Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska-Łódź: Święta Hildegarda w muzycznym ogrodzie

Hildegarda z Bingen, wizjonerka, mistyczka, zielarka i uzdrowicielka, reformatorka religijna, poetka a także kompozytorka, żyła w latach 1098 – 1179.
Uznana przez papieża Benedykta XVI w 2012 r. doktorem Kościoła powszechnego. Słowno – muzyczne misterium poświęcone twórczości i myśli św. Hildegardy zostało wystawione w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus. (w Łodzi-kn)

Pomysł spektaklu narodził się z podziwu dla św. Hildegardy, która jest odpowiednią świętą dla naszych czasów, patronką bardzo nowoczesną i wszechstronną, multitalentem. Jestem autorką doboru tekstów, szukałam takich, gdzie jest burza mózgów. Człowiek współczesny może się z tym identyfikować – powiedziała pomysłodawczyni Anna Krysztofiak.

 Postać głównej bohaterki zagrała aktorka Mirosława Marcheluk, ubrana w kostium oddający czasy XII wieku.

- Wielki podziw dla świętej miał Benedykt XVI, teksty jej są bardzo trudne. Było to dla mnie duże wyzwanie i trudne doświadczenie – zwierzyła się p. Mirosława. Głosu z nieba użyczył aktor Ryszard Mróz. Teksty św. Hildegardy przeplatały utwory z najstarszych źródeł muzyki klasycznej. Anna Krysztofiak i Anna Śliwa wykonywały je na nietypowych instrumentach jak chociażby: clavisimbalum, portatyw, skrzypce barokowe czy lira korbowa. Według Hildegardy muzyka była wspomnieniem raju, gdzie pierwszy człowiek Adam wraz z aniołami śpiewał psalmy na cześć stwórcy. Mówiła, że śpiew powinien być nieodłączną częścią liturgii, gdyż jest równie ważny jak modlitwa i przybliża człowieka do zbawienia. Przekonywała, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem.

- Wspaniała postać św. Hildegardy mało znana jest w Polsce. Chcemy ją popularyzować i pokazać taki kościół alternatywny, który jest mistyczny, jak mistyczny ogród. Dzisiaj mówimy dużo o ekologii, św. Hlidegarda to taka święta ekologiczna – podkreśliła Anna Krysztofiak.

Widowisko zostało wystawione w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” im. prof. Teresy Żylis – Gara.

Jadwiga Kamińska

Zdjęcia Marek Kamiński

 


za:lodz.niedziela.pl/artykul/74059/Lodz-Swieta-Hildegarda-w-muzycznym

Copyright © 2017. All Rights Reserved.