Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Francja: Raport o pedofilii posłuży do uderzenia w tajemnicę spowiedzi?

Wstrząsający raport o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele rykoszetem uderzy w jedną z podstawowych zasad praktyk sakramentalnych?

 Po opublikowaniu raportu zatytułowanego „Przemoc seksualna w Kościele katolickim: Francja 1950-2020” we Francji zaczęły pojawiać się coraz to nowe postulaty zaradzenia tragicznej sytuacji. Władze Republiki Francuskiej wystąpiły z żądaniem zniesienia tajemnicy spowiedzi w przypadkach pedofilii. Obecnie jest ona uznawana w prawie, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników.

Rząd oczekuje wyjątku od tajemnicy spowiedzi

Minister sprawiedliwości, Éric Dupond-Moretti, uznał, że kapłani mają „bezwzględny obowiązek” donoszenia o wszystkich przypadkach pedofilii, nawet jeżeli dowiedzą się oni podczas spowiedzi. Wywołało to ożywioną debatę publiczną, w toku której przychylny pomysłowi władz dziennikarz Marc Fauvelle zadał pytanie, czy „tajemnica spowiedzi jest ważniejsza, niż prawa Republiki?”.

We wtorek doszło do spotkania ministra spraw wewnętrznych, Gerarda Darmanina, z przewodniczącym francuskiego episkopatu, bp. Érikiem de Moulins-Beaufort, które poświęcone było właśnie tej kwestii. Szef resortu powtórzył oczekiwania wyrażone przez ministra sprawiedliwości.

 - Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat – powiedział po spotkaniu Darmanin.

Spowiedź to rozmowa z Bogiem

Sprawa nie jest tak prosta dla Kościoła. Jak mówił po rozmowie bp de Moulins-Beaufort, „zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci”.

Niemniej strona kościelna podkreśla, że tajemnica spowiedzi jest kwestią teologiczną i wynika z charakteru sakramentu, w którym penitent za pośrednictwem kapłana wyznaje grzechy samem Bogu i doświadcza Jego miłosierdzia, jeżeli po spełnieniu warunków ważnej spowiedzi otrzymuje rozgrzeszenie.

za:dorzeczy.pl


***
A nie prościej zarządzić od razu spowiedź w prefekturze?... W końcu Francja na różne rewolucyjne....tradycje...
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.