Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Inspekcja Serca Łodzi

Do Bazyliki Archikatedralnej przybyło wielowyznaniowe grono strażników dzwonu, aby dokonać inspekcji. Historię dzwonu przypomniał ks. prał. Ireneusz Kulesza proboszcz parafii.

- Kiedy Polski jeszcze nie było na mapie przeszło sto lat temu, łodzianie chcieli do nowo budującego się kościoła, ufundować dzwon piękny i duży jak na Wawelu. Ten dzwon miał przypominać o tym, że tutaj Polska jest i tutaj będzie, chociaż nie ma jej na mapie – mówił ks. prałat. Dzwon postanowili ufundować wszyscy mieszkańcy Łodzi: katolicy, luteranie, prawosławni i wyznawcy religii Mojżeszowej. W czasie II wojny światowej kościół przeznaczono na magazyn wojskowy, a dzwon Niemcy skradli i wywieźli. Z inicjatywy ks. proboszcza postanowiono przywrócić pamięć o dzwonie wykonując nowy dzwon, który w ogłoszonym konkursie otrzymał imię Serce Łodzi.

Dlaczego powołano strażników dzwonu i dlaczego muszą to być najmłodsi łodzianie i to z różnych wyznań objaśnia ks. Ireneusz. - Dzwon co 60 lat trzeba obrócić o 60 stopni, żeby to serce dzwonu, które uderza, nie spowodowało jego uszkodzenia ani odkształcenia. Do was należeć będzie pamięć o tym, by ten dzwon obrócić. Strażnikami dzwonu są najmłodsi łodzianie z różnych wyznań. Dzisiaj wyjątkowo będą przyjęte dzieci katolickie, bo inne wyznania nie zgłosiły kandydatów. Zanim wyruszono na wieżę katedralną ks. proboszcz mianował trzech nowych strażników, wręczając im legitymacje, kaski z latarką, kamizelki, komiks opowiadający historię dzwonu oraz pamiątkowy kubek.

Inspekcja dzwonu dokonywana jest co roku. Każdy ze strażników, bo tylko strażnicy mają taki przywilej i takie prawo, że specjalnym młotem uderzeją w dzwon by posłuchać, że głos dzwonu jest czysty. Serce Łodzi rozbrzmiewa codziennie o 15.00 w Godzinę Miłosierdzia Bożego, a także m.in. w Wielkanoc, Święto Eucharystii, wspomnienie św. Jana Pawła II.

 Przypomina też ważne wydarzenia z historii Polski:

3 maja - uchwalenie Konstytucji,

1 sierpnia - wybuch Powstania Warszawskiego, 15 - sierpnia święto Wojska Polskiego,

11 listopada – odzyskanie przez Polskę niepodległości.

 Jadwiga Kamińska

 

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.