniczących obu tych kluczowych organów UE wymagany jest konsensus. I żeby on nastąpił, kandydatów musi poprzeć Polska, ale
Kolejny atak na Kościół w Nigerii: podpalono plebanię, nie żyje seminarzysta
Niezidentyfikowani napastnicy podpalili plebanię parafii św. Rafała w Fadan Kamantan w nigeryjskiej diecezji Kafanchan, zabijając seminarzystę.
Informację o śmierci 25-letniego kleryka przekazał bp Julius Yakubu Kundi z diecezji Kafanchan w Nigerii. Dwóm kapłanom udało się uniknąć ataku, który miał miejsce w czwartek, 7 września, około godziny 20:00. „Napastnicy chcieli uprowadzić proboszcza, ale ponieważ nie umieli się dostać do rezydencji księdza, uciekli się do podpalenia obiektu"
Nauczanie religii w krajach UE - analiza
W zdecydowanej większości państw europejskich, za wyjątkiem Francji (oprócz Alzacji i Lotaryngii), Białorusi, Bułgarii, Słowenii i Rosji, nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Przyjęty w Polsce model jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował aborcję w całym kraju
Sąd Najwyższy w Meksyku orzekł, że karanie za przerywanie ciąży jest niezgodne z konstytucją i zalegalizował aborcję we wszystkich 32 stanach w tym kraju – poinformował w czwartek portal BBC.
Ten Polak...
Seria ostatnio opublikowanych sondaży ujawnia dwie grupy wyborców o niemal stałej liczbie mimo innych zmian w preferencjach. Jedna to ponad 20 proc. tych, którym w dowolnej kwestii „trudno powiedzieć”, druga – podobnej wielkości – to ludzie, którzy są przeciwni praktycznie każdemu działaniu polskich władz. Nawet uzyskaniu od Niemiec reparacji za ich zbrodnie!
DR Konga: Atak na modlących się w czasie nabożeństwa
Co najmniej 15 osób zginęło w prowincji Ituri, w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.
W niedzielę oddziały paramilitarne CODECO zaatakowały cywilów w Gobu, nad Jeziorem Alberta. Najpierw atak został przypuszczony na ludzi zebranych w kościołach Mesa, Cepac i Aumopro położonych w pobliżu brzegu Jeziora Alberta, a następnie na obóz rybaków.
Współpracowała z organizacjami Sorosa, szpiegowała na rzecz Rosji. Natalia Burlinowa poszukiwana przez FBI
Natalia Burlinova, poszukiwana przez FBI za szpiegostwo na rzecz Rosji, w latach 2013-2016 uczestniczyła w Polsce w spotkaniach organizowanych przez Fundację Batorego, udzieliła też „Tygodnikowi Powszechnemu” wywiadu, w którym wychwalała Putina – pisze poniedziałkowa „Gazeta Polska Codziennie”.
Drużyna Tuska. Przepis na Sejm, kabaret czy dramat?
Donald Tusk chce odebrać władzę z rąk Jarosława Kaczyńskiego. To jedyny cel. I, co już widzimy, jeszcze niedawno gotów był on sięgnąć po każdy możliwy sposób, by rząd Zjednoczonej Prawicy 15 października odszedł w niepamięć. Można było zastanawiać się jaki program zaoferowałaby nam antypisowska koalicja „ubogacona” takimi nazwiskami jak Kołodziejczak, Shostak, czy Hartman? A potem kandydaci przemówili… No i zaczęło się ich wycofywanie…
Chrześcijanie w Pakistanie drżą o życie
Po atakach agresywnych muzułmanów na kościoły i domy w Pakistanie chrześcijanie dalej obawiają się o swoje życie. W kraju funkcjonuje prawo o bluźnierstwie, wykorzystywane przez ekstremistów, choć większym zagrożeniem dla wyznawców Chrystusa są samosądy.
Po tym, co wydarzyło się w środkowym Pakistanie kilka dni temu, nic już nie będzie takie samo. [czytaj więcej]
Spłonęły samochody przed kościołem w Gliwicach. „Sprawca próbował podpalić świątynię”
W poniedziałek doszło późnym wieczorem do pożaru w pobliżu kościoła pw. Chrystusa Króla w Gliwicach. Spłonęły trzy samochody należące do księży z tamtejszej parafii. Wedle świadków, sprawca najpierw próbował podpalić świątynię.
