Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Prezydent Duda: niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze; niepodległość trzeba pielęgnować; o suwerenności trzeba pamiętać, trzeba o niej myśleć, żeby pozostać suwerennym - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

"Kiedy Rzeczpospolita (...) jest wolna, rzeczywiście suwerenna i niepodległa - to największa służba, jaką można dla niej czynić to między innymi jest (...) kształtowanie postaw. Takich, które będą umiały ją utrzymać; takich, które będą umiały ją rozwijać we właściwym kierunku; takich, które będą powodowały, że także i kolejne młode pokolenia będą o Polsce pamiętały i o swoim obowiązku" - powiedział w piątek prezydent Duda w Belwederze.

Jak wskazał, gdyby dzisiaj mogło do nas przemówić z zaświatów wielu bohaterów niepodległości, "tych, którzy ginęli na różnych frontach, po to, by odzyskać wolną, suwerenną i nieodległą Polskę, to wielu postaw nie byliby w stanie zrozumieć".

"Przez to, że poczucie, w jakimś sensie zagrożenia niebytem własnej ojczyzny, kiedy się ją rzeczywiście ma - zanika, nie myśli się o tym w ogóle. Po prostu jest. A niepodległość nie jest dana raz na zawsze. A niepodległość trzeba pielęgnować. O suwerenności trzeba pamiętać. Trzeba o niej myśleć, żeby pozostać suwerennym" - podkreślił prezydent.

za:www.niedziela.pl


***

Bp Lechowicz: Z głębi biało-czerwonych serc wołamy: "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie"

Mszy św. w intencji ojczyzny w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. W liturgii uczestniczyli prezydent Andrzej Duda z żoną oraz przebywająca w Polsce litewska para prezydencka - Gitanas Nauseda i Diana Nausediene, a także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz szef MSZ Zbigniew Rau. Mszę św. koncelebrowali m.in. ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak oraz biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który wygłosił homilię.

Ordynariusz wojskowy przestrzegał przed "zwodniczymi ideami" i "fałszywym rozumieniem wolności". - Trwanie w Bogu to zadanie niełatwe na początku XXI w., kiedy tzw. cywilizacja zachodnia zapomina o Bogu, a religię uważa za zagrożenie dla społeczeństwa - mówił, przytaczając słowa listu skierowanego 15 listopada 1918 r. przez Benedykta XV do abp. Aleksandra Kakowskiego, w którym papież wyrażał radość z odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślał zasługi naszego kraju w zachowaniu wiary. Podkreślił, że pierwszym warunkiem zachowania wolności jest trwanie w Bogu. - To oczywiste nawiązanie do słów Jezusa, który mówił: "Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity" (J 15,5). Niewątpliwie w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości aspekt wiary miał niebagatelne znaczenie - przekonywał biskup.

Biskup Lechowicz wskazał ośrodek dla niewidomych w Laskach, założony przez bł. matkę Różę Czacką, który w latach "odradzającej się niepodległej ojczyzny był miejscem integracji i zjednoczenia, a nie podziału i wrogości". - O wspólnotę dobrej woli i atmosferę czynienia dobra w naszym społeczeństwie modlimy się dziś intensywnie, bo wiemy, jak wielkie znaczenie ma solidarność nie tylko w czasie zagrożenia wolności, ale i dla jej utrzymania. Sto lat temu wszyscy znali nazwiska Piłsudskiego, Witosa, Dmowskiego, Paderewskiego, Korfantego - ojców polskiej niepodległości, ale mało kto wówczas wiedział o matce Elżbiecie Róży Czackiej, siostrach w Laskach czy o żyjącym w tamtym czasie bracie Albercie Chmielowskim. Jedni i drudzy okazali się jednak niezbędni dla Niepodległej. Jedni i drudzy służyli jej zgodnie ze swoją misją i odpowiedzialnością. Niech zatem kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości uświadomi nam, że i od nas wiele zależy. Los niepodległości jest w naszych rękach - powiedział.

