Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

W służbie Kościołowi – 30 lat posługi Radia Maryja. Ks. kard. S. Dziwisz: Radio Maryja otwiera drzwi Chrystusowi w polskim społeczeństwie

Radio Maryja działa w służbie Kościołowi. Przybliża do niego wiernych, zapewniając duchowy udział w różnego rodzaju uroczystościach kościelnych.
Bez tej katolickiej rozgłośni, która od 30 lat prowadzi działalność w służbie Kościołowi i jego wiernym, Polska wyglądałaby dziś zupełnie inaczej – wskazał ks. kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz i przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II.

– Radio Maryja działa w Kościele, w społeczeństwie. Trzeba za to głęboko podziękować. Przypominam sobie słowa Ojca Świętego z pierwszego przemówienia na placu „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Co robi Radio Maryja? Przede wszystkim otwiera drzwi Chrystusowi, w polskim społeczeństwie. To radio jest potrzebne dla ludzi wierzących, jak i dla innych stojących obok, czasem negatywnie ustosunkowanych, żeby im pokazać prawdę, żeby im pokazać Chrystusa, żeby im pokazać Kościół – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ewangelizacja za pośrednictwem Radia Maryja dociera nie tylko do wiernych w Polsce, ale także tych poza granicami naszej Ojczyzny.

    – Jako przedstawiciel zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii, które pracuje wśród Polaków za granicą, mogę o tym zaświadczyć z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością, że Radio Maryja służy pomocą duszpasterzom. Radio Maryja przede wszystkim służy pomocą sumieniom poszczególnych osób, katolików na całym świecie tam, gdzie tylko dociera emisja jego programów – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca AKSiM.

Ono łączy, przybliża wiernych do Kościoła, zapewniając im duchowy udział w uroczystościach i nabożeństwach kościelnych. Co jest szczególnie ważne dla osób samotnych, starszych czy dotkniętych chorobą – podkreśliła Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

    – Jest to niesamowity dar dla wiernych, którzy często nie mogą w sposób bezpośredni uczestniczyć w różnych spotkaniach, poprzez swoje ograniczenia związane z chorobą, czy wiekiem, a tutaj czujemy się jedną wielką wspólnotą, która może się łączyć w duchowy sposób także dołączając do modlitwy na antenie Radia Maryja. To wydaje z pewnością ogromne owoce w sercach i w życiu wielu słuchaczy – powiedziała Magdalena Buczek.

Dzięki Radiu Maryja do wiernych dociera słowo Ojca Świętego, ale także głos Episkopatu Polski. Mają oni okazję łączyć się z Kościołem na całym świecie.

za:www.radiomaryja.pl

***

Prezydent A. Duda: Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności

Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zaznaczył prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie audycji 8 grudnia 1991 roku. Dziś mija 30 lat, od kiedy rozgłośnia przekazuje informacje z Polski i świata, które są odbierane na całym świecie.

    – Ósmy grudnia 1991 roku to ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kocioła katolickiego w Polsce, a także w historii odradzającego się w wolnej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Tamtego dnia popłynęły w eter pierwsze audycje Radia Maryja. Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, dzisiaj, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach. Wokół niej narodziły się i wspaniale rozwinęły cenne inicjatywy religijne, medialne, edukacyjne, dobroczynne i patriotyczne – podkreślił w liście prezydent.

Radio Maryja od 30 lat stawia na formację swoich słuchaczy. Formację nie tylko duchową, ale także intelektualną. Dzięki ofiarności, modlitwie i wierności słuchaczy Radia Maryja powstało wiele inicjatyw, które są niezmiernie ważne dla Polski, jak Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

    – Przy Radiu Maryja narodziły się cenne inicjatywy religijne, medialne, edukacyjne, dobroczynne i patriotyczne, dzięki którym można zapoznać się z chlubnymi, lecz wciąż nie dość szeroko znanymi kartami najnowszej historii naszej Ojczyzny. Za sprawą sztafety pokoleń Radio Maryja wciąż cieszy się licznym i wiernym audytorium. Należy do czołówki najczęściej słuchanych i najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych. Odważnie i konsekwentnie propaguje katolickie prawdy wiary, mówi o chrześcijańskich fundamentach cywilizacji europejskiej oraz o bogatym dziedzictwie polskiej kultury, a gdy trzeba – staje w ich obronie – akcentował Andrzej Duda.

