Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks.prof.Paweł Bortkiewicz TChr - Bóg się rodzi

Kolejne Boże Narodzenie. Przeżywać je będziemy w czasie, w którym szczególnie wybrzmiewają słowa wypowiedziane w noc betlejemską „chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.
Słowo „pokój” zyskało w tych ostatnich miesiącach, w tym kończącym się roku swoją wartość. Zobaczyliśmy

jego cenę oglądając wojnę na Ukrainie, stając się uczestnikami ludzkich dramatów, tragedii. Słowo „pokój” przybrało znów twarz człowieka tęskniącego we łzach za domem, rodziną, stabilizacją życiową. Słowo „pokój” stało się znów słowem traconym i utraconym.

Mogliśmy zarazem i możemy odkrywać, że źródłem pokoju pewnego i prawdziwego jest bycie ludźmi Bożego upodobania. To literackie być może stwierdzenie wskazuje na zgodność ludzkiego postępowania z wolą Bożą, tą wolą, która zostaje nam wciąż uwidoczniona w prawie moralnym, w odwiecznym planie Boga dotyczącym człowieka, planie, który nie jest nierozpoznawalny. Przeciwnie, obdarowani przez Boga rozumem możemy ten plan poznawać. Możemy w nim uczestniczyć mocą naszych czynów. To właśnie w tym rozdźwięku między wolą Boga  a złymi wyborami naszej wolności leży najgłębsze źródło niepokoju, zarówno tego przyjmującego postać wojny, jak i tego, które nosi oblicze domowych politycznych sporów.

Warto w tym świątecznym czasie wrócić do prawdy wyrażonej przez Sobór Watykański II przypomnianej w 1991 roku w Polsce przez św. Jana Pawła II, prawdy o tym, że stworzenie bez Stworzyciela zanika. Nie uda się zbudować ani sensownego projektu życia osobistego, rodzinnego, ani nie uda się zapewnić stabilizacji i ładu publicznego bez tego odniesienia do Boga.

I chociaż tak często w czasie świątecznym padają słowa życzeń „zdrowia - bo to najważniejsze”, to są sprawy ważniejsze od zdrowia. Najważniejszą sprawą jest nasze zbawienie. Najważniejszą sprawą jest nasze przylgnięcie do Boga, zjednoczenie z Nim, wypełnianie Jego woli.

Warto zarazem w tym świątecznym czasie podziękować Bogu za te wszystkie wydarzenia, które przypominały nam czytelnie o tym, jak wiele możemy zrobić z Bogiem, w zjednoczeniu z Nim. Warto więc podziękować za niezwykłe gesty solidarności z narodem ukraińskim, za otwarcie naszych domów i serc, za wielkie działania pomocowe. Warto podziękować za serce - to pulsujące rytmem nadzwyczajnych zdarzeń i to wybijające systematyczne już rytm, choćby corocznej pomocy dla bohaterów Powstania Warszawskiego.

Warto podziękować Bogu za Kościół, który jest naszym domem. Wiem, jak wiele słów krytyki i słów pogardy padało w tych miesiącach pod adresem Kościoła. Wiem, że ten Kościół jest Kościołem grzesznych ludzi, ale wiem, że w tym Kościele rodzi się Chrystus i jest w Nim obecny. To On daje siłę i odwagę świętości, taką, w jaką sposób niezaprzeczalny ujawniał św. Jan Paweł II. Wiem też, że właśnie dlatego, iż ujawniał ją jako znak sprzeciwu wobec tego świata, próbuje się zniszczyć jego pamięć i przede wszystkim jego nauczanie. Ale właśnie ten atak na jego świętość jest dla mnie okazją, by dziękować Bogu za tę niezwykłą łaskę życia w dobie, w której on prowadził mnie i nas drogą do Boga. Za możliwość bycia świadkiem Świętego.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.