Metropolita warszawski, który w czasie liturgii poprowadził modlitwę zawierzenia opatrzności Bożej, podkreślił, że tegoroczna uroczystość oraz jutrzejszy pochówek prezydentów RP na uchodźstwie stanowią zamknięcie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Módlmy się więc za Polskę, za nasz kraj i nasz naród we wszystkich jego potrzebach czasu współczesnego - prosił kard. Nycz.

za:warszawa.gosc.pl

***

„Za naszą i Waszą Wolność!”. Prezydent Litwy: Polacy zawsze słynęli z odważnej i niezależnej postawy

- II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego. Bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków. Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy - mówił w Warszawie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Prezydent Litwy uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydent Nauseda złożył życzenia Polakom w imieniu całego narodu litewskiego. "104 lata temu wasz kraj powstał jak feniks z popiołów I wojny światowej, zwiastując początek nowej ery narodowych państw demokratycznych" - powiedział Nauseda.

Jak dodał, "II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego".

- Bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków. Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja oporu wobec niesprawiedliwości i umiłowanie wolności jest bliska każdemu Polakowi. My Litwini też ją cenimy. Jest to bogactwo odziedziczone po wspólnej przeszłości Litwy i Polski - podkreślił Nauseda.

Zaznaczył, że od dawnych czasów oba kraje łączył obowiązek obrony wartości cywilizacji zachodnich.

Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu - Tomasz Grodzki, a także premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek - w dniu Narodowego Święta Niepodległości - wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Chwilę później wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył goszczący w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

za:niezalezna.pl

***
Prezydent Andrzej Duda: Rzeczywistość ostatnich lat uświadomiła nam, co znaczy mieć lub nie mieć niepodległości

Rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła co to znaczy mieć i nie mieć wolne suwerenne państwo, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość - powiedział przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie trwają uroczystości w 104. rocznicę odzyskania niepodległości prezydent RP Andrzej Duda.

Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie prawie 5 lat przypominali o wielkiej wartości jaką jest wolne i suwerenne państwo. Dziękuję tym, którzy edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach – mówił Andrzej Duda.

"Rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła co to znaczy mieć i nie mieć wolne suwerenne państwo, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość" – dodał prezydent.

Zaznaczył, że nie wiedzieliśmy jakie jest podłoże akcji hybrydowej realizowanej przeciwko Polsce, Litwie, Unii Europejskiej.

24 lutego pokazał nam, jaki najprawdopodobniej był zamysł. Chodziło o to, by wywołać zamęt, kryzys, sprawdzić naszą gotowość – powiedział.

Dzięki twardej postawie, polska granica została obroniona. Dziękuję za tę ofiarność, za zrozumienie sedna problemu, za służbę często w trudnych warunkach. Dziękuję tym, którzy nieśli pomoc ludziom, którzy wspierali także żołnierzy – mówił.

Prezydent dziękował tym, którzy przyjęli przybyszów z Ukrainy, którzy przynosili pomoc i oferowali wsparcie.

„Dziękuję za wszystko co czyniliście. To były i są działania w obronie wolności naszej i naszej części Europy.
Dziękuję Prezydentowi Gitanasowi Nausedzie za obecność. Polska i Litwa razem. Suwerenne i mocne” – podkreślił.

W 1918 r. nasi pradziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski ze zgliszcz. Tak wielka była wola posiadania wolności we własnym kraju, że dali radę to zrobić. Jeśli oni potrafili, to i my także. Jesteśmy narodem pracowity i odpornym – mówił Andrzej Duda.

„Wierzę głęboko w wolną i suwerenną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa i w umiejętność rozpoznania tego, jaką drogą powinniśmy podążać” – dodał.

za:niezalezna.pl

***

"Kochana Polsko". W 104. rocznicę odzyskania niepodległości Wołodymyr Zełenski złożył życzenia po polsku

"Kochana Polsko. Twoja odzyskana niepodległość ma dziś 104 lata" - powiedział Wołodymyr Zełenski po polsku w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Kochana Polsko. Twoja odzyskana niepodległość ma dziś 104 lata i moje 104 słowa dla Ciebie - rozpoczął Wołodymyr Zełenski.

"Jesteś naszą siostrą"

    Jesteś naszą siostrą. Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi, jesteśmy wolni. Gdy nasza odzyskana niepodległość miała 30 lat, Polska była obok - dodał.

    Kiedy znowu spotkaliśmy się ze starym wspólnym wrogiem, Polska (była) obok. Ukraińcy zawsze będą to pamiętali. Będą pamiętać jak przyjmowali nas, jak nam pomagali wasi ludzie, nasi sojusznicy - mówił prezydent Zełenski.