Radio Maryja to medium bez wątpienia wyjątkowe. Od początku swego istnienia podkreśla, że misją rozgłośni jest ukazywanie prawdy i stawanie w jej obronie. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że rozwój Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych to ingerencja Bożej Opatrzności.

    – Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację Założyciela i Dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. To dzięki niemu, a także dzięki społeczności słuchaczy – zwartej, po bratersku ofiarnej i solidarnej, ufnie spoglądającej w przyszłość – rozgłośnia ta nie tylko sumiennie opisuje polską rzeczywistość, ale też aktywnie ją współtworzy oraz wychodzi naprzeciw potrzebom i aspiracjom szerokich rzesz Polaków. (…) Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zwrócił uwagę prezydent.

Prezydent Andrzej Duda z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja i w uznaniu dla dokonań Radia Maryja oraz zasług zgromadzonej wokół niego społeczności podarował Rodzinie Radia Maryja różaniec.

    – Przekazuję na ręce Ojca Dyrektora upominek, który ma dla mnie szczególne znaczenie osobiste. Jest to różaniec – pamiątka dzisiejszych uroczystości. Ufam, że również ten dar będzie skłaniał do modlitwy w intencji Ojczyzny i że pomoże upowszechniać nabożeństwo, którego wstawienniczą oraz jednoczącą moc potwierdziły doświadczenia pokoleń i biografie wielu wybitnych Polaków – zwrócił się prezydent.

za:www.radiomaryja.pl

***

Media, prawda, ewangelizacja

W Toruniu trwają uroczystości związanie z 30. rocznicą powstania Radia Maryja. Centralnym punktem jest uroczysta Eucharystia, której przewodniczy metropolita lwowski, wieloletni sekretarz i przyjaciel św. Jana Pawła II, ks. abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii ksiądz arcybiskup mówił: „Dla iluż ludzi chorych, samotnych, smutnych, przygniecionych ciężarem cierpienia Wasza służba jest codzienną podporą. Wielu może się poczuć członkami jednej katolickiej rodziny, połączonej więzami miłości”. W kontekście mediów zauważył: „Jakże często media podają gotową interpretację rzeczywistości i w ten sposób zwalniają z wysiłku myślenia. To czasem świadomy zabieg – tym, kto nie myśli, łatwiej manipulować”. Dlatego potrzebne są rzetelne środki społecznego komunikowania, które ukazują prawdę. – Przed rozgłośnią katolicką stoi zadanie ewangelizacji, ale nie ma ono polegać tylko na tym, by uznać, że Bóg istnieje. Owszem, to jest fundament, ale w tradycję katolicką jest wpisane również kształtowanie właściwych postaw i sumienia – mówił ksiądz arcybiskup. Zwrócił uwagę na to, jak ważna jest dziś edukacja. – Trzeba by zrobić sobie dziś rachunek sumienia: czy nie zapomnieliśmy o kształceniu ludzi wybitnie uzdolnionych tak, aby mogli służyć Ojczyźnie? – pytał.

– Cieszą opinie, że absolwenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nie narzekają na brak pracy, a wręcz są rozchwytywani na pniu. Dobra szkoła, dobre radio, dobra telewizja, dobry nauczyciel – to taki, który uczy myśleć – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki. Nie zabrakło także odniesień do sytuacji za naszą wschodnią granicą. – Wizja konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest ciągle realna. Oby nikt nie musiał wołać: wróg stoi u bram. Niech każdy uderzy się w piersi, bo każde zaniedbanie w tym względzie to odpowiedzialność nie tylko przed historią, ale i Bogiem – zaznaczył ks. abp Mokrzycki. W homilii ksiądz arcybiskup wskazał także, że dziś trwa walka z Kościołem „czas komunizmu i walka o ducha narodu to również czas walki z Kościołem. Dziś ta walka zmieniła oblicze” – mówił ks. abp Mokrzycki.

za:naszdziennik.pl

***

Obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja

W Toruniu odbyły się dziś uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Głównym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił  ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Uroczystości transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

Od godzin porannych do siedziby Radia przy ul. Żwirki i Wigury zaczęli przybywać pielgrzymi z wielu miejsc Polski.

