Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Bortkiewicz: Politycy UE często odwołują się do haseł z rewolucji francuskiej

Zdaniem ks. prof. Pawła Bortkowicza, politycy Unii Europejskiej często odwołują się do haseł zaczerpniętych z rewolucji francuskiej.
 – Rewolucja francuska oczywiście jest przełomem. Pytanie tylko, czy jest to przełom dobry, czy jest to przełom zły

– zastanawiał się uczony na antenie Radia Maryja.

Jego zdaniem rewolucja francuska ewidentnie przyczyniła się do eskalacji zła. – Za symboliczny moment rewolucji uznaje się zburzenie Bastylii, która w momencie burzenia była praktycznie pustym więzieniem z kilkoma uwięzionymi. Wkrótce ulice Paryża zostały zalane ogniem – powiedział duchowny.

Ks. prof. Bortkiewicz podkreśla, że przywołane przez niego wydarzenia są ilustracją rewolucji francuskiej. – Od zburzenia praktycznie pustego więzienia do wytworzenia bezbrzeżnego terroru, który pochłonął tysiące ofiar.

 Jego zdaniem takie konsekwencje są nieuniknione, skoro "hasła rewolucji były oderwane od fundamentu, zostały ustawione w opozycji do Boga". Uczony zaznacza, że hasła pozbawione prawdy zaczęły zagrażać człowiekowi.

– Równość, jak dziś wiemy, jest hasłem ewidentnej dyskryminacji ludzi normalnych, prawych, uczciwych. Do tych haseł często odwołują się politycy Unii Europejskiej – ocenił etyk.

Fałszywy mit rewolucji

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę, że każda rewolucja niesie w sobie mit, że jest krokiem ku czemuś lepszemu. – To efekt bardzo naiwnej Heglowie wizji dziejów, która właśnie mówi, że nasze wczoraj jest gorsze od naszego dziś, ale nasze dziś jest gorsze od jutra, które wywalczymy i osiągniemy – powiedział.

Jego zdaniem takie wnioskowanie jest błędne, czego dowodzi historia.

– Mamy do czynienia z naiwną wizją dziejów, która próbuje nas przekonać, że rewolucja wywalczą coś lepszego w porównaniu z tym, co było. A po drugie, każda rewolucja redukuje człowieka do jakiegoś wąskiego, uprzedmiotowionego wymiaru, zabierając mu pełnią człowieczeństwa – podkreślił.

– Byłbym bardzo sceptyczny i przestrzegałbym przed wiarą w rewolucję jako formy rozgrywania dziejów – zakończył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.