Polecane
Gniezno: Uroczystym zgromadzeniem posłów i senatorów uczczono 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski
Andrzej Duda o rocznicy koronacji: Świętujemy wstąpienie do wspólnoty opartej na Dekalogu.
Chcę oddać hołd pierwszym królom Polski i uczcić ich wiarę, nadzieję, odwagę, ambicję, dalekowzroczność i wytrwałość
Zapadł europejski wyrok. Polska naruszyła prawa człowieka, odmawiając rejestracji tzw. małżeństwa jednopłciowego
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając rejestracji "małżeństwa" jednopłciowego zawartego w Wielkiej Brytanii. Sprawa dotyczyła obywatela Polski, o niepolskobrzmiącym imieniu i nazwisku: Bartholomewa Kyle'a Andersena, który pozwał nasz kraj.
Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą papieża Franciszka
Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą papieża Franciszka. „Papież pozostanie w naszej pamięci jako orędownik ubogich, głosiciel Ewangelii oraz człowiek miłosierdzia” – napisali w uchwale posłowie. Zaapelowali, by odejście papieża stało się impulsem do budowania wspólnoty opartej na szacunku i zrozumieniu.
Marcin Bogdan: Pytanie do pani Gizeli Jagielskiej
Pani Gizela Jagielska jest osobą medialną, która nie stroni od kamer, fleszy i publicznych wypowiedzi. Nie jest to częsty przypadek wśród lekarzy. Większość lekarzy, zarówno tych pracujących w państwowej jak i prywatnej służbie zdrowia, skupia się na niesieniu pomocy pacjentom, czyniąc to w ciszy gabinetów i salach szpitalnych, bez zbędnego rozgłosu i szumu medialnego.
Taka właśnie postawa pani Jagielskiej,
„Musimy odwrócić proces postępującej likwidacji państwa polskiego”. List Romualda Szeremietiewa do Mariana Banasia
Publikujemy list, jaki Romuald Szeremietiew, polityk, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej, doktor habilitowany nauk wojskowych, skierował do Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Trumna papieża przeniesiona do bazyliki św. Piotra. Procesję poprowadził kamerling
Kardynałowie, patriarchowie, biskupi wzięli udział w ceremonii przeniesienia trumny z ciałem papieża Franciszka z kaplicy Domu Świętej Marty do bazyliki świętego Piotra w Watykanie. Trumna będzie tam wystawiona do piątku.
Jest kara na TVP za reportaż atakujący o. Rydzyka. Świrski mówi o "fałszywym obrazie"
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył w środę 145 tys. zł kary na Telewizję Polską za emisję reportażu „Arcydzieło Rydzyka”.
Zatrzymania w całej Polsce w związku z krytyką aborterki z Oleśnicy
Policja zatrzymała cztery osoby w związku z ich komentarzami na temat dr Gizeli Jagielskiej ze szpitala w Oleśnicy. Lekarka dokonała aborcji w 9. miesiącu ciąży. Jak podaje portal niezalezna.pl, wśród zatrzymanych jest ksiądz z Krosna.
Jadwiga Kamińska - Łódzka Bitwa Wodna
Najdawniejsza wzmianka o dyngusie, oblewaniu wodą jeden drugiego, na polskiej ziemi pochodzi z roku 1420. W wodzie tkwi źródło siły oraz właściwości lecznicze. W Poniedziałek Wielkanocny na łódzkim Manhattanie odbyła się 2. Łódzka Bitwa Wodna. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia był Damian Raczkowski radny Rady Miejskiej w Łodzi. W zabawie uczestniczyło kilkaset osób.
Pogrzeb Franciszka 26 kwietnia o godz. 10 Przeniesienie trumny z ciałem papieża do Bazyliki nastąpi jutro o godz. 9 rano
Uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 – poinformował Watykan. Taką decyzję podjęli kardynałowie obecni na pierwszej kongregacji generalnej zwołanej po śmierci Franciszka.
Msza Święta odbędzie się na Placu św. Piotra. Liturgia pogrzebowa będzie przebiegać zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Franciszka, zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis
Zmarł papież Franciszek. Ojciec święty odszedł o poranku
Watykańskie biuro prasowe poinformowało o zgonie papieża Franciszka. Ojciec święty odszedł rano.