Część pielgrzymów rozpoczęła dzień od udziału w roratach w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła, gdzie dziękowano za dar istnienia Radia Maryja.

Centralne obchody powstania rozgłośni miały miejsce w toruńskiej Hali Widowiskowo-Rekreacyjnej. O godz. 11.30 odbył się koncert o. Azariasza Hessa OFM oraz o. Juliana Śmierciaka OFM.

Następnie wierni wzięli udział w nabożeństwie pierwszosobotnim z modlitwą różańcową, które poprowadził o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny „A to Polska właśnie”.

Po zakończeniu koncertu o. Tadeusz Rydzyk CSsR – w imieniu toruńskiej rozgłośni – odebrał okolicznościowy Medal Beatyfikacyjny bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Radio Maryja zostało także uhonorowane przez Pocztę Polską okolicznościowym znaczkiem pocztowym z okazji 30-lecia działalności.

Następnie pielgrzymi odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.Po godz. 15.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

List do uczestników obchodów 30. rocznicy powstania Radia Maryja skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go minister Adam Kwiatkowski.

    – Radio Maryja przywróciło wielu Polakom poczucie narodowej, obywatelskiej i po prostu ludzkiej godności. W ten sposób twórcy i słuchacze tej rozgłośni skutecznie przeciwstawili się szkodliwemu, z ducha niedemokratycznemu prądowi umysłowemu, który do wspomnianych tu osób i treści odnosi się z pogardą i lekceważeniem – zwrócił uwagę prezydent.

List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński w swoim liście podziękował Bogu za osobę dyrektora Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, jego duchownych i świeckich współpracowników oraz wszystkich członków Rodziny Radia Maryja.

    – Bóg zapłać, Szanowni Państwo, za to, że na co dzień dajecie żywe świadectwo wierności Panu Bogu i Polsce, Jest w Was, Szanowni Państwo, ogromna moc ducha. Te nieograniczone złoża miłości do Stwórcy oraz najmilszej matki – Ojczyzny naszej – stanowią gwarancję tego, że Polska będzie trwała, że się nie damy – zwrócił się do Rodziny Radia Maryja w swoim liście Jarosław Kaczyński.

List od prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, odczytał Adrian Mól, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Michał Zaleski zwrócił uwagę, że profil Radia Maryja wpisuje się w promocję chrześcijańskich postaw oraz charyzmat zgromadzenia ojców redemptorystów.

    – Trzeba widzieć i doceniać to, że duszpasterski profil Radia Maryja wpisuje się w promocję chrześcijańskich postaw i kultury w polskich domach, ale także w charyzmat zgromadzenia ojców redemptorystów. (…) Jest to dziedzictwo, które w Toruniu szanujemy z racji jego uniwersalizmu i dojrzałej formuły – zaznaczył w liście prezydent Torunia.

Słowo do wiernych skierował również ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup diecezjalny toruński.

    – Jeśli otwieramy się na przekaz Radia Maryja, to znaczy, że jest to dla nas głos ważny, opiniotwórczy, kształtujący nasze codzienne życie. To głos, który podpowiada, jak dzisiaj być uczciwym, szlachetnym, dobrym katolikiem odpowiedzialnym za ojczyznę i wrażliwym na potrzeby społeczne oraz dobrym ewangelizatorem. To głos, który pomaga rozpoznawać znaki czasu oraz odpowiadać na nie w taki sposób, aby nie utracić naszej chrześcijańskiej tożsamości oraz żyć zgodnie z prawdą i przykazaniem miłości Boga i bliźniego – wskazał biskup ordynariusz toruński.

za:www.radiomaryja.pl

***

Radio Maryja-potężny filar naszego Kościoła, naszej wytrwałości i naszej determinacji w Wierze. I miłości do Polski.

I ja miałem zaszczyt, a i radość, występowania kilkakroć przed mikrofonami Radia podczas "Rozmów Niedokończonych".
Niech Pan Bóg Błogosławi i daje siły niestrudzonym Redemptorystom z Ojcem Rydzykiem i wszystkim tworzącym tą rozgłośnię.
Krzysztof Nagrodzki

Copyright © 2017. All Rights Reserved.