    Nasza przyjaźń na zawsze. Nasza miłość na zawsze. Razem będziemy zwycięzcami - dodał.

www.tysol.pl


***

Ołena Zełenska: Dziękuję ci, Polsko

Polacy wspierają Ukrainę jak prawdziwi przyjaciele, sojusznicy i rodzina , jesteśmy za to bardzo wdzięczni – napisała na Twitterze Ołena Zełenska, składając życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski.

„Dziękujemy za waszą niesamowitą pomoc i gościnność. Życzenia z okazji Święta Niepodległości, Polsko! Możecie liczyć na naszą pomocną dłoń, kiedy będziecie jej potrzebować” – napisała pierwsza dama Ukrainy.

Do życzeń Ołena Zełenska dołączyła film, poświęcony pomocy, której Polacy udzielają ukraińskim rodzinom, zmuszonym do ucieczki przed wojną. Kończy się on słowami: „Ja to Ukraina, ty – to Polska i nasze serca biją wspólnie. Dziękuję ci, Polsko”

za:niezalezna.pl

***

Prezydent Andrzej Duda odznaczył zasłużonych. Wśród nich o. Jacek Salij, Jan Pietrzak i bracia Golec

Ordery i odznaczenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Odznaczeni zostali:

ORDEREM ORŁA BIAŁEGO

w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za odważne i ofiarne niesienie posługi kapłańskiej w PRL, za wspieranie dążeń wolnościowych i wytrwałe formowanie sumień w duchu wartości chrześcijańskich, za wybitne osiągnięcia naukowe i twórcze

ojciec Jacek SALIJ


pisarz, publicysta, profesor nauk teologicznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków

Jan PIETRZAK
artysta estradowy, aktor, piosenkarz, publicysta i satyryk, twórca Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu pod Egidą

w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, za zaangażowanie w dzieło opieki duszpasterskiej nad więźniami w Polsce i działalność społeczną

Ksiądz Jan SIKORSKI
kapłan archidiecezji warszawskiej, od 1981 roku duszpasterz internowanych na warszawskiej Białołęce, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony, zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym dorobku polskiego romantyzmu, za wkład w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej

Adolf JUZWENKO
historyk polskiego ruchu niepodległościowego oraz badacz dziedzictwa historycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi dla rozwoju morskiej edukacji i gospodarki, za osiągnięcia w pracy naukowo–dydaktycznej

Józef LISOWSKI
polski naukowiec, profesor nauk technicznych, specjalista w zakresie elektroautomatyki okrętowej

za wybitne zasługi w działalności społecznej, za pielęgnowanie pamięci o  najnowszej historii Polski

Czesław NOWAK
Prezes Stowarzyszenia „Godność”, upamiętniającego historię opozycji demokratycznej w czasach PRL, w szczególności w regionie gdańskim, represjonowany w okresie stanu wojennego

za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej, za osiągnięcia w pracy badawczo–dydaktycznej oraz popularyzowanie wiedzy historycznej

Janusz ODZIEMKOWSKI
historyk, wykładowca akademicki, członek Rady Muzeum przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości, za działalność filantropijną i charytatywną

Jan SZYNAKA
przedsiębiorca, współwłaściciel i prezes firmy meblarskiej, działacz charytatywny i społeczny

za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i unowocześniania systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce, za osiągnięcia w działalności naukowej

Gertruda UŚCIŃSKA
prawnik i politolog, profesor nauk społecznych, od 2016 roku prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi w działalności społeczno–kombatanckiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski

Zygmunt MIESZCZAK
żołnierz Armii Krajowej, pseudonim „Tadek”, po wojnie członek organizacji antykomunistycznej „Zawiszaków”, uczestnik akcji na więzienie UB w Kuklówce, skazany na 2 lata i 8 miesięcy więzienia, Kanclerz Orderu Krzyża Niepodległości

za zasługi dla Niepodległej

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Robert FIRMHOFER
historyk filozofii, dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Łukasz GOLEC
Paweł GOLEC
bracia Łukasz i Paweł Golcowie, muzycy i kompozytorzy, twórcy i liderzy grupy muzycznej Golec uOrkiestra

za:wnet.fm

Copyright © 2017. All Rights Reserved.