80 lat temu w akcji pod Sieczychami poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka"
80 lat temu, 20 sierpnia 1943 r., w ataku na posterunek graniczny w Sieczychach poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka". "Celem akcji było zademonstrowanie sprzeciwu wobec rozdzielenia przez Niemców sztuczną granicą polskich ziem i osłabienie kontroli nad granicą, którą często przekraczali także kurierzy Podziemia"
Co siódmy chrześcijanin na świecie jest prześladowany
Co siódmy chrześcijanin na świecie jest prześladowany, a szykany i często otwarta przemoc wobec nich obecnie rośnie. Na problem zwróciła uwagę międzywyznaniowa agencja pomocowa Open Doors z okazji przypadającego 22 sierpnia Dnia Pamięci Ofiar Przemocy na tle Religijnym ONZ.
Nikaragua: reżim Ortegi oskarżył jezuitów o „terroryzm”. Zamknięto ich uniwersytet i zajęto konto bankowe
Rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi zamknął w środę prowadzony przez jezuitów stołeczny Uniwersytet Środkowoamerykański (UCA), oskarżając wykładowców i kierownictwo uczelni o „działalność terrorystyczną”.
Skonfiskowano wszystkie jej nieruchomości oraz zajęto konto bankowe.
Uczelnia, ciesząca się uznaniem w Ameryce Łacińskiej,
Kościół katolicki w PRL.40. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka
Dr J. Hajdasz o 46. rocznicy śmierci ks. abp. Antoniego Baraniaka: Postawa ks. abp. Antoniego Baraniaka pokazuje, w jak perfidny sposób komuniści zwalczali osoby duchowne, Kościół katolicki
Nigeria: kolejne porwanie duchownych katolickich
Kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki (ojcowie biali) ks. Paul Sanogo i seminarzysta Melkiori Dominic Mahinini zostali uprowadzeni na terenie diecezji Minna w stanie Niger w Zachodniej Nigerii. W odróżnieniu od poprzednich tego rodzaju zdarzeń tym razem obaj porwani są cudzoziemcami: ojciec biały pochodzi z z Burkina Faso, a przyszły kapłan z Tnazanii.
Nikaragua: Prezydent Ortega zabronił dwóm duchownym powrotu do kraju z ŚDM
Dyktator Nikaragui Daniel Ortega zabronił powrotu do kraju dwóm katolickim księżom, którzy uczestniczyli w spotkaniach z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Portugalii - poinformowały w sobotę lokalne media.Duchowni ci to Tomas Sergio Zamora Calderon, proboszcz kościoła w miejscowości Milagros w diecezji Leon i Chinandega oraz ksiądz William Mora z kościoła Chrystusa Króla w arcybiskupstwie Siuna.
Kolejny atak na samochód organizacji pro- life. Zdewastowano antyaborcyjne treści przed siedzibą Naczelnej Izby Lekarskiej
Zniszczono samochód wyposażony w treści propagujące ochronę życia nienarodzonego, ustawiony przed siedzibą Naczelnej Izby Lekarskiej. Jak donoszą przedstawiciele Fundacji Pro–Prawo do Życia, zdewastowany został sam pojazd, jak i dołączony do niego transparent.
W którą stronę zmierza Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego?
Nie milkną echa decyzji Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, postanowiła usunąć z budynku PAST-y Instytut Ordo Iuris. Prezes Instytutu Jerzy Kwaśniewski podkreśla, że przed prawnikami stanęła konieczność walki o dotrzymanie umowy przez zarządców budynku oraz o możliwość dalszego, nieskrępowanego prowadzenia działalności.
Wierni aresztowani za modlitwę przeciw dewiacjom. Skandaliczne działania policji w USA
Do oburzającego zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę (29.07) w miasteczku Watertown w Wisconsin. Policja zatrzymała tam mężczyzn wyrażających poprzez modlitwę sprzeciw wobec seksualizacji dzieci, do jakiej dochodziło przy okazji trwającej w miejskim parku imprezy drag queen (mężczyzn przebierających się za kobiety).
Order Orła Białego dla ks. Franciszka Blachnickiego. Prezydent: Walczył o niepodległą, suwerenną Polskę
- Order Orła Białego jest odznaczeniem naprawdę wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej. Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu należy się on za walkę o niepodległą, suwerenną Polskę. Walczył poprzez najważniejszy jej element, bez którego nigdy jej nie było i nie będzie, bez Polaków, którzy mają wewnętrzne poczucie wolności, suwerenności i niezależności. To na tym poczuciu i na fundamencie daleko dalszym niż ustrój państwowy budował ks. Blachnicki - mówił podczas nadania pośmiertnie najwyższego państwowego odznaczenia ks. Franciszkowi Blachnickiemu Andrzej Duda, prezydent RP.