Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jan Gać-Wspinaczka na świeta górę Horeb (odc. XVI)

O drugiej w nocy wyruszyłem spod klasztoru św. Katarzyny na szlak wiodący na szczyt Świętej Góry Horeb, gdzie Mojżesz miał otrzymać od Jahwe tablice z dziesięciorgiem przykazań. Z latarką w ręku wolno posuwałem się w różnojęzycznej gromadzie pątników śpieszących na wschód słońca.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódką w stronę unihokeja

 W Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej rozegrano pierwszy turniej w sezonie 2022/23 w kategorii dzieci, młodzików oraz juniorów młodszych. W zawodach wzięły udział 32 drużyny nie tylko z Łodzi i województwa łódzkiego, ale także z Opalenicy i Wrocławia.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Rtęć

Dziesiątki artykułów, felietonów prasowych i setki telewizyjnych migawek, które przyswajam co miesiąc, składają się na wizję przedwczesnej jesieni. Czy Państwo też to macie, świadomość, że świat „przekwita”? I że zatruwa go podłość, która niszczy jak rtęć i jak pożar?

Czytaj więcej...

Do Synka

Pod baldachimem naszych rąk
w krainy marzeń śmiało wkraczasz
wybierasz kwiaty jasnych dni
i w swych fantazjach się zatracasz

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Wrześniowe powroty

Nie, nie chodzi mi tym razem o powroty do szkolnych ław-chociaż i one miały swoje dramaturgie-szczególnie po bardzo udanych i szalonych wakacjach :-)
- mam na myśli powrót wspomnieniami do owego „września roku pamiętnego, gdy wróg napadł na Polskę z kraju ościennego”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Muzycznie w Parku Źródliska

Takiej widowni mogłaby pozazdrościć niejedna wielka scena teatrów muzycznych. Tysiące łodzian uczestniczyło w letnich koncertach w Altanie w Parku Źródliska. Dla tych, dla których zabrakło miejsca na krzesłach, leżakach i ławkach, organizatorzy udostępnili koce, które można było rozłożyć na trawie.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Krótka historia

Z jądra Tajemnic wyszła przestrzeń
bezkresy mgławic rodząc z siebie
rozbłysła światłem gwiazd gorejących
w ogromie pustki
pustki
bez ciebie

Aż zechciał Pan by wzeszło życie
wieczność przeorał na epoki
uwolnił myśl i wolną wolę
rozpoznającą Jego znaki

Wzrastało ziarno mimo cierni

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Ze Zgierza do Maryi

Wspólna droga łączy pielgrzymów, którzy w sobotę 20 sierpnia Mszą świętą sprawowaną o godzinie 6.00 w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, rozpoczęli XXIX Zgierską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
179 pątników przez 5 dni będzie szło na spotkanie z Częstochowską Maryją.
Najstarszy pielgrzym to

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Modlitwa na skraju

Starą świątynię
Z dala gwaru
Otula rozłożystość drzew
Słonecznych nitek poplątanie
Cichnący przedwieczorny śpiew

Przez okna zmierzchem akacjowym
Spływa łagodnie resztka dnia
W witraży szepcie kolorowym
I w wielkiej nawie ciszy
Trwa

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Czas na herbatkę

Herbata to napar przyrządzony z liści i pąków grupy roślin, należących do rodzaju Kamelia. Na jej walory smakowe i zapachowe mają wpływ: miejsce upraw, sposoby zbierania, umiejscowienie listków. Najwięcej herbaty spożywają Anglicy 2,5 kg rocznie na osobę, natomiast Polska jest na ósmym miejscu, 1 kg na osobę.
Na spotkanie seniorów 60+ „Czas na herbatkę” do Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego przy Placu Wolności 2, zaprosiła Elżbieta Łacina prezes zarządu Fundacji DOZ dbam o zdrowie.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Łódź: Bóg, Honor, Ojczyzna

Artyści Teatru Wielkiego Hanna Okońska, Dawid Kwieciński i Łukasz Motkowicz, Chór Nauczycieli, Chór Verdiana i Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego, śpiewali razem z publicznością pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” to zwieńczenie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 102 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Pomysłodawcą koncertu był Dariusz Stachura dyrektor Teatru Wielkiego.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Transgresje matuszki

Zbrodnie, których od pięciu miesięcy jesteśmy świadkami na Ukrainie, skłaniają, by ponownie przemyśleć „tajemnicę duszy rosyjskiej”. Zauważmy od razu, że rozszyfrowywanie mrocznych głębin rosyjskiej „psichałogii”, może podniecić co najwyżej amatorów mentalnego sado-masochizmu. Jest to zajęcie nudne, jałowe i deprymujące, nawet dla wielbicieli Dostojewskiego i Bułhakowa.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Dwa wezwania i… wyzwania

Mam na myśli dwa hymny narodowe:  Polski i Niemiec.
Spójrzmy:
Nasz: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy."
Jakże piękna deklaracja umiłowania Ojczyzny - aż po ofiarę życia; z dodatkowym zapewnieniem:
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy"...

