Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska-Spotkanie z Mikołajem

„Wszystkie dzieci cieszą się, że Mikołaj z nami jest.
Witam Cię, witam Cię, Święty Mikołaju”.
Tak śpiewały dzieci w grudniowy wieczór w świątyni OO. Jezuitów. Na spotkanie z Mikołajem zaproszono dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP.NP. im. bł. Edmunda Bojanowskiego, świetlicy środowiskowej Anielisko prowadzonej przez Stowarzyszenie Mocni w Duchu oraz PCK.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Koronowani Krzyżowcy

To nie świat chrześcijański - ten zachodni, rzymski, ani ten wschodni, bizantyński – był agresorem w odniesieniu do świata muzułmańskiego. W pojęciu chrześcijaństwa obrona własnego życia, obrona rodziny, obrona ojczyzny, także tej duchowej – ziemskiej ojczyzny Jezusa – była obowiązkiem wyznawców Chrystusa.

Czytaj więcej...

Jan Gać-Trzy daty w życiu Marcina Lutra

Oto one: rok 1517, 1520 i 1521.
W roku 1517 brat Marcin nie był już młody,  liczył 34 lata, od 12 lat był zakonnikiem augustiańskim, od dziesięciu lat kapłanem Kościoła katolickiego. Uchodził za pobożnego zakonnika, nieco niezrównoważonego, targanego wewnętrznymi wątpliwościami, pełnego skrupułów, przerażonego własną nicością przed wielkością i majestatem Boga. I upatrującego wszędzie działanie diabła.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Chłopcy kołderkowcy

Profesor stawia przed studentem psychologii zadanie:
 - Będę rysował kształty na papierze, a Pan, bez chwili zastanowienia, uruchamiając podświadomość, poda swoje skojarzenia.

- Gotowy? - Oto kreska...

- Akt! - Bez wahania odpowiada egzaminowany.
- Hmm... A kółko...
- Oczywiście, akt!
- No cóż...  A teraz? - Profesor kreśli krzyżyk

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Najważniejsza jest rodzina

Przy Fundacji Życie powstał Republikański Klub Dyskusyjny.                                                                 - Republikańskiego podejścia do spraw społecznych i politycznych jest dużo w Polsce, ale nie nazywa się go tak. Mówi się o podejściu narodowym, wolnościowym, natomiast myślenie o dobru wspólnym  mają wszyscy – powiedział Michał Owczarski prezes zarządu Fundacji Życie. /.../ Na pierwsze spotkanie zaproszono Jacka Wronę, byłego komisarza policji i funkcjonariusza CBŚ.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Serce Matki

Koncertem patriotycznym „Modlitwa serca silniejsza od słów” zespołu Ex Nihilo z Tokarni, zakończył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” im. prof. Teresy Żylis – Gara. Pieśni patriotyczne, które

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Niemcy

Jak bardzo zmienił się w ciągu ostatniej dekady świat, uzmysłowiłem sobie, czytając ponownie książkę Armina Richarda Hornbergera pt. „Moja łódzka młodość”.
W 2011 roku wydał ją Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, któremu wtedy szefowałem.
Pierwsza część pasjonujących wspomnień tego łódzkiego Niemca obejmowała

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska- Łódź: Bukiet najpiękniejszych pieśni

Z koncertem „Bukiet najpiękniejszych pieśni” w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus wystąpiła śpiewająca Rodzina Kaczmarków: mama Iwona – sopran, tata Piotr – tenor oraz synowie Adam – tenor i Wojciech – baryton. - Rodzinne śpiewanie, to jest coś takiego, co nie da się opisać w dwóch słowach.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Dwie twarze człowieka

Coś załatwiam, w sklepie, czy na poczcie. Ekspedientki miłe, ładne, kulturalne. Ja też. Ale jakby smutne. Próbuję dowcipkować: „Byle dociągnąć do Sądu Ostatecznego. Potem już pójdzie z górki!” I tak sobie ciepło gwarzymy, na koniec płacę i odchodzę.
Takie kontakty utrzymują w dobrej kondycji psychikę nadszarpniętą oglądaniem, na kanale XYZ, istot ludzkich w amoku.
I nagle…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Dojrzałość jest piękna

„Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne”.  Tak o kobiecym pięknie mówiła Vivien Leigh, jedna z najpiękniejszych kobiet wszechczasów (znana m.in. jako Scarlett O’Hara z filmu „Przeminęło z wiatrem”).

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Pamięć i tożsamość...

