Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W katedrze w Gliwicach odbyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, co z satysfakcją zaznaczył na początku uroczystości bp Jan Kopiec, administrator diecezji gliwickiej. - Traktujemy to jako dobry prognostyk do wzajemnej otwartości na współpracę, szanując reguły przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, ale zawsze z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców i wiernych naszej diecezji - powiedział dotychczasowy biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

Homilia

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski. Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił też uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. - Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

Sakra

Ks. prałat Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk pięciu hierarchów: abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Zawołanie biskupie bp. Sławomira Odera - „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).
Listy gratulacyjne

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował bp. Oderowi zwłaszcza za “wspaniałą misję” postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Przypomniał, że polski papież “stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej”, a jego nauczanie pozostaje ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił bp. Odera o woli harmonijnej współpracy w służbie wspólnemu dobru.

List gratulacyjny odczytał podczas uroczystości także przewodniczący Episkopatu. “Niech Pan Bóg, wraz z tym urzędem, udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” - życzył abp Stanisław Gądecki.

“Kto wytrwa do końca, ten zyska odpust zupełny” - zażartował dziękując zgromadzonym w katedrze nowy biskup gliwicki. Podziękował papieżowi Franciszkowi, biskupom, rodzinie, przyjaciołom z Polski i zagranicy, a także osobom starszym i chorym za wsparcie modlitewne oraz przedstawicielom innych Kościołów za ich obecność na uroczystości.
***

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

za:www.tysol.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.