Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. bp Marek Mendyk wygrał w sądzie proces z „Gazetą Wyborczą”. Redakcja ma przeprosić i przekazać 50 tys. złotych na cele społeczne

Ordynariusz diecezji świdnickiej, ks. bp Marek Mendyk, wygrał w sądzie kolejny proces, tym razem z „Gazetą Wyborczą”.
Redakcja ma przeprosić księdza biskupa i przekazać 50 tys. złotych na cele społeczne.

Sprawa dotyczy artykułu opublikowanego w 2022 roku pt. „Biskup oskarżony o molestowanie chce wyjaśnienia sprawy”.
Pojawił się on na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet”.

Czytaj więcej...

Samobójstwo społeczne

Bez rodziny nie byłoby problemów społecznych, ale nie byłoby też społeczeństwa.
Kilka dni temu „ministra” edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że od 1 września 2025 roku przedmiot wychowanie do życia w rodzinie zostanie w szkołach zastąpiony przez edukację zdrowotną. Dowiadujemy się, że młodzież ma tam zgłębiać m.in. tematy ochrony zdrowia psychicznego, odżywiania i – no przecież – edukacji seksualnej.

Czytaj więcej...

Przypomniano słowa Sienkiewicza ze starego wywiadu, wyjaśniają wiele. Polska jest “elementem wewnętrznej gospodarki Niemiec”

Konstanty Pilawa, publicysta Klubu Jagiellońskiego przypomniał w swoim felietonie wywiad, którego aktualny szef ministerstwa kultury udzielił na łamach Klubu Jagiellońskiego 15 czerwca 2018 roku. Ówczesna rozmowa dobrze obrazowała aspiracje i ambicje Sienkiewicza, który nie ukrywał, że widzi Polskę jako peryferia Europy z marginalną rolą,

Czytaj więcej...

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

11 marca br. w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.
Dziś przed południem kardynał Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki, łodzianin - kardynał Konrad Krajewski – Jałmużnik Papieski, ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. parł. Zbigniew Tracz – kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz ks. dr Łukasz Burchard – Portator akt procesowych - dostarczyli dokumenty zebrane podczas diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do watykańskiej Dykasterii.

Czytaj więcej...

Jan Galarowicz-Zachód umiera

Główne przyczyny zapaści demograficznej nie wiążą się wcale ze sprawami finansowymi, mieszkaniowymi, lecz mentalnymi. Decydujący wpływ na tę sytuację mają dominująca na sytym Zachodzie filozofia i wynikający z niej styl życia. Filozofię tę tworzą określona antropologia, eschatologia, aksjologia i etyka.

Czytaj więcej...

Wzrasta liczba katolików na świecie

Lektura danych zawartych w Roczniku Papieskim 2024 dostarcza informacji na temat życia Kościoła katolickiego na świecie w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Pozycję opracował Centralny Urząd Statystyki Kościoła, a opublikowało Wydawnictwo Watykańskie. Liczba ochrzczonych katolików na całym świecie wzrosła z 1376 mln w 2021 r. do 1390 mln w 2022 r., co stanowi wzrost o 1,0%.  W tym czasie

Czytaj więcej...

Władza będzie decydować o sakramentach? Kościół musi zareagować

Moment pomiędzy życiem a śmiercią jest zapewne najważniejszym poza urodzinami.
Przy czym w momencie urodzin nie mamy jeszcze świadomości tego, co się dzieje, w odróżnieniu od ostatnich chwil na tym świecie (choć tu bywa różnie z oczywistych powodów).
To moment, kiedy w ciągu tygodni, dni, godzin, a czasami nawet parudziesięciu sekund światopogląd może ulec przewartościowaniu.
Do dzisiaj żywe dyskusje budzą przypadki takie jak

Czytaj więcej...