Pamiętam Dom Rodzinny i opowieści-zazwyczaj Mamy-"wieczorową porą" (jakże to dawne lata...)- o naszej polskiej trudnej i dumnej historii; podsuwanych lektur-z których pierwszą był swoiście neutralny, dlatego "dopuszczony cenzurą"  >>Potop<< Henryka Sienkiewicza, potem "Pan Wołodyjowski" i w końcu "Ogniem i Mieczem".
W końcu "Ogniem i Mieczem" - ponieważ, ponieważ dotyczył "bliskiej zagranicy" >>ówczesnej socjalistycznej rodziny<< i dlatego nie był chętnie widziany przez ówczesne władze...
To wszytko nie mogło nie kształtować dziecięcej psychiki i późniejszych naszych wyborów.                                         
Oraz pamięci i dumy z bycia Polakiem!

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Bieg dla Bohaterów Niepodległości

Kilkadziesiąt osób z łódzkich grup biegowych wyruszyło ulicami miasta, aby upamiętnić Bohaterów i Ojców Niepodległości 1918 r. Swoją obecnością biegnących zaszczycił marszałek Józef Piłsudski, wielki wódz i twórca wolnej Polski. W postać marszałka wcielił się historyk Karol Rzeźnicki, dla którego nie była to codzienna sytuacja i

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Spotkanie z legendą wielkiego Widzewa

Fundacja Życie Forum Dyskusyjne „Życie NGOs” zorganizowała spotkanie z Mirosławem Tłokińskim, piłkarzem Widzewa w latach 1976 – 1983. Gość dzielił się wspomnieniami o największych sukcesach drużyny prawie czterdzieści lat temu, z którą zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski w 1981 i 1982 r. Mirosław Tłokiński zdobył także tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy zdobywając 15 bramek.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wehikuł czasu

„Wehikuł czasu” to wystawa kilkudziesięciu zdjęć seniorów związanych z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, którzy pozowali do dzieł twórców znanych i nieznanych, od epoki średniowiecza do Młodej Polski.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Na wygnaniu

Przypuszczam, że niejeden Polak, oglądając relację z debaty w Strasburgu, mógł poczuć się jak wygnaniec ze starej, poczciwej Europy.
Banicja: sytuacja egzystencjalna, a teraz raczej stan ducha doświadczany przez część obywateli (często przez bardzo lojalną część), której odmawia się aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Wystarczy, że pragniesz zachować niezależność intelektualną lub towarzyską, byś został znielubianym i zamilczanym przez to samo środowisko, które wcześniej wynosiło cię pod niebiosa i korzystało z twoich usług.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Czas wspomnień

Już po raz piąty w Sali Teatralnej przy Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, odbyły się Zaduszki Bluesowe przygotowane przez Bogusława Semotiuka i Przyjaciół. W ubiegłym roku spotkanie nie mogło się odbyć ze względu na panującą pandemię. W tym roku, w ten niezwykły wieczór, wspominano ludzi kultury i sztuki, którzy odeszli do Domu Ojca.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki- Stąd do wieczności

Rzekł do Niego Piłat: „ ... Cóż to jest prawda?...” (J 18,38)

                                                               *
Dążenie do poznawania prawdy jest tak stare jak stara jest pokusa - choć różne przybiera maski - uzyskania łatwego wtajemniczenia do władania życiem; magicznego klucza otwierającego furtki skrótu na drodze przeznaczenia.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Kuźnia demokracji

W samym centrum Łodzi, obok bloku, gdzie mieszkamy, stoi stara, zrujnowana kuźnia (ledwo stoi). Przez całe lata kierowcy zjeżdżali tam, by naprawiać połamane resory i pogięte felgi. Niektórzy zostawali dłużej, bo wieczorami kuźnia nie raz zamieniała się w lokalne centrum życia towarzyskiego. Jej właścicielami byli bracia: postacie wyraziste, barwne i cieszące się zasłużoną sławą u zmotoryzowanych Łodzian.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Krajobraz Serca

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Róże i lasy

Nadzwyczajne sytuacje wymagają użycia nadzwyczajnych środków. Kiedy rolnikowi płonie stodoła, nie lata wokół niej z pistolecikiem na wodę, tylko wzywa sąsiadów i razem biegną z pełnymi wiadrami gasić ogień, wezwawszy wcześniej Straż Pożarną.

Pytanie: Czy sytuacje, w jakich się obecnie obracamy, są już nadzwyczajne, czy jeszcze nie?

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Nawłoć vel mimoza

Bylina wieloletnia, tylko z pozoru pospolita. Mimo powszechności występowania ma w sobie coś arystokratycznego. Przykładowo: perz, jaskier, bylica czy rdest – w przeciwieństwie do nawłoci – nigdy nie staną się bukietem, ani nie doczekają upamiętnienia w wierszu. A nawłoć vel mimoza – jak najbardziej.Nawłociami jesień się zaczyna…

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Jubileusz Karmelu

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez ojca Anzelma Macieja Gądka, karmelitę bosego oraz matkę Teresę Janinę Kierocińską. Zostało zaliczone do zgromadzeń na prawie papieskim 26 maja 1954 r.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.