Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Kościół niemiecki tylko z nazwy jest jeszcze katolicki

Konieczne jest wezwanie niemieckich biskupów do Rzymu i wskazanie im, że Droga synodalna, którą podążają to droga na manowce – wskazuje ks. prof. Bortkiewicz w rozmowie z Radiem Maryja, komentując aktualny przypadek, gdy niemiecka archidiecezja we Fryburgu zatrudniła „osobę transseksualną” jako nauczyciela religii w szkole.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca UAM i AKSiM, przypomina na antenie Radia Maryja, jakie jest podejście Kościoła problemu zaburzeń seksualnych i płciowych – kontrastujące z postawą niemieckich biskupów, z których jeden zadecydował właśnie o powierzeniu katechizacji dzieci tzw. „osobie transseksualnej”.

Kościół, jak przekonuje, zdecydowanie odrzuca homoseksualizm i „transseksualizm” jako takie, natomiast osobom, które zmagają się z takimi skłonnościami i zaburzeniami wskazuje drogę przezwyciężenia siebie i życia w czystości.

– Kościół zwraca uwagę na to, że przyczyny dezorientacji seksualnej są bardzo różne i wynikają z różnych czynników, ale zawsze to jest wezwanie to życia zgodnego z Bożymi przykazaniami. Oznacza to – mówiąc bardzo konkretnie – że to, co jest dysfunkcją, dezorientacją, patologią nie może być wydobywane na zewnątrz, nie może być manifestowane, nie może być przedstawiane np. jako wyraz swojej postawy, którą dzielę się z innymi – wyjaśnia ksiądz profesor w kontekście działań Drogi synodalnej, które oficjalnie już oferuje błogosławieństwa parom czynnych homoseksualistów.

Odnosząc się do „transseksualnego” katechety, rozmówca Radia Maryja wskazał, że Kodeks prawa kanonicznego (kan. 804 § 2) jasno definiuje obowiązek biskupa, aby zatrudnić osobę o nieposzlakowanej reputacji, w związku z czym decyzja niemieckiego hierarchy powinna budzić niepokój o kierunek, w jakim zmierzają zwolennicy Drogi synodalnej.

– Mimo nominalnej, formalnej przynależności do powszechnego Kościoła katolickiego Kościół katolicki w Niemczech – w moim przekonaniu, ale nie tylko – przestał de facto być Kościołem katolickim, stał się wspólnotą wyznaniową – podkreśla ks. prof. Bortkiewicz.

Jak uważa duchowny, konieczna jest zdecydowana reakcja na zamęt, jaki sieją hersztowie Drogi synodalnej. Nie stanowił jego zdaniem takiej reakcji list papieża Franciszka do ludu Bożego w Niemczech, który był „na tyle ogólny, że nie wstrząsnął sumieniami wszystkich hierarchów Kościoła w Niemczech”, a wręcz został odebrany jako zachęta do dalszego kroczenia dysydenckim szlakiem.

Ksiądz profesor lepiej ocenia niedawny list abp. Stanisława Gądeckiego, który skierował „braterskie upomnienie” do niemieckich biskupów. – Był to list bardzo mocny, który natychmiast spotkał się z krytyką niektórych niemieckich środowisk oskarżających ks. abp. Gądeckiego o antymodernistyczne, powierzchowne spojrzenie – tłumaczy.

Ale najważniejsze jest według niego, aby taka reakcja wyszła z Watykanu. – Potrzebne jest – w moim przekonaniu – zawezwanie niemieckich biskupów do ad limina apostolorum, po prostu sprowadzenie ich do Rzymu i w dłuższej, szczerej i zarazem bardzo konkretnej rozmowie wykazanie tego, że droga, którą podążają jest drogą na manowce, na bezdroża i że na tę drogę ci pasterze prowadzili powierzonych sobie ludzi, co jest bardzo poważnym i postępującym zagrożeniem dla wspólnoty Kościoła w Niemczech – podkreśla.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.