Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Obecnie toczą się procesy beatyfikacyjne pięciorga misjonarzy z Polski

Brat Antoni Kowalczyk OMI, ks. Jan Czuba, o Marian Żelazek SVD oraz dwie osoby świeckie: Wanda Maria Błeńska i Helena Kmieć - to pięcioro polskich misjonarzy, których procesy beatyfikacyjne są w toku, na etapie diecezjalnym lub już w Rzymie - poinformował o. prof Wojciech Kluj OMI. Jak zaznaczył, dwie osoby z tego grona poniosły śmierć męczeńską.

Czytaj więcej...

Przedstawiciele „Solidarności” byli trzymani w Sejmie pod strażą

Jak podał tysol.pl, podczas pierwszego czytania projektu ustawy rozszerzającej handel w niedziele autorstwa posłów Polski 2050 Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, i inni przedstawiciele „Solidarności” trzymani byli pod strażą. Gdy Alfred Bujara wyjął ulotkę w obronie wolnych niedziel, Straż Marszałkowska bardzo zdecydowanie zareagowała.

Czytaj więcej...

Gdańsk: miasto nakazało „Solidarności” usunięcie z budynku banera informującego o możliwości składania podpisów pod wnioskiem referendum w sprawie Zielonego Ładu

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wezwał NSZZ „Solidarność” do usunięcia baneru z budynku w centrum miasta. Baner, który informuje o możliwości składania podpisów pod wnioskiem referendum w sprawie Zielonego Ładu, zdaniem urzędników jest niezgodny z uchwałą krajobrazową.

Na początku maja br. na budynku należącym do NSZZ „Solidarność”

Czytaj więcej...

Mocny apel bohaterów walki z komunizmem: Potrzebujemy Republiki na multipleksie!

„Musi istnieć w Polsce telewizja wolna od jakichkolwiek wpływów Moskwy lub jej sojuszników. Dostrzegamy także niekorzystne zmiany w Unii Europejskiej, której jesteśmy i chcemy być częścią. Polacy potrzebują rzetelnej telewizji tłumaczącej konsekwencje zmian proponowanych w traktatach, efekty społeczne tzw. paktu migracyjnego czy polityki klimatycznej. Nie mamy wątpliwości, że

Czytaj więcej...

Powołano Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Czym się zajmie?

Na pożegnanie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jego odchodzący szef, Bartłomiej Sienkiewicz podpisał dokumenty dotyczące powołania Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Czym miałaby się zająć nowa instytucja i czy jej powołanie ma związek choćby z podjętymi ruchami wokół uznania języka śląskiego za język regionalny?

Czytaj więcej...

Cezary Krysztopa: No jasne, Synku

Im jestem starszy, tym bardziej doceniam emocje, z którymi wiąże się przygoda ojcostwa.
Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, być może „dojrzewam”, a być może ma na to wpływ świadomość upływu czasu.
Dość, że pomimo zagonienia i wiecznych problemów z zegarkiem i kalendarzem w celebrowaniu czasu spędzanego z Synami
odnajduję coraz więcej frajdy.

Czytaj więcej...

Fala zwolnień grupowych wstrząsa polską gospodarką

W ostatnich miesiącach Polska przeżywa gwałtowny wzrost zwolnień grupowych, które dotykają liczne sektory gospodarki. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pod koniec marca 159 firm zadeklarowało zwolnienie grupowe aż 17 tys. pracowników. Te liczby nie tylko stanowią ogromne wyzwanie dla tych, którzy tracą pracę, ale także rzucają światło na głębokie zmiany, jakie zachodzą w polskim przemyśle i handlu.

Czytaj więcej...

Cenckiewicz mocno komentuje decyzję prokuratury koalicji 13. grudnia ws. Duszy, Noska i Pytla

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o umorzeniu sprawy przeciwko Krzysztofowi Duszy, Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi, oskarżonym o nadużycie władzy. Trzej wojskowi byli bohaterami głośnego serialu dokumentalnego "Reset" autorstwa Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza, w którymi miała zostać ujawniona ich prorosyjska działalność.

Czytaj więcej...

