Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wzrasta liczba katolików na świecie

Wzrasta liczba katolików na świecie – wynika z najnowszego rocznika statystycznego Kościoła. W 2021 r. w odnotowano wzrost liczby ochrzczonych o 18 milionów osób, co odpowiada przyrostowi o ok. 1,3 proc. Łącznie na świecie żyje aż 1 378 mln katolików i stanowią oni 17,67 proc. światowej populacji. Jednocześnie od kilku lat notuje się spadek liczby powołań kapłańskich i zakonnych.

Watykan wydał nowy rocznik statystyczny Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2021) oraz rocznik papieski (Annuario Pontificio 2023). Dowiadujemy się z nich m.in., że przyrost liczby ochrzczonych w Kościele katolickim jest nierównomierny. Na jednym skraju stoi Europa, w której zasadniczo panuje stagnacja, na drugim Afryka, gdzie odnotowano ponad 3 proc. wzrost.

Na trudności Europy wskazuje także fakt, że jedynie w latach 2020-2021 r. udział Europejczyków w Kościele spadł aż o 3 proc. Występują także duże różnice w tym, jak powszechny jest katolicyzm w danym regionie. W Amerykach 64 na 100 mieszkańców to katolicy; w Europie niemal 40, a w Afryce 20. W Azji sytuacja jest radykalnie inna: tam katolicy to zaledwie 3,3 proc. populacji.

Między 2020 a 2021 r. globalnie spadła liczba osób mających sakrament święceń, o 0,39 proc. Dwa lata temu żyło 5 340 biskupów, 407 tys. prezbiterów i 49 tys. stałych diakonów. Jednocześnie w 2021 r. na świecie było prawie 609 tys. zakonnic, co oznacza spadek aż o 1,7 proc. względem roku poprzedniego.

Co do liczby powołań do kapłaństwa, Kościół odnotowuje jedynie przyrost w Afryce (o 0,6 proc.). W Europie i Ameryce Północnej spadek liczby seminarzystów między 2020 a 2021 r. wyniósł aż 5,8 proc. W Europie notuje się najmniejszą ilość kleryków w odniesieniu do liczby księży: na 100 kapłanów przypada tam miej niż 9 seminarzystów. Niewiele lepsza sytuacja jest w Ameryce Północnej, gdzie na 100 księży przypada nieco ponad 11 kleryków. Tymczasem w Afryce współczynnik ten wynosi 65 seminarzystów na 100 kapłanów, a w Azji ponad 44 seminarzystów. Należy jednak dodać, że pomimo trudności wciąż najwięcej kapłanów żyje w Europie; jest to blisko 160 tys. prezbiterów. Podobnie jest w przypadku zakonnic: co trzecia siostra mieszka na Starym Kontynencie.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.