Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń pamiętamy

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

o polskich jeńcach z obozu w Ostaszkowie zamordowanych w Kalininie (Twerze) i pochowanych w okolicy wsi Miednoje w 23 masowych grobach.

Księga zawierać ma 6295 biogramów. Dotychczasowym najważniejszym źródłem danych o tej grupie Polaków zamordowanych przez Stalina była Księga Cmentarna wydana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2005 roku. Zawiera ona 6288 biogramów. Jednak okazuje się, że spośród nich trzy osoby nie zostały rozstrzelane w Kalininie, z kolei brak w niej dwóch osób, o których wiadomo, że zostały tam zabite. Do tego dodać należy osiem osób dotąd nieujętych w żadnych spisach.

Informacje na ich temat uzyskano na podstawie dokumentów NKWD, przy czym co do dwóch nie jest pewne, czy na pewno są ofiarami stalinowskiego mordu w Kalininie. Udało się też wyjaśnić wiele wątpliwości i poprawić nieścisłości zawarte zarówno w Księdze Cmentarnej, jak i w podobnej publikacji wydanej w ośrodku Karta w 1997 roku. Uzupełniono m.in. dane większości spośród 262 osób, o których dotychczasowe źródła mają tylko podstawowe informacje.

Piotr Falkowski

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.