Publikacje członków OŁ KSD
Jadwiga Kamińska-Przyjazne miejsce
W latach 1911 - 1912 został wybudowany Pałacyk Elektrowni Łódzkiej według projektu Dawida Lande. Przeznaczony był na mieszkanie dyrektorów pierwszej łódzkiej elektrowni miejskiej. W tym czasie Łódź bardzo dynamicznie się rozwijała i potrzebowała prądu, stąd powstał pomysł budowy i rozwoju zakładu energetycznego.
Jadwiga Kamińska - Dzień Dziecka – niechaj trwa
W ramach projektu Marszałkowskie Koncerty u Jezuitów w Sali Teatralnej przy kościele OO. Jezuitów została wystawiona bajka muzyczna Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i wilk”.
- Dzieci to przyszłość narodu, jakie będą przyszłe Rzeczypospolite, takie młodzieży wychowanie i kształcenie.
Jadwiga Kamińska - Bohaterowie dnia codziennego
W Pałacu Izraela Poznańskiego w Sali Lustrzanej odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łodzi z okazji 35–lecia Samorządu Terytorialnego. Spotkanie rozpoczął Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, który pod dyrekcją Przemysława Rolanda Orawskiego zaśpiewał „Reymontowską Łódź”, „Kukułeczka kuka”, „Polkę Bałucką” i „Walczyk o Łodzi”.
- Samorząd to oczywiście urzędnicy, ale urzędnicy pracują na rzecz każdego mieszkańca.
Jadwiga Kamińska - Młodzież w Sejmie
Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce, w którym zasiada 460 posłów wybranych w wyborach powszechnych.
Aby młodzież mogła poznać na czym polega praca parlamentu, poseł Włodzimierz Tomaszewski zaprosił do Sejmu uczniów klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi wraz z mgr Barbarą Bulesowską (dyrektor szkoły), mgr Anną Kaniowską i mgr Elwirą Kurowską – Wiśniewską. - A dlaczego powinniśmy organizować takie wycieczki?
Jadwiga Kamińska-Mama, Tata i Ja
O Matko… przez Syberię boleśnie doświadczona,
Matko, na której oczach Nasz Kraj Ojczysty konał
Gdy najeźdźcy ze Wschodu, w Drugiej Wojny zamieci
Wyrwali Ciebie z gniazda, Ciebie i Twoje dzieci…
Przed Tobą – chylę czoło, z szacunkiem głowę kłonię…
Całuję spracowane Twoje Matczyne dłonie,
Które mocą nadludzką i czułą siłą kochania
Były tarczą – opoką w trudnych chwilach zesłania.
„Matko Sybiraczko” - Marian Jonkajtys
Ks. dr Waldemar Kulbat-Wdzięczność za dar powołania
Zbliża się okres w naszej archidiecezji, kiedy starsi kapłani obchodzą jubileusz swojego życia kapłańskiego.
Od Górek Parchackich do Tatrzańskich grani
Oczywiście Kolego, że pamiętam!
Jadwiga Kamińska - Najpiękniejsze z Matek
- Pragnęłyśmy przekazać to, jak my rozumiemy temat Matki Jezusa, ale też temat wszystkich matek i kobiet. Podzielić się naszą pasją i zapoznać publiczność z naszymi instrumentami – powiedziała Justyna Młynarczyk śpiewająca i grająca na violi da gamba basowej oraz violi sopranowej.
Jadwiga Kamińska - Dziękuję, że nas przyjęliście
>
W Spółdzielni Socjalnej „Łódzka Szansa” przy ul. Cieszkowskiego 2a w Łodzi spotkały się kobiety z dziećmi z Ukrainy, aby wspólnie i radośnie przeżyć wigilię.
- W tym miejscu od początku wojny w Ukrainie pomagamy kobietom i osobom w trudnej sytuacji. Ogłosiłam apel „Obiad Ukraina”, później połączyłam to z nauką języka polskiego dla matek z małymi dziećmi.
I na niebotyczne turnie...
Tak Kolego, pamiętam te nasze łazęgi górskie, wraz z poszukiwaniem coraz trudniejszych wyzwań...
Tatry wszak przeszliśmy wzdłuż i wszerz - Polskie Tatry - bo na Słowackie nam nie wyszło - wtedy trzeba było mieć jakieś przepustki...
