Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks.prof. Paweł Bortkiewicz TChr-Nie należę do „wszystkich”

Niewątpliwie nie może dziwić zainteresowanie pośmiertnie wydaną książką papieża Benedykta XVI Che cos’è il Cristianesimo. Quasi un testamento spirituale (Mondadori 2023). Książka zawiera zbiór niepublikowanych wcześniej tekstów papieskich. Charakter zbioru wskazuje, że są to teksty niejednorodne, poruszające różne tematy. Taki zbiór staje się zawsze pewnym probierzem zainteresowań czytelnika. Okazuje się, że dla niektórych czytelników

największą wartość posiadają teksty, w których papież Benedykt XVI pisał o „nieformalnych grupach księży homoseksualistów” czy o moderatorach seminariów w Niemczech, którzy swoiście oswajali swoich wychowanków z problemami seksualnymi prezentując im firmy pornograficzne.
To właśnie na te teksty zwróciła uwagę na antenie Wirtualnej Polski dziennikarka w rozmowie ze znanym dominikaninem polskim, aktualnie mistrzem nowicjatu dominikańskiego w Niderlandach.
Tenże dominikanin przyznał w rozmowie, że podjęte tematy nie są dla niego zaskoczeniem:
„Myślę, że [Benedykt XVI] spotkał to, co my zwykli księża spotykamy na co dzień. Ja widywałem, spotykałem nieformalne grupy księży homoseksualistów i to jest spory problem dla Kościoła”.


Pytamy o to, dlaczego zmarły papież nie zdecydował się na opublikowanie tych tekstów wcześniej, stwierdził, że uczynił tak prawdopodobnie po to, by nie osłabiać pozycji papieża Franciszka.


Spoglądam na ten wywiad z niekłamanym zadziwieniem. Po pierwsze dlatego, że oba „sensacyjne” wątki dotyczące klik homoseksualnych i perwersyjnych sposobów wychowania pojawiły się cztery lata temu, napisane ręką papieża w jego Liście o przyczynach kryzysu w Kościele. Ten list zasługuje na szczególną uwagę ze względu fundamentalnie ważną kwestię dotyczącą kryzysu wiary, która staje się udziałem wspólnoty Kościoła za sprawą tych, którzy Kościół ewidentnie zdradzają. Papież Benedykt XVI w swoim Liście niejako wprowadził trzecią  osobę dramatu w sytuacjach grzechów związanych z nadużyciami seksualnymi. Oprócz ofiary i sprawcy odsłonił wierzących, którzy cierpią z powodu grzechu dokonanego w Ciele Chrystusa. Szkoda, że ten wątek nie znajduje zauważenia nie tylko w pytaniach dziennikarki, ale także w odpowiedziach, bądź co bądź teologa. Zdumiewające jest poruszenie tematami, które zostały wprost wyrażone przez papieża 4 lata temu.

Ojciec dominikanin stwierdza zarazem, że "wszyscy księża spotykają w życiu to, o czym napisał Ratzinger". Muszę przyznać, że zawsze boję się kwantyfika

torów typu „wszyscy”. Muszę także przyznać, że wyłamuje się z tej kategorii. W ciągu 40 lat mojego kapłaństwa przeżywam i doświadczam Kościoła Chrystusowego jako wspólnoty realnej. Realnej, zarówno w wymiarze grzechu, którego doświadczam przede wszystkim w samym sobie, ale realnej także w wymiarze świętości, z którą spotykam się poprzez moją posługę kapłańską. To świętość także kapłanów, sióstr i braci zakonnych. Oczywiście, jak niejednokrotnie doświadczałem w tej przestrzeni także ciemnych stron życia, nigdy jednak nie długotrwałych, nigdy nie skamieniałych.

Wciąż odczytuję Ewangelię w Kościele przez pryzmat Jezusa Chrystusa a nie Judasza.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.