Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„Lekcja obywatelska”. Jak Hołownia agituje młodzież szkolną?

Hasła „odpolitycznienia” szkół niezmienne towarzyszyły zarówno liberalnym środowiskom nauczycielskim, kampanii wyborczej KO jak i rządom Prawa i Sprawiedliwości. Po faktycznym objęciu władzy przez Donalda Tuska, z atrakcyjnych sloganów zostaje jednak coraz mniej.

Jak się okazuje, dla nowych władz polityka w szkole nie jest niczym niedopuszczalnym, byle parał się nią ktoś z własnego obozu. Tak właśnie postępuje Szymon Hołownia. Marszałek sejmu pojawia się w polskich szkołach z „lekcją obywatelską”, w ramach której reklamuje program własnego ugrupowania oraz zachęca do podzielania wspólnych sympatii politycznych.

„Spotkania marszałka Sejmu z młodzieżą poświęcone są tematyce m.in. parlamentaryzmu, demokracji, konstytucji i praw obywatelskich”, opisuje przedsięwzięcie Hołowni na łamach „Gazety Polskiej” Jan Przemyłski. Choć formalnie „lekcje obywatelskie” mają służyć promocji postaw demokratycznych, to w rzeczywistości lider Polski2050 odwołuje się w ich trakcie do bieżących problemów politycznych, zachwalając program swojego ugrupowania.  

W krakowskim V LO Hołownia przekonywał uczniów, że należy prawem wyborczym obdarzyć młodzież od 16 roku życia. – Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (…) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy. Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia – zaznaczał marszałek sejmu podczas swojego wystąpienia.  

Na „lekcji obywatelskiej” w Warszawie Hołownia przekonywał zaś młodzież, że kryzys migracyjny dotyczy przede wszystkim „matek z dziećmi”.  – Zawsze najpierw jest tak też, że jedzie mężczyzna, bo nie będzie się kobiety z dziećmi wypychało na pierwszy front – mówił marszałek sejmu do licealistów.

„Jednak chyba najwięcej wątpliwości może budzić jego ocena sytuacji politycznej z Europy Zachodniej, gdzie rośnie poparcie dla partii prawicowych”, uważa Jan Przemyłski. – Zobaczcie, ile jest niebezpieczeństw dzisiaj i jak ludziom się znudził pokój w Europie. A u nas dzieje się coś takiego, że 74 proc. idzie na wybory w drugim kierunku. Nie w kierunku ostro, ostro, ostro w prawo, tylko zakorzeniło się w centrum, jakiekolwiek to centrum ma odnogi. To jest centrum, czyli bezpieczna sytuacja i my nie możemy jej schrzanić – przekazał uczniom warszawskiej szkoły marszałek sejmu.

Tymczasem podczas ostatniego spotkania Hołowni z licealistami, w piątek 23 lutego, tym razem w Ciechanowie, polityk coraz śmielej odwoływał się do bieżącej polityki. – My nie jesteśmy tak głupi jak ekipa Macierewicza z Caracalami – mówił komentując zakupy zbrojeń szef Polski2050. Podczas tego samego wystąpienia Hołownia krytykował również propozycję stworzenia CPK:

– Ja jestem sceptyczny. Ale jeżeli się będzie opłacało i będzie sens, jedźmy z tym i róbmy. (…) Natomiast, no okej, dobra, a kto będzie z tego latał, jeżeli po pandemii wyszliśmy z takim kryzysem branży lotniczej, ona się teraz odradza. To będzie naprawdę tak, że ktoś w Australii budzi się z taką myślą: „Poleciałbym dziś do Baranowa, noooo”? Że mamy w Korei Południowej, już ludzie gotowi mówią: „Chcemy pod Łódź polecieć, to zawsze było nasze marzenie. Przesiąść się i polecieć dalej” – kpił marszałek sejmu.

Tymczasem, jak przypomina Jan Przemyłski, agitacja polityczna na terenie szkół i wobec uczniów jest przestępstwem. Artykuł 108 Kodeksu Wyborczego wyjaśnia, że dopuszczalne jest jedynie „upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów”. W swoich wystąpieniach Hołownia za ten zakres wykracza znacząco, a jego wystąpienia, nacechowane chęcią przypodobania się młodzieży, można odczytywać jako potencjalne przestępstwo i łowienie elektoratu na przyszłość.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.