Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr-Norma i patologia

25 maja 2020 w Minneapolis  śmierć poniósł 46-letni Afroamerykanin George Floyd, pospolity bandyta, który nie wahał się grozić utratą życia matce w głęboko zaawansowanej ciąży. Został obezwładniony przez policjanta w sposób, który uniemożliwił mu oddychanie. Jego śmierć aktywowała ruch Black Lives Matter, założony przez trzy lewackie działaczki o nieustalonej orientacji seksualnej. Bardzo szybko

protesty przekształciły się z obrony ludności afroamerykańskiej w atak na cywilizację zachodnią, w szczególności chrześcijaństwo.

22 października 2020. Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł o niezgodności aborcji eugenicznej z Ustawą zasadniczą. Obrona życia poczętego stała się powodem do ataków i zamieszek o charakterze politycznym, ale w swojej głębi cywilizacyjnym i antychrześcijańskim. Po raz pierwszy została w Polsce naruszona przestrzeń kościoła w czasie sprawowanej liturgii. Bezczeszczone były pomniki i figury, niszczone mury i drzwi kościołów.

W maju 2021 r.  znaleziono szczątki 215 indiańskich dzieci w nieoznaczonych grobach w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. W ostatnich dniach poinformowano o znalezieniu kolejnych 715 ciał, w większości ciał dzieci. Były pochowane w pobliżu szkoły prowadzonej przez Kościół w Saskatchewan.

Oczywiście zabójstwo bez sądu nawet bandyty jest godne najwyższego potępienia. Oczywiście, dramatyczne sytuacje kobiet które mają urodzić dotknięte chorobą i cierpieniem dzieci, jest bez wątpienia dramatem i wyzwaniem. Oczywiście, nie można znaleźć usprawiedliwienia dla znajdowanych grobów w Kanadzie, ale przede wszystkim dla źródła tego dramatu. A źródłem tym jest podporządkowanie ewangelizacji tendencjom kolonializacyjnym.

Oczywiście, każda z tych sytuacji, choć w różny sposób, stawia nas w obliczu dramatu i cierpienia. Ale zarazem każda z tych sytuacji prowokuje do tego, by wyraźnie rozróżnić normę i patologię. Normą jest szacunek dla ludzkiego życia. Patologią jest dyskryminacja. Dlatego oburza nas i powinna oburzać dyskryminacja ludności innej rasy, ale także powinna oburzać dyskryminacja dzieci nie narodzonych a upośledzonych. Powinna oburzać dyskryminacja dzieci innych kultur, ale powinno oburzać także narzucanie totalitarnej dyktatury antykulturowej, z jaką mamy dzisiaj do czynienia.

Trzeba w tych wszystkich sytuacjach zauważyć, że Kościół niezmiennie stoi na stanowisku poszanowania normy, jaką jest afirmacja godności człowieka. Jeżeli w przypadku Kanady doszło do drastycznych nadużyć, to tylko dlatego, że ta norma w Kościele została zagłuszona przez dyktaturę polityczną i kulturową jaką była dyktatura kolonializatorska.
Jedyną szansą przezwyciężenia wszelkich patologii staje się zatem powrót do normy. A tę jedynie można odnaleźć w katolicyzmie. Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że w imię walki z patologiami tak naprawdę walczy się z normą i depozytariuszem tej normy. Dziwi także to, w że w ramach walki z patologiami generuje się nie tylko nie mniejsze, ale jeszcze większe patologie. Skądinąd jest to niezapomniana lekcja marksizmu.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.