Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Dr J. Hajdasz o rankingu wolności prasy

Polsce po raz kolejny obniżono notowania. To nierzetelna ocena. Nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności mediów, jaki panuje w naszym systemie prasowym

3 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Wolności Prasy, a Reporterzy bez Granic, czyli międzynarodowa organizacja zajmująca się tym zagadnieniem, ogłosiła coroczny ranking wolności prasy. Jak można się było spodziewać, Polsce po raz kolejny obniżono notowania i aktualnie zajmujemy 66. miejsce, najniższe w historii zestawienia – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie „Myśląc ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Dider Reynders, komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów, poinformował, że suma kar nałożonych na Polskę w związku niezastosowaniem zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wynosi już ponad 160 mln euro.

    – We wtorek, w dniu naszego narodowego święta ustanowionego w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i w dniu naszego wielkiego religijnego święta Matki Bożej Królowej Polski, komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów poinformował, że suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro i wyraził żal, że „nie może dziś przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności ani w Polsce, ani na Węgrzech” – poinformowała dr Jolanta Hajdasz.

    – Europoseł Joachim Brudziński odpowiedział mu na to, cytując zdanie byłej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, która często nie zgadzała się z polskim rządem, gdy pełniła tę funkcję, a po tym, gdy ją pełnić przestała stwierdziła, iż  jeśli chodzi o problem z praworządnością, to spora część z tego, co docierało na Zachód, było efektem rosyjskiej dezinformacji, a Unia Europejska i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie – dodała.

3 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Wolności Prasy. Tego dnia Reporterzy bez Granic publikują ranking oceny poziomu wolności słowa w poszczególnych państwach.

    – 3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy, a Reporterzy bez Granic, czyli międzynarodowa organizacja zajmująca się tym zagadnieniem, tuż przed tym dniem ogłosiła coroczny ranking wolności prasy. Jak można się było spodziewać, Polsce po raz kolejny obniżono notowania i aktualnie zajmujemy 66. miejsce, najniższe w historii zestawienia – zaznaczyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dr Jolanta Hajdasz oceniła, że Polska krytykowana jest za wszystko, co zmienia się w krajobrazie medialnym po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.

    – W uzasadnieniu autorzy raportu stwierdzają: „Choć Polska ma zróżnicowany krajobraz medialny, świadomość społeczna w zakresie wolności prasy pozostaje słaba”. Polska krytykowana jest w zasadzie za wszystko, co zmienia się w krajobrazie medialnym po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, za media publiczne i za odkupienie od niemieckiego wydawnictwa gazet regionalnych Polska Press przez PKN Orlen, za próbę próby wyegzekwowania unijnego prawa od właściciela telewizji TVN, za zakaz swobody poruszania się dziennikarzy w pasie przygranicznym z Białorusią, w czasie gdy agresywnie jest tam atakowana nasza granica – powiedziała w felietonie dr Jolanta Hajdasz.

    – Są to wybiórczo zebrane informacje, które mają uzasadnić główną tezę – pod względem wolności słowa media w Polsce są na najgorszym w historii miejscu. Nie da się jednak obronić tej tezy w żaden sposób, szczególnie jeśli zastosuje się zwyczajne metody naukowe – analizę faktów i równe traktowanie wszystkich podmiotów systemu prasowego – dodała.

Każdego dnia wolność mediów jest kwestionowana.

    – Nawet entuzjastycznie nastawiony do rankingu badacz powinien zapytać, dlaczego nie wymienia on procesów polskich dziennikarzy pozywanych o gigantyczne sumy odszkodowań przez niemiecko-szwajcarskiego giganta medialnego za krytyczne wpisy na jego temat w mediach społecznościowych? Dlaczego nie przeszkadzają światowym obrońcom wolności słowa pozwy kierowane przeciwko dziennikarzom przez marszałka Senatu, którego jedynie immunitet chroni przed postawieniem zarzutów o branie łapówek?  Dlaczego ranking milczy o skandalicznym procesie wytoczonym katolickiemu nadawcy za rzekome nieudzielenie informacji publicznej, podczas gdy nie wiadomo, gdzie są jej granice? – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz.

    – Kuriozalna przy tym jest krytyka mediów publicznych za to, że dostają pieniądze z budżetu państwa, tak jakby w innych krajach nie było takiej reguły. Ranking wolności słowa nie pisze jednak ani słowa o tym, ile pieniędzy, nierzadko z niejasnych źródeł, otrzymują w Polsce media zagraniczne i opozycyjne wobec rządu Zjednoczonej Prawicy – dodała.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwróciła uwagę na źródła finansowania organizacji Reporterzy bez Granic.

    – Warto przypomnieć skąd biorą fundusze na swoje utrzymanie Reporterzy bez Granic. Organizacja ta została założona ponad 30 lat temu przez czterech francuskich dziennikarzy. Dziś jej budżet to prawie 7 milionów euro. Finansowana jest między innymi przez Parlament Europejski i państwo francuskie. (…) Do tego dochodzi sponsoring ze strony instytucji prywatnych – podkreśliła dr Jolanta Hajdasz.

Dr Jolanta Hajdasz wskazała, że ocena w rankingu wolności prasy jest krzywdząca dla Polski.

    – Nie mam wątpliwości, że to po raz siódmy z rzędu najniższe w historii zestawienia miejsce Polski jest wyjątkowo krzywdzące dla naszego kraju. Jest to ocena nierzetelna dla Polski, ponieważ nie oddaje rzeczywistego poziomu wolności słowa, wolności mediów i wolności dziennikarzy, jaki panuje w naszym systemie prasowym – podkreśliła.

    – Warto przy tym przypomnieć, iż raport zupełnie pomija ogromną różnorodność mediów w Polsce, ich swobodne funkcjonowanie we wszystkich sektorach i nieskrępowane prowadzenie biznesu przez firmy i koncerny medialne, w tym także zagraniczne – dodała.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.