Jadwiga Kamińska - Powojenne losy bohaterów AK
„Bić się czy nie bić?
Powojenne wybory byłych żołnierzy Armii Krajowej na Ziemi Łódzkiej” to temat spotkania z dr Tomaszem Toborkiem, nawiązujący do rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Instytut Pamięci Narodowej realizuje projekt „Rok 45 – walka niezakończona”.
18 dzień maja 2025 roku
Dobrze zapamiętajcie tę datę. Mając do wyboru jednego z kilkunastu kandydatów na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, miejcie świadomość, że uczestniczycie w wyborze nie tylko konkretnego człowieka, ale też w wyborze kształtu Polski na całe lata, a może i decydujecie o jej losie – czy Polska będzie w ogóle istnieć?
Tomasz Bieszczad - Życie ze ściśniętym sercem
Wczesna jesień 2019 r. Sala kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury zajęta po brzegi.
Trwa spotkanie z kandydatami na senatorów, z dwóch łódzkich okręgów.
Prof. Dominik Sankowski i mec. Marek Markiewicz (popierani przez Prawo i Sprawiedliwość) walczą o głosy.
Znani, lubiani, wybitni w swoich profesjach.
Jadwiga Kamińska - Katyń 1940. Pamiętamy!
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej podjął 24 lipca 2024 r. uchwałę ustanawiającą rok 2025 – Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Wiosną 1940 r. sowieckie NKWD wymordowało około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, i oficerowie rezerwy: lekarze, profesorowie, prawnicy, inżynierowie, duchowni, nauczyciele, działacze społeczni. Wcześniej byli oni więzieni w obozach specjalnych NKWD – Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Agnieszka Sadowska -1059 rocznica Chrztu Polski
W związku z rocznicą chrztu Polski, na Ostrowie Lednickim odbyły się uroczystości upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie dla naszego kraju. Ostrów Lednicki, to wyjątkowe miejsce związane z historią wczesnośredniowiecznego państwa polskiego. To tu, pośród innych zabytków znajduje się chrzcielnica Mieszka I. Punktualnie o godz.12 rozległ się dźwięk dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, towarzyszącemu najważniejszym uroczystościom kościelnym i państwowym. Mszy świętej przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Tomasz Bieszczad - Zagęścić miasto
Mieszkam ostatnio w samym środku placu budowy. Przyjechały maszyny, kopią rowy, zrywają starą trylinkę. Czasem zjawi się telewizja, by wysłuchać narzekań lokatorów. Na odcinku ulicy Wierzbowej, między Placem Pokoju a ulicą Jaracza (gdzie mieszkamy od 1979 r.) wre praca. Wzdłuż starych bloków
Turbodoładowanie geopolityczne
Niedawno w TV Republika prof. Kazimierz Kik, socjolog, z dezaprobatą ocenił działania poprzedniego rządu, który umacniał więzi z Ameryką Donalda Trumpa i przy tym dystansował się wobec Niemiec.
Prof. Kik przywołał w tym kontekście hasło: „Szukajmy przyjaciół blisko, a wrogów daleko” (głoszone w Finlandii za rządów Urho Kekkonena). Orzekł, że Polska robi odwrotnie i jest to złe.
Cóż, każdy chciałby mieć przyjaznych sąsiadów, ale nam jakoś to nie wychodzi.
Jadwiga Kamińska - Przygotowania do Wielkanocy
Niezapomnianego uroku Świętom Wielkanocnym dodają serdeczne życzenia przy stole ze święconymi potrawami, ale także czas przygotowania i pielęgnowania świątecznych zwyczajów. Członkowie Klubu Seniora przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Tomasz Bieszczad-Niedoceniany dar intuicji
Niedawno – w gronie znajomych – szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy Polacy potrafią dostrzegać i wykorzystywać okazje, które – od czasu do czasu – otwiera nam Historia. Mówiliśmy o ograniczonej zdolności diagnozowania sytuacji, cyklicznym marnowaniu szans, o duchowym lenistwie… W końcu ktoś (może ja) znalazł w Internecie słowa, którymi Pan Jezus ostrzegał, przez łzy, Jerozolimę:
Jadwiga Kamińska - Co w Łodzi to w Polsce
W Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia Zawodowego w Łodzi przy ul. hm. A. Kamińskiego odbyła się konferencja „Solidarność – Gospodarka – Samorząd – Pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca fundamentów polskich przemian”.
