Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Za teksty tutaj zamieszczane odpowiadają wyłącznie ich autorzy!

Jadwiga Kamińska - Kultura w Konsulacie

Siedziba Konsulatu Republiki Albanii przy ul. Gdańskiej 107 staje się na mapie Łodzi nowym ośrodkiem kultury. Jesteśmy zmęczeni drapieżnością dni i czasów. Dzisiaj daje się wyczuć jak bardzo pragniemy zanurzenia się w to, co piękne. Aktualnie w sali wystawowej konsulatu możemy podziwiać obrazy Janusza Andrzeja Reszki. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w wielu krajach na świecie m.in. w

Czytaj więcej...

Srebrny Krzyż Zasługi dla Jerzego Misia

24 czerwca 2024 r. w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste wręczenie odznaczenia państwowego.
Wojewoda łódzki Dorota Ryl, w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,
za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej, odznaczyła Jerzego Kazimierza Misia Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - II Dzień Wspólnoty Kościoła Łódzkiego

Już po raz drugi obchodzono Dzień Wspólnoty Kościoła Łódzkiego, który rozpoczęła Msza św. w Archikatedrze Łódzkiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.
Po liturgii wszystkich uczestników spotkania zaproszono na zalewajkę i pyszne ciasta.
Na Placu Katedralnym prezentowały się stowarzyszenia, ruchy i szkoły katolickie oraz parafie.
Dla chętnych była możliwość zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego oraz odwiedzenia Wyższego Seminarium Duchownego, po którym oprowadzali klerycy.

Czytaj więcej...

Marek Kamiński - Bieg z przeszkodami


            W Instytucie Europejskim w Łodzi odbyła się prezentacja najnowszej książki Konrada Witolda Tatarowskiego, profesora Uniwersytetu Łódzkiego, pt. „Bieg z przeszkodami. Autoportret w pękającym zwierciadle”. - Pomysł na książkę narodził się bardzo dawno dzięki temu, że miałem dużo zapisków, notatek i grypsów więziennych. To wszystko zebrałem i przedstawiłem w postaci książki. Całość jest cementowana moją pamięcią, narracją pierwszoosobową, czyli ma charakter biograficzny, ale też jest wzbogacona o wiele elementów, które pochodzą z dawnych lat, a także o akta SB, do których udało mi się dotrzeć. Książka obejmuje całe moje życie, które spędziłem na Chojnach, aż po jesień 2023 r. – powiedział autor.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Hamsun, Hoel i inni

Krótko po zakończeniu drugiej wojny światowej i wyparciu z kraju niemieckich wojsk okupacyjnych,
w Norwegii rozpoczęła się szeroka debata o kolaboracji części społeczeństwa z hitlerowskim najeźdźcą.
Była ona wyrazem woli narodu, który – po czterech latach okupacji – chciał rozliczyć się ze zdrajcami ojczyzny.
W trakcie tej dramatycznej walki o (niedawną) prawdę i o (przyszłą) pamięć Norwegia zdecydowała się odrzucić taryfy ulgowe i „nie brać jeńców”.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad - Poligon świata i pokój serca

Sporo jeżdżę po Łodzi: odwożę wnuczki ze szkoły do domu albo na zajęcia muzyczne.
Dwa, trzy razy w tygodniu. Lubię to, chociaż korki i otwory w jezdniach dają nieźle popalić.
Ale trzeba jakoś dzieciom pomóc; i na stare lata mieć z żoną poczucie przydatności.
Poza tym: zakupy, praca – tak jak wszyscy. Zatem: jeżdżę, widzę i opisuję.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Święto patrona zakonu

23 kwietnia, w rocznicę śmierci świętego Jerzego, w Kościele powszechnym przypada Jego liturgiczne wspomnienie.
Wzorzec świętości Jerzego pozostaje ciągle aktualny dla współczesnego człowieka i jest to godny patron Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika. Z tej okazji odbyło się spotkanie dam i kawalerów zakonu i zaproszonych gości w siedzibie

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad -Iskierki w ciemnościach

Jedna z najbardziej wstrząsających powieści XX wieku – „Proces” Franza Kafki – zaczyna się tak:
Ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany...
Z nami jest podobnie, tylko realia są inne: Żyjemy sobie spokojnie, żyjemy, żyjemy… aż tu nagle: Trrrach!

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z autorką

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 odbyła się prezentacja książki dr Aleksandry Rybińskiej – Bieleckiej „Wojskowa służba zdrowia Okręgu Korpusu Wojska Polskiego nr IV Łódź w latach 1921 – 1939”.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Śmigus Dyngus na Manhattanie

W Poniedziałek Wielkanocny na placu za wieżowcem przy ul. Piotrkowskiej 182 zorganizowano 1. Łódzką Bitwę Wodną.
Pomysłodawcą był Damian Raczkowski radny Rady Miejskiej w Łodzi, organizator wielu pikników i spotkań rodzinnych
na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Łódź Śródmieście.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Radość ze spotkania

Od kilku miesięcy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła działa Klub Seniora pod kierunkiem siostry dr Leonardy Kuniszewskiej misjonarki Świętej Rodziny.
W organizowanych zajęciach uczestniczy ponad dwadzieścia osób.
Frekwencja na spotkaniach zależy od zdrowia i różnych sytuacji życiowych.
- Panie, które tutaj przychodzą są bardzo zadowolone. Mówią, że jest to pożytecznie spędzony czas.
Mobilizacja dla niektórych, żeby wyjść z domu.

