Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Małopolska kurator oświaty: W polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które szkodzą dzieciom

Barbara Nowak pytana była w Radiu ZET o proponowane zmiany w Prawie oświatowym, które zakładają wzmocnienie roli kuratorów oświaty. W jej ocenie, celem ich wprowadzenia jest dobro ucznia, bo "musimy dzisiaj zadbać o dziecko", a to właśnie ono będzie beneficjentem tych zmian.

"A kto był w tym momencie najważniejszy? Przede wszystkim najważniejsze były samorządy, które - nie mając kompetencji - wchodziły do szkół na przykład z różnymi programami" - wskazała Nowak.

W jej ocenie programy, które "nie zgadzały się z podstawą programową", były w placówkach realizowane, bo "dyrektor ulegał organowi prowadzącemu". Przyznała, że zgodnie z przepisami kierujący szkołą w takich przypadkach rzeczywiście musiał pytać o zgodę rodziców uczniów, ale - jak oceniła - praktyka pokazuje, że nie zawsze tak było. Zaznaczyła, że sytuacja, w której "odbyły się już szkodliwe dla dzieci zajęcia i dopiero wtedy rodzice o tym wiedzą", nie jest właściwa.

"Sytuacja, w której skumulowane informacje na temat tego, jakie stowarzyszenia, organizacje, programy będą wchodzić do szkoły, będą przeglądnięte przez kuratora, nie będzie oznaczała, że rodzice nie będą mieli możliwości wypowiedzenia się" - zadeklarowała Nowak.

Wskazała przy tym, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które "szkodzą dzieciom, proponują programy niezgodne z podstawą programową, promują te niedostosowane do wieku dziecka, jeżeli chodzi o treści". Ona sama - jako kurator - będzie z kolei "pomocą dyrektora", który może nie dysponować narzędziami do tak szerokiej weryfikacji.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, której założenia komentowała kurator, przedstawiony został podczas wtorkowego posiedzenia połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej.

Nowak podczas rozmowy w radiu zapytana została też o to, czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli powinny być obowiązkowe. "Z mojego punktu widzenia - nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać" - odpowiedziała kurator.

"Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać (...). To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka - tak powinno być" - wskazała i dodała, że nie odpowie na pytanie, czy sama szczepionkę przyjęła.

"Nie zmienia to zupełnie mojego stosunku do tego, jak oceniam tę sytuację" - podsumowała.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.