21 kwietnia w poniedziałek Wielkanocny o 7:35 zmarł papież Franciszek.
Zgon następcy św. Piotra poprzedził dłuższy epizod choroby.
Fundusz Kościelny – rekompensata za grabież majątku kościelnego dokonaną przez PRL, którą chce zlikwidować obecna koalicja rządząca
Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się postulaty dotyczące zlikwidowania w Polsce Funduszu Kościelnego. Projekt ustawy w tej sprawie złożyła wchodząca w skład rządzącej koalicji Lewica. Dla środowisk popierających takie rozwiązanie jest to kolejna okazja do ataków na Kościół katolicki. Zwolennicy usunięcia Funduszu Kościelnego w swojej argumentacji skrupulatnie pomijają jednak przyczynę powołania takowego funduszu.
Wiecie, co się działo Życzenia wielkanocne 2025
No i doczekaliśmy się! Śpiewamy radosne „Alleluja”!
Czas ascezy przyniósł (daj Boże!) wiele pięknych owoców naszego nawrócenia, czyli zmiany myślenia i większej motywacji do działania. To była długa droga, dla niektórych wręcz walka. Być może mniej romantyzmu, a więcej dramatu.
Ks. dr Waldemar Kulbat-Źródło duchowej mocy
Zbliżające się Święta Wielkanocy są czasem kiedy wierni proszą o udzielenie sakramentu chrztu swoim dzieciom. Jest to także czas, gdy zgodnie z tradycją pierwotnego Kościoła katechumeni po solidnym przygotowaniu przystępowali do sakramentu Chrztu jako pierwszego znaku inicjacji chrześcijańskiej. Kolejne etapy to
Na Całunie Turyńskim znajduje się prawdziwie Krew Zbawiciela i odbicie śladów Jego Ran. Wstrząsający opis Męki Pańskiej autorstwa lekarza
„Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa od ponad dwudziestu lat nie dawała mi spokoju; tkwiła nieustannie w moich myślach, stając się niekiedy rodzajem obsesji. (...) Co było przyczyną śmierci Jezusa Chrystusa [z punktu widzenia medycyny]? Dla mnie jako dla chrześcijanina i chirurga był to zdecydowanie najbardziej wstrząsający przypadek. W tym poruszającym wydarzeniu, stanowiącym punkt kulminacyjny historii ludzkości, każdy najmniejszy detal nabiera wymiaru nieskończoności”
Całun Turyński – relikwia czy falsyfikat?
Niezależnie od wyników badań Całun Turyński jest najbardziej zagadkową i zdumiewającą relikwią chrześcijaństwa, obok której nie da się przejść obojętnie.
Od 120 lat, od kiedy Secondo Pia wykonał i opublikował fotografię Całunu Turyńskiego, to niezwykłe płótno jest przedmiotem nieustannego zainteresowania uczonych rozmaitych dyscyplin – od historyków i biblistów po fizyków i mikrobiologów.
Wielka Sobota w Wielkim Tygodniu: Geneza, znaczenie i tradycje
Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie. Poznaj jego genezę, przesłanie i sposób, w jaki katolicy przygotowują się na Wielkanoc.
Prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o mowie nienawiści
Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację Kodeksu karnego z 6 marca br. – poinformowała w czwartek jego kancelaria. Ustawa o mowie nienawiści zawiera rozszerzony katalog przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Według prezydenta może ograniczać wolność wypowiedzi.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to jeden z najbardziej przejmujących dni w całym roku liturgicznym – dzień Męki, Śmierci i Miłości aż po Krzyż naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku, gdy nie odprawia się Mszy Świętej.
Misja wysokiego ryzyka
Są zawody, w które wpisane jest ryzyko niebezpieczeństwa, utraty zdrowia, a nawet życia. Zaliczają się do nich m.in.: górnicy, strażacy, policjanci, zasadniczo zawody mundurowe. Niedawno pewien ksiądz stwierdził, że on również wybrał „zawód” wysokiego ryzyka, ale w przeciwieństwie do innych on tego „zawodu” zmienić nie może. Bo to nie zawód, ale powołanie i misja. A że jest to misja niebezpieczna, wiadomo nie od dzisiaj.