Udało się opowiedzieć światu o Ulmach
W niedzielę 21 kwietnia br. po Eucharystii o godz. 12.00 w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” odbyło się uroczyste posadzenie jabłoni bł. Rodziny Ulmów. W wydarzeniu udział wzięła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– Udało się opowiedzieć o Ulmach Polakom, ale udało się też opowiedzieć o Ulmach światu. W niedzielę 21 kwietnia posadziliśmy drzewo jabłoni. Drzewa te zostały wyhodowane w arboretum w Markowej na Podkarpaciu i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to są właśnie te drzewa, których szczepieniem zajmował się Józef Ulma, czyli człowiek wielu talentów, patriota, bohater, ale również wzorowy chrześcijanin – powiedziała minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Gość audycji „Aktualności dnia” zwróciła uwagę, że wydarzenie, które odbyło się w niedzielę przy toruńskim sanktuarium, to wielka radość. – Uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów była niewiarygodnym sukcesem na polską skalę i niewiarygodnym zaangażowaniem tysięcy Polaków. Bardzo się z tego cieszymy. Pan prezydent powołał zespół, który miał zająć się wspieraniem tych obchodów, ale nie w zakresie religijnym, ale w kwestiach obywatelskich. Mieliśmy bardzo dużo wydarzeń promujących i propagujących wiedzę o Rodzinie Ulmów. Z dumą muszę powiedzieć, że kiedy Papież ogłosił decyzję o bł. Rodzinie Ulmów – nie była to rodzina w Polsce specjalnie znana – to wszystkie organizowane wydarzenia bardzo spopularyzowały wiedzę o Rodzinie Ulmów, ale także, co jest ważne, o Polakach w czasie II wojny światowej; jak się zachowywali i jakie postawy w Polsce dominowały – dodała Grażyna Ignaczak-Bandych. Minister podkreśliła, że udało się „opowiedzieć o Ulmach Polakom, ale udało się też opowiedzieć o Ulmach światu”. – W niedzielę posadzimy symboliczny wyraz pamięci, drzewo jabłoni. Drzewa te zostały wyhodowane w arboretum w Markowej na Podkarpaciu i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to są właśnie te drzewa, których szczepieniem zajmował się Józef Ulma, czyli człowiek wielu talentów, patriota, bohater, ale również wzorowy chrześcijanin. To człowiek, który nie tylko potrafił pomagać, ale potrafił też rozwijać zainteresowania wśród swoich rodzin i mieszkańców Markowej, Podkarpacia. Te drzewa, które sadzimy w całej Polsce, ale również poza granicami, bo posadziliśmy takie drzewo m.in. w Ogrodach Watykańskich, to jest nasz hołd, wyraz pamięci, ale też propagowanie dziedzictwa, które mamy nadzieję, że będzie w Polsce rozwijane. To dziedzictwo Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci.
Drzewa jabłoni mają tę znakomitą cechę, że możemy się cieszyć ich kolejnymi etapami. One kwitną, potem mają owoce, dlatego akcja ma hasło: „Po owocach ich poznacie” – zaznaczył gość Radia Maryja.
Jedną z jabłoni bł. Rodziny Ulmów zasadzono w Ogrodach Watykańskich, w części, gdzie rosną różnorodne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia, by uczcić męczeństwo Ulmów. Szczep jabłoni nosi nazwę Malus domestica Glogierówka.
za:naszdziennik.pl