Tomasz Bieszczad-Dzieci pod ochroną i pod ostrzałem
Nasze wnuki zapraszają nas regularnie na swoje występy artystyczne. Jako zawodowy dziadek siadam sobie wtedy gdzieś w kątku sali – obok babci – by sycić oczy i duszę popisami malców, wśród których uwija się aniołek ze szczyptą naszych genów w środku. W ten sposób przeżywamy patriotyczne akademie, jasełka, obchody Dnia Babci i Dziadka, a niedawno wysłuchaliśmy dwóch urzekających koncertów podopiecznych Szkoły Muzycznej im. Tansmana.
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął cykl spotkań „Czwartkowe Rozmowy o Historii”.
Jak mówił dr Tomasz Toborek celem spotkań jest pogłębienie wiedzy na temat historii Polski i regionu łódzkiego, które poprowadzą historycy, eksperci i pasjonaci. Okolicznościowe wykłady są dla ludzi interesujących się historią naukowo jak i amatorsko.
Kiedy jest wydawana nowa książka przez poczytnego autora, to ta osoba jest również zapraszana. Spotkanie z
Ks. dr Waldemar Kulbat Tajemniczy Przeciwnik
Kościół na progu Wielkiego Postu przedstawia nam historię kuszenia Pana Jezusa przez szatana,
Krzysztof Nagrodzki Chrześcijaństwo a zdrowy rozsądek
Niedawno spotkałem się w jakimś wystąpieniu internetowym swoiste (nie wrogie, ale jakieś tak machinalnie automatyczne....) rozdzielenie tych dwu pojęć. A przecie to są fundamentalnie pojęcia nierozerwalne.
Tomasz Bieszczad …nowym krokiem!
Narastający lęk o przyszłość Polski i świata rodzi podświadome pragnienie choćby symbolicznej stabilizacji. Oboje z żoną pochodzimy spoza Łodzi, więc ostatnio zaczęła mnie nękać myśl, że jest najwyższy czas pomyśleć serio o przyszłości i jakoś głębiej się w naszym mieście ukorzenić. W końcu
Jadwiga Kamińska - 70 lat szkoły
Obchody jubileuszu 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy w Łodzi rozpoczęła uroczysta Eucharystia w archikatedrze łódzkiej, której przewodniczył ks. kan. Jarosław Kaliński proboszcz parafii, a koncelebrował diakon Maksymilian Frąckowiak.
- Wszystkich, którzy przez te lata tworzyli szkołę, dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników i uczniów w tej Mszy św. przedstawiamy dobremu Bogu dziękując za wszelkie dobro i łaski, których Pan Bóg wszystkim udzielał. Prosimy także o błogosławieństwo i Jego opiekę na kolejne lata – powiedział ks. proboszcz.
Jadwiga Kamińska - Polonez dla Łodzi
Na najpiękniejszej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej młodzież maturalna zatańczyła poloneza. Władze miasta Łodzi niezwykle aktywnie włączyły się w to wspaniałe wydarzenie.
Jadwiga Kamińska - Henryk Śmigacz – fotograf i fotoreporter
W Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego przy ul. J. Piłsudskiego 5 odbyła się prezentacja książki Joanny Dardzińskiej „Warszawa nie umiera nigdy” - Henryk Śmigacz fotograf walczącej stolicy (1939, 1944). Autorka jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej i pracuje przy projekcie Archiwum Pełne Pamięci, który gromadzi dokumenty dotyczące pamięci Polaków biorących udział w ważnych wydarzeniach w historii Polski.
Jadwiga Kamińska - My z Montwiłła
Na Rynku Manufaktury została otwarta wystawa plenerowa „My Z Montwiłła”, na którą licznie przybyła młodzież szkolna.
- Ta wystawa jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców miasta Łodzi na pamiątkę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 85 lat temu.
Niemcy pod lufami karabinów w nocy z 14 ma 15 stycznia 1940 r. wypędzili z mieszkań około 4,5 tysiąca mieszkańców
Jadwiga Kamińska – Opłatek w „Harmonii”
W siedzibie Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” przy ul. Zamenhoffa 32 odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyłych gości, ks. prał. Tadeusza Webera proboszcza parafii Matki Boskiej Zwycięskiej oraz członków chóru powitała Małgorzata Ircha prezes stowarzyszenia.