Światowa Rada Kościołów domaga się wyjaśnień od patriarchy Cyryla

Prof. Jerry Pillay, sekretarz Światowej Rady Kościołów, poprosił o wyjaśnienia ze strony patriarchy Cyryla po tym, jak obradująca pod jego przewodnictwem Światowa Rosyjska Rada Ludowa przyjęła dekret nazywający agresję przeciw Ukrainie „świętą wojną”. Jak zaznaczał przywódca ekumenicznej organizacji, sakralizowania wojny nie da się pogodzić ani z dokumentami Światowej Rady Kościołów, ani też z ewangelicznym wezwaniem do bycia twórcami pokoju.

Czytaj więcej...

Koalicja „wszyscy będziecie siedzieć” – jej zasługi dla Polski i świata

Nie można tych zasług nie doceniać. Dzięki coraz śmielszym poczynaniom koalicji rządzącej wielu Polaków odzyskuje dziś jasny pogląd na rzeczywistość i trzeźwe myślenie. Rozpoznaje prawidłową treść pojęć, takich jak państwo, prawo, władza. Zawłaszczonych i zniekształconych przez liberałów i neomarksistów przez wiele dziesiątków lat. Doceńmy to.

Czytaj więcej...

„Niech żyje Polska!”. Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

Pod hasłem „Niech żyje Polska!” ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę Narodowy Marsz Życia.  Wedle organizatorów w wydarzeniu uczestniczyło około 50 tys. ludzi. Była to manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyraz solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj więcej...

W niedzielę Narodowy Marsz Życia

Nie możemy stać z boku z założonymi rękoma, gdy kwestionowane są nasze podstawowe prawa i wartości – mówi abp Stanisław Gądecki, były przewodniczący KEP, zapraszając na Narodowy Marsz Życia, który odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie.
Marsz będzie wielką manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyrazem solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją.

Czytaj więcej...

Ludobójstwo, które ciągle służy Moskwie do osłabiania polskiej suwerenności. Zbrodnia Katyńska była barbarzyńskim elitobójstwem

Dzisiejsza sobota to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało co najmniej 21 768 polskich obywateli z czego ponad połowę stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze polskiej Policji Państwowej, Straży Granicznej oraz żandarmerii.
Zbrodnia katyńska była wstrząsającym sowieckim ludobójstwem na polskim narodzie. Kwalifikowana jest jako zbrodnia wojenna oraz zbrodnia przeciwko ludzkości.

Czytaj więcej...

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji egzekwuje przez windykację karę nałożoną na TVN dot. materiału szkalującego św. Jana Pawła II

Nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji „Franciszkańska 3”, dlatego podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych od ukaranej stacji – wskazał przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski.

Czytaj więcej...

Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Albo przyjmiemy tysiące imigrantów, albo zapłacimy grube pieniądze

Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.
Łącznie w środę izba głosowała nad dziesięcioma tekstami legislacyjnymi wchodzącymi w skład paktu.

Czytaj więcej...

Prof. Zoll: Aborcja nie jest prawem człowieka

- Nie jest prawdą, że aborcja jest prawem człowieka, takie prawo nie jest nigdzie zapisane - podkreślił dziś w Warszawie prof. Andrzej Zoll. Podczas konferencji „W obronie konstytucyjnych praw do życia, macierzyństwa i rodziny” b. rzecznik praw obywatelskich przypomniał też mało znane orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2001 roku stanowiące o tym, że zarodek ludzki jest obdarzony godnością ludzką.

Czytaj więcej...

"Financial Times" pisze o sukcesie TV Republika. "Polski Fox News"

/.../   27 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o postawieniu mediów publicznych w stan likwidacji. Tydzień wcześniej odwołał on prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez ministra. Niecałą godzinę po publikacji oświadczenia resortu kultury przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3 (zamiast nich zaczęto emitować sygnał TVP1 i TVP2). Chwilę później padła też strona internetowa stacji. Rolę TVP Info szybko przejęła Telewizja Republika.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Tu będzie można znaleźć ostrzeżenia przed tendencyjnymi, bądź fałszywymi ujęciami rzeczywistości. Przejrzyjmy się. Zobaczmy, po ktorej stronie lustra jesteśmy ...

Kategoria w opracowaniu. Prosimy o cierpliwość.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.