Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komentarze i pytania

Były doradca Putina wylicza niedociągnięcia śledztwa smoleńskiego

Największym błędem było oddanie śledztwa MAK
Polski rząd popełnił olbrzymi błąd, przyzwalając na to, aby Rosjanie prowadzili śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem - podkreśla były doradca prezydenta Władimira Putina Andriej Iłłarionow. Ten czołowy rosyjski ekonomista, a obecnie pracownik naukowy w Cato Institute w Waszyngtonie, który kilka lat spędził na Kremlu, zna mentalność rosyjskich władz. Podkreśla, że w całej tej sprawie mamy do czynienia z ogromem nieprawidłowości, niespójności i celowym okłamywaniem opinii publicznej, ma to na celu przeforsowanie tezy, jakoby winę za katastrofę ponosili wyłącznie polscy piloci.

- Od 10 kwietnia podawano społeczeństwu wiele informacji, które były pomyłkami, jeśli nie kłamstwami - podkreśla Andriej Iłłarionow, były doradca Władimira Putina i jeden z czołowych ekonomistów rosyjskich, który znalazł się także wśród sygnatariuszy listu rosyjskich dysydentów ostrzegających przed przekazaniem śledztwa stronie rosyjskiej. Jego zdaniem, obecnie celem Rosji jest forsowanie tezy, jakoby winę za katastrofę ponosili wyłącznie polscy piloci. Iłłarionow, który w 2005 roku zrezygnował ze stanowiska doradcy prezydenta Putina w związku z - jak to określił - narastaniem tendencji autorytarnych w państwie rosyjskim, podkreślił w wywiadzie udzielonym TVP1 w programie "Bronisław Wildstein przedstawia", że w całej katastrofie i prowadzonym śledztwie jest mnóstwo nieprawidłowości i kłamstw. Wśród nich wymienił m.in. forsowane nieprawdziwe informacje, jakoby Tu-154M podchodził do lądowania cztery razy. - To kłamstwo było jasne od początku, ponieważ ludzie, którzy byli na lotnisku w Smoleńsku, powiedzieli, że żadnych czterech podejść do lądowania nie było - mówi Iłłarionow. Jego zdaniem, poważnie powinno nas zastanowić to, że tak wielkim problemem - i do dziś ostatecznie niewyjaśnionym - jest ustalenie czasu katastrofy polskiego samolotu rządowego. - Skoro samolot rozbił się 300 metrów od końca pasa startowego, a wiele osób było na lotnisku, to ustalenie czasu katastrofy nie stanowiło problemu. Mimo to przez kilka tygodni podawano nieprawdziwą informację, gdy mówiono, że to było o 10.56 rosyjskiego czasu - zaznaczył rosyjski dysydent, podkreślając, że prawdziwą godzinę podały nie instytucje państwowe, ale zupełnie niezależni obywatele.
Zaniepokojenie Iłłarionowa budzi także fakt, iż do tej pory nie podawano oficjalnie, kto 10 kwietnia znajdował się na wieży kontroli lotów lotniska w Smoleńsku. Jego zdaniem, niedopuszczalne było również to, że wieża w Smoleńsku podawała polskiej załodze nieprawdziwe dane dotyczące pogody. - Jeden z kontrolerów po opublikowaniu tych informacji przez polską stronę powiedział otwarcie, że ich zadanie polegało na tym, aby nie dopuścić do lądowania polskiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. To dziwne, mówiąc delikatnie - podkreśla. - Ze stenogramu wynika też, że kiedy samolot zmniejszał wysokość, wieża w Smoleńsku długo milczała. Milczała, kiedy samolot podchodził do lądowania i tracił wysokość dużo szybciej - przynajmniej według tych danych - niż powinien - dodaje. - Jeśli tak było, to takie zniżanie się nie mogło pozostać niezauważone przez pilotów i kontrolerów. A jednak nie było na to żadnej reakcji. Samolot tracił wysokość z niewiarygodną szybkością. A zgodnie z tym stenogramem, który czytaliśmy, kontroler powtarza tylko: "Wszystko w porządku, znajdujecie się na pasie!" - zauważa Iłłarionow.
Zdaniem byłego doradcy Putina, wymienione przykłady to zaledwie część niedociągnięć i przekłamań, jakich dopuściła się i nadal dopuszcza się w tej kwestii strona rosyjska. - Były też inne fakty, na które zwrócili uwagę zwykli polscy i rosyjscy obywatele, a które każą mieć wątpliwości co do autentyczności dokumentu opublikowanego pod nazwą "stenogram" i który był przekazany przez rosyjskie władze jako dokument oficjalny władzom polskim. Są poważne powody, żeby sądzić, że informacje tam podane nie odpowiadają rzeczywistości - zauważa. Wspomina w tym kontekście film z miejsca katastrofy i kolejnych pojawiających się w polskich mediach rzekomych jego autorów, którzy jednym głosem podkreślają, że nie ma na nim nic niepokojącego. Największym jednak błędem było - w opinii Iłłarionowa - oddanie śledztwa MAK. - Przypomnę, że na początku, zgodnie z tym, jak dogadały się polska i rosyjska strona, śledztwo miało być wspólne, rosyjsko-polskie. Ale okazało się, że jest wyłącznie rosyjskie, praktycznie bez polskiego uczestnictwa i tylko od czasu do czasu - pod wpływem tych albo innych wystąpień - rosyjska strona przekazuje tę czy inną informację polskiej stronie - zauważa. Dodaje również, że nawet jeśli rosyjska strona nie dopuszczała polskich śledczych, to wina polskiej strony polega na tym, iż ta "nie nalegała, nie mówiła o tym publicznie i nie wyniosła tej sprawy na najwyższy możliwy poziom". - Ta sprawa nie ma osobistego charakteru i nie odnosi się do osobistych relacji polskiego prezydenta czy pełniącego obowiązki prezydenta. To pytanie dotyczące polskiego społeczeństwa, polskiego państwa. W tym wypadku polskie władze powinny przedsięwziąć wszystkie możliwe i niemożliwe środki, żeby nie pozwolić rosyjskiej stronie prowadzić śledztwa samodzielnie. Jeszcze raz powtórzę - nawet w przypadku, gdyby w stosunku do rosyjskiej strony nie było żadnego zastrzeżenia. Nawet gdyby strona rosyjska nie myliła się, gdyby nie było żadnego przekłamania z jej strony, to jest sprawa odpowiedzialności władz polskich przed własnym narodem - konkluduje Iłłarionow.
Marta Ziarnik

za: NDz z 13.09.2010 Dział: Swiat (kn)
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100913&typ=po&id=po15.txt

Copyright © 2017. All Rights Reserved.