Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Jest takie miejsce

- Jest to wyjątkowe miejsce i cieszę się, że Państwo możecie tutaj przeżywać swoją uroczystość noworoczną. Życzę, żebyście trwali w tradycji pięknego śpiewu i niech Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia rozwija się. Trwajcie w naszym mieście, by śpiew i sposób wyrażania artystycznej duszy, a także modlitwy, przynosił Państwu jak najwięcej radości i satysfakcji – mówił ks. prał. Tadeusz Weber proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej podczas poświęcenia odnowionej po remoncie siedziby chóru Harmonia.

Do budynku przy ul. Zamenhoffa 32 w Łodzi, który został zbudowany w 1928 r. chór przeniósł swoją działalność w 1997 r. Ze względu na bardzo zły stan techniczny zajmowanych pomieszczeń w ubiegłym roku rozpoczęto ich modernizację, która obejmowała m.in. docieplenie lokalu, zakup nowych urządzeń grzewczych, wymianę zniszczonych mebli. Dofinansowanie na prace remontowe uzyskano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Głównym celem było zapewnienie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności artystycznej i edukacyjnej.    

Pomimo trudności związanych z remontem w ubiegłym roku chór brał udział w konkursach i zdobywał nagrody. Na XI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej u Św. Michała Archanioła w Sławie zdobył Złote Pasmo oraz Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór o tematyce ludowej. Na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmie otrzymał Srebrne Pasmo, natomiast na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Zgierzu „Motus In Sacris”, w którym uczestniczyło 17 chórów z całej Polski wyśpiewał Brązowy Dyplom.   

Od września 2022 r. dyrygentem chóru jest Kamil Gruszczyński. Było to dla niego duże wyzwanie. - Trzeba być bardzo dobrym muzykiem, żeby poradzić sobie z chórem amatorskim. Jednak od pierwszej próby okazało się, że Państwo bardzo dobrze śpiewają. Moim zadaniem było utrzymanie wysokiego poziomu chóru. Pomimo dużej bariery wieku odnalazłem się jako dyrygent zarządzający zespołem od strony artystycznej. Zostałem bardzo dobrze przyjęty i świetnie się tutaj odnajduję.

Jakich zadań podejmuje się chór w tym roku? - Chcemy dalej współpracować z miastem i zorganizować koncert naszego chóru w Muzeum Miasta Łodzi. W ubiegłym roku mieliśmy udany koncert w Mediatece MeMo i pragniemy te koncerty kontynuować. To jest bardzo dobry pomysł, żeby organizować coś dla mieszkańców naszego miasta. - powiedziała Małgorzata Ircha prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia. Spotkanie w odnowionych wnętrzach uświetnił koncert kolęd w wykonaniu artystów. Chór w tym roku będzie świętować 138 rocznicę działalności w Łodzi, a obecny repertuar obejmuje muzykę sakralną, patriotyczną i ludową.

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.