Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Temida Stankiewicz-Podhorecka: Piękno, mądrość i edukacja

Laicyzacja świata postępuje w błyskawicznym tempie z wykorzystaniem rozmaitych ideologii o podłożu lewicowym i lewicowo-liberalnym. To z tych korzeni wyrasta straceńczy totalitaryzm genderowy, rozmaite nurty Igbt, które agresywnie dewastują ludzkie sumienia. A największe niebezpieczeństwo taka sytuacja stanowi dla młodzieży, która dopiero kształtuje swój pogląd na świat. Pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w „Naszym Dzienniku”.

Oczywiście, wszystkie te zjawiska są motywowane politycznie. Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niosą, niezbędna i natychmiastowa staje się konieczność utworzenia silnej, mądrej alternatywy. Taką alternatywą, i to znakomitą, jest spektakl-koncert teatralno-Iiteracko-muzyczny „Jedna jest Polska", adresowany do młodzieży głównie szkół średnich i prezentowany przez trzy dni w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przy pl. Bankowym. Tytuł spektaklu, wzięty z kazań bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest przesłaniem skierowanym właśnie do młodzieży. Autorką scenariusza i reżyserem programu jest wybitna artystka, aktorka, śpiewaczka operowa, reżyser wspaniałych patriotycznych przedstawień i wielkich widowisk, a także prezes Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia - Barbara Dobrzyńska-Fijewska, która prowadziła koncert.

Spektakl składa się z części literacko-teatralnej oraz operowej, muzycznej. Usłyszeliśmy fragmenty pochodzące z kazań głoszonych przez bł. kard. Wyszyńskiego mówiące o umiłowaniu Polski, naszej Ojczyzny, o obronie polskiej kultury, o naszej historii i tradycji. A każdy z zaprezentowanych przez aktorów tekstów można określić jako wskazówkę Prymasa kierowaną do młodego pokolenia, jaką drogą warto iść i jak rozumieć polskość i bycie Polakiem. Wszystkie utwory - prócz tekstów Prymasa także poezja narodowa naszych wielkich polskich klasyków: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Wyspiańskiego, oraz muzyka wybitnych polskich kompozytorów, jak Chopin i Moniuszko - wszystko to razem zostało znakomicie i czytelnie spojone ze sobą ideą i przesłaniem mówiącym, że „Polska jest jedna". Niezwykle ważny jest także element tożsamościowy silnie obecny w całym spektaklu, co ma dziś znaczenie szczególne, wszak w kulturze propaguje się obecnie odejście od tożsamości narodowej, religijnej (a nawet - jak wiemy - płciowej).

Istotną rolę w spektaklu odgrywa też walor edukacyjny. Barbara Dobrzyńska-Fijewska odsłoniła młodzieży tajniki sztuki śpiewaczej na przykładzie arii operowych pochodzących z „Halki" i „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Zwróciła też uwagę na prawidłową interpretację poezji. To pomaga młodzieży w zrozumieniu myśli zawartej w utworze.
Doskonale prowadząca program Barbara Dobrzyńska-Fijewska (a także autorka słów i wykonawczyni pięknej pieśni „Chopinie mój" do muzyki Chopina) już od pierwszej sceny nawiązała doskonałe relacje z młodymi widzami. W ogóle kontakt wszystkich artystów z widownią był wyśmienity, a chwilami wręcz uroczo zabawny, np. gdy wybitny polski śpiewak operowy, Ryszard Morka wspaniale (aż mury drżały) wykonując arię Skołuby ze „Strasznego dworu", przy słowach „Strach waści?" nagłe z widowni usłyszał odpowiedź „Nie!".

Występujący w programie znakomici śpiewacy: Kinga Głogowska (mezzosporan), Lidia Kitlińska (sopran), Łukasz Wroński (tenor) i Ryszard Morka (bas), a także świetni aktorzy: Arkadiusz Głogowski, Michał Kniaź, Adam Kubiak, Piotr Zajączkowski, Tomasz Zdzieborski, oraz akompaniujący artystom Witold Wołoszyński - wszyscy, cały zespól ukazał młodzieży to, co jest udziałem prawdziwej sztuki. Patrzyłam na młodą widownię, która w wielkim skupieniu odbierała treści płynące do niej ze sceny. A były to piękno i mądrość.

Barbara Dobrzyńska-Fijewska, zapytana o ideę spektaklu, odpowiada: - Trzeba ratować polskie dzieci i młodzież przed kolejną ideologią wywodzącą się z liberalizmu i marksizmu, która to ideologia próbuje uczynić z przyszłych pokoleń Polaków intelektualnych analfabetów poprzez odcięcie ich od naszej wiary chrześcijańskiej, polskiej kultury, tożsamości i prawdziwych dziejów historycznych naszego Narodu. A ponieważ wielkim orędownikiem i obrońcą naszego Narodu był Prymas Tysiąclecia, dlatego mój koncert „Jedna jest Polska" - oparty na jego dziejowym testamencie dla nas wszystkich - kieruję do dzieci i młodzieży jako młodej Polski, by ci młodzi ludzie zapamiętali słowa wielkiego Prymasa: „Nasz Naród jest bohaterski, dumny i wspaniały. Dobrze uczynił Bóg, że złączył nas z takim Narodem". No i żeby ci młodzi ludzie nie zapomnieli, „z jakiego pnia dziejowego wyrośliście. Dlatego nie podcinajcie korzeni, z których wyrastamy na polskiej ziemi" - to już słowa św. Jana Pawła II.

***
"Jedna jest Polska", koncert teatralno-literacko-muzyczny, scenariusz, reżyseria i prowadzenie: Barbara Dobrzyńska-Fijewska, Warszawskie Towarzystwo Teatralne im. Tadeusza, Marii, Barbary, Włodzimierza Fijewskich, prezentacja w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, Warszawa.





Copyright © 2017. All Rights Reserved.