Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Tomasz Bieszczad-Teorie spiskowe

Otaczająca nas („coraz bardziej”) rzeczywistość nierzadko stawia przed oczami wydarzenia lub zjawiska zupełnie niepojęte na zdrowy, chłopski rozum. Człowiek zaczyna wtedy podejrzewać, że „jakieś siły” zawiązały – dla ich realizacji – sekretny spisek. Teorie spiskowe. Po pornografii, katastrofach żywiołowych, zdrowiu i ekscesach celebrytów – piąty, najczęściej wybierany temat w Internecie.

W miarę przyswajania spiskowych teorii uszy użytkowników sieci robią się czerwone i gorące. Z czasem zwykli zjadacze informacji zmieniają się w fanatycznych wyznawców. Przeciwnicy teorii spiskowych określają ich szyderczym mianem „sekciarzy”, „płaskoziemców” albo „foliarzy”.

Przyjrzyjmy się jednej z najpopularniejszych teorii: „chemtrailsom”. Już samo brzmienie tego słowa wywołuje ciarki na plecach. Krzyżujące się smugi spalin, pozostawiane na pogodnym niebie przez samoloty odrzutowe – nierzadko w postaci gigantycznych kratownic – nie mogą nie zastanawiać (chyba, że chodzi się cały czas ze wzrokiem wbitym w ziemię). Ktoś powie: to zwykłe smugi kondensacyjne: para wodna z silników odrzutowych, która błyskawicznie ulega zestaleniu. Lecz dlaczego – w pewne dni – tych smug jest dużo, a na ogół nie ma ich wcale? Przecież samoloty powinny je zostawiać zawsze! Otóż (uwaga, uwaga!) wyznawcy teorii spiskowych twierdzą, że te smugi to nie żadna para, tylko specjalne substancje chemiczne, rozpylane przez samoloty, bynajmniej nie rejsowe! Kiedy opadną na Ziemię – powodują określone skutki: od zmian klimatycznych po (uwaga, uwaga!) depopulację. Słowa „depopulacja” użył kilka lat temu sam Bill Gates, wskazując na cierpienia Matki Ziemi (Gai), która z coraz większym trudem ma dźwigać na swych barkach brzemię nadmiernej liczby ludności. Jeśli ktoś mówi, że ludzi na Ziemi jest „za dużo”, to – możecie być pewni – nigdy nie ma na myśli siebie ani swojej rodziny.

Stop! Wystarczy! Nie wolno popadać w paranoję! – zakrzykną w tym momencie przeciwnicy teorii spiskowych (a w ich liczbie sam Gates): – Człowiek współczesny jest z natury dobry, miły i – poza nielicznymi wyjątkami – ma wyłącznie szlachetne intencje. Gdzieżby przyszło mu do głowy depopulować Ziemię przy pomocy samolotowych spalin! Jednak… z drugiej strony istnieje cała masa faktów, świadczących o tym, że człowiek jest zdolny do największych podłości i dla osiągnięcia celu nie cofa się przed niczym. Dowody? Oto pierwsze z brzegu: Wandea, masakra nad Wounded Knee, Ypres, Katyń, Auschwitz, Holokaust, wielki głód na Ukrainie, „pola śmierci” Czerwonych Khmerów, Srebrenica, Smoleńsk... Przecież tego nie urzeczywistnił jakiś jeden psychopatyczny Kuba Rozpruwacz, tylko szanowani ludzie władzy, często wybrani w demokratycznych procedurach, absolwenci Sorbony.

My Polacy – dziękować Bogu – nie mamy na sumieniu tego rodzaju faktów. Lecz abym ja – szary zjadacz sernika – nie popadł w „chemtrailsową paranoję”, miałbym skromną prośbę: Żeby ktoś kompetentny (może „mój prezydent” albo „mój premier”) stanął przed kamerami i oświadczył: – Rodacy nie świrujcie! Te smugi, co to je czasem widzicie na niebie, nie kryją w sobie żadnych, niecnych zamiarów. Żadnych spisków tu nie ma! To są zjawiska naturalne. Koniec, kropka.

Wziąłbym takie wyjaśnienie za szczerą prawdę, zwłaszcza że i bez udziału chemtrailsów przyroda cierpi przez samoloty. Wiosną na naszym balkonie wysialiśmy z żoną nasiona wilca (Ipomoea). Rośliny, które rosły pod daszkiem i były podlewane wodą z kranu, miały liście duże i zdrowe, a te w zewnętrznych skrzynkach, na które padał deszcz, skarlały i zwiędły. U moich znajomych, którzy mieszkają blisko Lublinka, winorośl zaczęła schnąć już w sierpniu. Czemu? Bo samoloty dolatując do lotniska, „zrzucają” nadmiar paliwa przed wylądowaniem. Opada ono w postaci aerozolu i zżera wrażliwe rośliny.

Ekolodzy przykuwali się do pni w Puszczy Białowieskiej, by uchronić chore drzewa przed wycinką, ale do moich wilców przykuć się ani myślą. Czy to też spisek?


za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.