I drugi:

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Emigracja wewnętrzna w łódzkim woonerfie

Kiedy zelżały upały, nękające nas na przełomie czerwca i lipca, a przez kraj zaczęły regularnie przetaczać się deszczowe fronty, postanowiliśmy z żoną spędzić wakacje w Śródmieściu. W naszej najbliższej okolicy jest kilka urokliwych miejsc, które mogą zapewnić relaks nie gorszej jakości niż sjesta nad Popradem w Piwnicznej, czy spacer po bałtyckim klifie z Trzęsacza do Rewala.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Poznajemy piękno Polski

W Polsce nie brakuje pięknych miejsc do wypoczynku i ciekawych obiektów do zwiedzania. Już po raz czwarty wybraliśmy się z wnukami, siedmioletnim Tomkiem i jedenastoletnim Mateuszem, do Dusznik - Zdroju położonych na Ziemi Kłodzkiej.    
Rok 2022 w Dusznikach – Zdroju ogłoszono Rokiem Edyty Stein, która

Czytaj więcej...

Jan Gać - Łódzkie jest piękne

G i d l e

Kilkanaście kilometrów na południe od Radomska, na skraju doliny Warty i rozległych kompleksów leśnych, wznosi się w cichej wsi imponujący zespół klasztorny Ojców Dominikanów, jeden z piękniejszych przykładów polskiego baroku fazy kazimierzowskiej. Jego fundacja wiąże się z żywą w okolicy i pielęgnowaną po dziś dzień tradycją wyorania w polu figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki: Warszawa-miasto Bohater

Warszawa… Nasza Stolica… Miasto i moich młodzieńczych poszukiwań i… odnajdowań…
Pierwsze emocjonalne spotkania były związane z moją Ciocią, która straciła jedynego Syna – Sławka - właśnie w Powstaniu i to – jeżeli dobrze pamiętam-w wybuchu czołgu – pułapki zastawionej przez Niemców przy ul. Kilińskiego na Starym Mieście 13 sierpnia.

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki-Skąd to publikowanie

Było - "Skąd to pisanie",  zatem konsekwentnie należałoby... może dodać i o publikowaniu - "Skąd to publikowanie?"...
- Pisanie-wiadomo z nauki w szkole wsparte staraniami Rodziców- szczególnie Mamy, która też miała dobre pióro - i...

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Od morza do morza...

Ostatnio coraz częściej rozlega się w przestrzeni medialnej pytanie: „Czy Polska i Ukraina mogą stworzyć trwały związek?” Wspominali o tym obaj prezydenci. Temat podejmują też publicyści z najwyższej półki: Bronisław Wildstein, Józef Orzeł... Niekiedy mówi się wręcz o federacji. Tymczasem moja znajoma opisała mi incydent w łódzkim salonie kosmetycznym, drobny ale wymowny:

Czytaj więcej...

Krzysztof Nagrodzki: W ramach wspomnień - z dawnych, warszawskich lat

- Wojtek z drewnianych domków, zatopionych w zieleni koło Sejmu i Ogrodu Saskiego-kompan do wypitki i wybitki;
- Andrzej z Katowic-już śp. - super kumpel - jak wyżej :-);
- Leszek - dobry kolega z Siedlec;
- Alek - zuch z Pleszewa - już po wojsku i przejściach damsko-męskich :-);
- Pinek - to skrót od jakiegoś - zbyt skomplikowanego dla nas - chińskiego nazwiska :-) ;
- no i Habib Etemadi - z królewskiego afgańskiego rodu.
Wspaniały Kolega.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska-Łódź: Dobrzy jak chleb

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej.
Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Przenoszą nas do Nieba

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły „Zelowskie Dzwonki” działające przy parafii ewangelicko – reformowanej w Zelowie. Koncert prowadził ks. Tomasz Pieczko proboszcz parafii z Zelowa. Repertuar zespołu był zróżnicowany. Wykonali utwory pisane specjalnie na dzwonki, ale także aranżacje tworzone na dzwonki, pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich w Polsce jak również w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wielopokoleniowy koncert

Pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbył się koncert pieśni i piosenek antytotalitarnych pamięci Jerzego Bożyka, pianisty, wokalisty i kompozytora jazzowego. Jerzy Bożyk uczestniczył w dwóch strajkach studenckich w Łodzi. W 1981 r. w strajku styczniowo – lutowym, zakończonym podpisaniem porozumień łódzkich prowadzących do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Pożegnanie Przyjaciela

W kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi przy ul. Sopockiej, odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Czesława Jachimka, w których uczestniczyli: rodzina, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika, przyjaciele i znajomi. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a koncelebrowali ks. kan. dr Piotr Turek proboszcz parafii św. Anny i ks. Damian Czerwiński.

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.