Pamięci kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej

- Dzisiaj modlimy się za całą wspólnotę Kościoła w Łodzi, aby ofiara życia pasterzy była fundamentem budowy Kościoła dzisiaj i w przyszłości. – mówił bp Marek Marczak.
Dziś w południe w katedrze łódzkiej odbyły się uroczystości upamiętniające kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej. Mszy świętej za zamordowanych kapłanów przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Marczak

Czytaj więcej...

Odrodzenie wiary katolickiej we Francji. Francuska młodzież odnawia przydrożne krzyże

W ostatnich latach we Francji zauważa się ciekawy trend – wzrost zainteresowania wiarą katolicką, co stoi w kontraście do przeważającej ideologii laickiej.
Wiele ważnych wydarzeń i inicjatyw wskazuje na to odrodzenie. Jedną z nich jest rozwijające się dynamicznie stowarzyszenie SOS Calvaires. Wgłębiając się w szczegóły, nie sposób nie zauważyć

Czytaj więcej...

KRRiT przyjrzała się "19.30". 13 stron zastrzeżeń

Trzynaście stron zastrzeżeń do "19.30". KRRiT przeprowadziła monitoring flagowego programu informacyjnego TVP.
Po nagłych zmianach w TVP i zdjęciu z anteny TVP Info i serwisów informacyjnych, w środę 20 grudnia w studiu "Wiadomości" pojawili się m.in. Michał Rachoń, Bronisław Wildstein, prezes IPN Karol Nawrocki, szefowie TAI i "Wiadomości", a także reporterzy programu. Całość pokazała Telewizja Republika. Tymczasem o godz. 19.30 w TVP 1 oraz w TVP Info pojawił się krótki komunikat Marka Czyża dotyczący zmian w stacji.

Czytaj więcej...

Udało się opowiedzieć światu o Ulmach

W niedzielę 21 kwietnia br. po Eucharystii o godz. 12.00 w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” odbyło się uroczyste posadzenie jabłoni bł. Rodziny Ulmów. W wydarzeniu udział wzięła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej...

TVP przegrywa z TV Republika przed sądem!

Sąd zwrócił Telewizji Polskiej pozew skierowany przeciwko Telewizji Republika uznając, że nie istnieje coś takiego jak „TVP w likwidacji”. „Gdyby poważnie do tego podejść, to ten wyrok obala całą retorykę, narrację obecnych władz” – zauważa red. Paweł Lisicki.

Czytaj więcej...

Były lekarz i arcybiskup Paryża: Dla biologii zygota to już człowiek

Nauka stale dostarcza nam nowych informacji o początku człowieka i o jego płynnym rozwoju.
Powinno nas to wprawiać w zdumienie, my tymczasem kurczowo trzymamy się bezpodstawnych – z biologicznego punktu widzenia – wyobrażeń o pierwszych dniach naszego życia.
Zwrócił na to uwagę arcybiskup Paryża, który – zanim został kapłanem – przez 11 lat wykonywał zawód lekarza.

Czytaj więcej...

Zaczarowani w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

/.../ Jasne spichlerze i mrok splątanych lessowych wąwozów.
Lśniące w słońcu pastelowe perły renesansu i wiosna wybuchająca w rozlewiskach Wisły.
Wielobarwny Kazimierz przyciąga jak magnes…
/.../

Marcin Jakimowicz
Gość Niedzielny  15/24
==========================
***
Tak, tak! To miasteczko naszych młodzieńczych wypraw z nieodległych Puław - miasta mojej Mamy i mojej licealnej młodości.
Piękno i ...wspomnienia... :-)
kn

Czytaj więcej...

Telewizja Polska w likwidacji wpisana do KRS

W poniedziałek Sąd Rejestrowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie Telewizji Polskiej SA - dopuścił postawienie spółki w stan likwidacji.
W Krajowym Rejestrze Sądowym już wpisano jako nazwę firmy sformułowanie "+Telewizja Polska+ Spółka Akcyjna w likwidacji".

Czytaj więcej...

Torpedowanie przychylności

Wstępując 25 lat temu do NATO, Polska zapewniła sobie bezpieczeństwo, bo członkostwo w Sojuszu chroni nas przed agresją ze strony Rosji. W ostatnich dniach słyszymy to zdanie bardzo często. Tak wymowna rocznica, jaką jest ćwierćwiecze, skłania do refleksji naukowych i publicystycznych. Nie miejmy złudzeń, że

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.