Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

V Ogólnopolska Konferencja KSD-zaproszenie

V Ogólnopolska Konferencja KSD-zaproszenie

V Ogólnopolska Konferencja z cyklu

„Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”

 

Motywem przewodnim refleksji 2011 roku była: „Destrukcja tożsamości”.
(Obszary destrukcji - Perspektywy rozwiązań)

Honorowy patronat przyjęli:

JE Arcybiskup- Metropolita Łódzki, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa, Prezydent m. Łodzi

Spotkaliśmy się jak zwykle w gościnnych murach
Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława 14 w Łodzi 22 października 2011 r.

Rozpoczęcie o godz. 9:00.

Prelekcje i dyskusje trwały do godz. 18 (z przerwą na Mszę św. w katedrze i posiłek obiadowy)

Podczas wykładów i dyskusji usłyszeliśmy m.in.:

JE ks. bp Antoniego Długosza,prof. prof. Zdzisława Krasnodębskiego,Andrzeja Zybertowicza,(prof. Andrzej Nowak nie przybył i nie przekazał tekstu), ks. dr. Marka Dziewieckiego,red. red. Ewę Polak - Pałkiewicz,Joannę Lichocką, Rafała Ziemkiewicza, ks. red. dr. Waldemara Kulbata, reż. Grzegorza Brauna, ks. Kazimierza Kurka, pos. Janusza Wojciechowskiego, dr. inż. red. Antoniego Ziębę.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił JE ks. dr bp Adam Lepa

Patronat medialny:

TV Trwam, Niedziela, Źródło, Radio Maryja, Radio Niepokalanów, UważamRze, Fronda, Polonia Christiana

zob.:

http://www.archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=10159977ff3e33ff8a0906396d74fc45

Media – czas na Prawdę!

Czy media w Polsce w uczciwy sposób służą naszym interesom narodowym? Pytanie to towarzyszy kolejnym Konferencjom z cyklu „Dziennikarz między Prawdą a kłamstwem” organizowanym przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenie Dziennikarzy. Tegoroczna, piąta już Konferencja (22 X 2011), opatrzona wymownym podtytułem „Destrukcja tożsamości”, ostrzegała przed krańcowymi skutkami manipulatorskiej aktywności środków przekazu.
Kilkanaście referatów i głosów polemicznych dowiodło, że refleksje z poprzednich Konferencji padły na podatny grunt. Dość łatwo możemy dziś zauważyć, że wysokonakładowe media (stacje tv, tabloidy, portale) stały się rodzajem halucynogennych grzybków, które nie tyle deszyfrują ukryte mechanizmy życia zbiorowego, co zatajemniczają je jeszcze bardziej, realizując przy tym cele często bardzo odległe od wspólnego dobra. Tym razem najwybitniejsi polscy medioznawcy zaproponowali szereg metod na skuteczną obronę przed skrajnie jednostronnym oddziaływaniem tzw. „mainstreamu”: Od mozolnego przywracania słowom ich prawdziwych, niezmanipulowanych znaczeń (ks. Marek Dziewiecki), poprzez szeroką reaktywację „drugiego obiegu” (red. Joanna Lichocka), po przezwyciężanie partykularyzmów i instytucjonalizację niezależnych inicjatyw (prof. Andrzej Zybertowicz).
W minionych dwóch dekadach (zafascynowani możliwością „społecznej kontroli elit”), przyznaliśmy czwartej władzy zbyt wiele prerogatyw. Dziś widzimy, że idzie ona ręka w rękę z władzą pierwszą, drugą i trzecią, stając się swoją własną karykaturą. Chyba już czas na korektę.
Tomasz Wyganowski

***

Materiały pokonferencyjne w formie nagrań audio i video oraz książka, są już dostępne.
Ew. zamówienia prosimy kierować na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., bądź telefonicznie: 609 242 387.

Książki oferuje również księgarnia Archidiecezji Łódzkiej przy ulicy Piotrkowskiej 263 (tel. 42 637 28 59)

OŁ KSD

Copyright © 2017. All Rights Reserved.