Czytaj więcej...

Patronka Polskich Położnych

W 50. rocznicę śmierci i zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej
na rynku łódzkiej Manufaktury otwarto biograficzną wystawę elementarną „Stanisława Leszczyńska”.
Lokalizację wystawy wybrano nieprzypadkowo. - Manufaktura to jest miejsce spotkań zarówno ludzi dorosłych, jak i młodzieży.
Chcemy, aby takie przykłady jak Stanisława Leszczyńska były dostępne i żyły w świadomości młodych Polaków
– podkreślił Karol Piskorski dyrektor Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej...

Tomasz Bieszczad-Czas znaków

Byłem niedawno w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo lubię to miejsce. Jest „przechowalnią pamięci”, miejscem, które pozwala łatwo przenieść się w dawne i (dla konserwatysty) lepsze czasy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - „Warszyc” - Żołnierz Wyklęty

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi odbyła się prezentacja komiksu „Warszyc”, poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu w 77 rocznicę jego śmierci. Autorem scenariusza i rysunków jest Tomasz Kleszcz, a konsultantem historycznym Paweł Kowalski. Bezpłatną publikację przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Polonez dla Łodz

Już po raz drugi na ulicy Piotrkowskiej „Poloneza dla Łodzi” zatańczyły władze miasta, maturzyści i łodzianie.    - Polonez na Piotrkowskiej tańczony jest bez próby i spontanicznie, bo to wyjątkowy taniec dawniej nazywany tańcem dworskim.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Cichociemni w komiksie

W 79. rocznicę ostatniego rozkazu gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” o rozwiązaniu Armii Krajowej, odbyła się prezentacja komiksu poświęconego spóźnionej alianckiej misji – operacji „Freston”. Autorką scenariusza i części historycznej komiksu jest Marzena Kumosińska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. - Narracja komiksu zbudowana jest wokół postaci kapitana Antoniego Pospieszalskiego,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Jest takie miejsce

- Jest to wyjątkowe miejsce i cieszę się, że Państwo możecie tutaj przeżywać swoją uroczystość noworoczną. Życzę, żebyście trwali w tradycji pięknego śpiewu i niech Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia rozwija się. Trwajcie w naszym mieście, by śpiew i sposób wyrażania artystycznej duszy, a także modlitwy, przynosił Państwu jak najwięcej radości i satysfakcji – mówił ks. prał. Tadeusz Weber proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej podczas poświęcenia odnowionej po remoncie siedziby chóru Harmonia.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Spotkanie z twórcami kultury

W kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie 22 w Łodzi odbyło się spotkanie noworoczne środowisk twórczych, na które przybyli m.in. muzycy, plastycy, ludzie sceny, dziennikarze. Zebranych powitał ks. prał. Waldemar Sondka diecezjalny duszpasterz twórców kultury. Spotkanie rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył ks. kard. Grzegorz Ryś,

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Do Betlejem nie jest daleko

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi przy ul. Wigury 8/10, wprowadziło przedstawienie w wykonaniu koleżanek i  kolegów, przygotowane przez panie: Agnieszkę Woźniak, Agnieszkę Błażejewską i Aleksandrę Bodetko. Były to jasełka niezwykłe, bo

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Wigilia dla zapomnianych artystów

Już po raz dziewiąty w zaprzyjaźnionym gronie występują wzajemnie dla siebie. Jedni śpiewają, inni recytują wiersze. Wspólnie spędzony przedświąteczny czas nazywają wigilią dla zapomnianych artystów. - Staramy się monitorować Domy Pomocy Społecznej i zapraszamy takich artystów, którym się przydarzyło mieszkać w takich domach. Troszeczkę zapomniani, ale my o nich pamiętamy.

Czytaj więcej...

Jadwiga Kamińska - Najpiękniejszy czas

W siedzibie Fundacji Równe Szanse w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził gości koncert piosenek o tematyce bożonarodzeniowej w wykonaniu Anny Wereckiej – Gryć (mezzosopran) i Michała Lasoty (kontratenor) przy akompaniamencie Maksymiliana Piaseckiego. Wzruszenie, które mieszało się z radością widać było podczas koncertu kolęd w wykonaniu chóru fundacji. Do wspólnego kolędowania włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania,

Czytaj więcej...

Copyright © 2017. All Rights Reserved.