Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Duchowni ofiarami ataków w Meksyku i na Kubie

W tym tygodniu w Meksyku usiłowano zasztyletować arcybiskupa, a także zamordowano jednego z kapłanów. Z kolei na Kubie ksiądz został zaatakowany przez napastnika uzbrojonego w maczetę.

Ksiądz Javier García Villafaña, augustianin, był proboszczem w Huandacareo, małym miasteczku w środkowym Meksyku. Znaleziono go martwego przy autostradzie. Do napadu doszło w poniedziałek, gdy wracał do swojej wspólnoty. Sprawcy i motywy nie są znane. Dzień wcześniej w oddalonym nieco na północ Durango doszło do ataku na miejscowego arcybiskupa. Napastnik uzbrojony w nóż wyczekiwał na koniec Mszy. Został jednak powstrzymany przez księdza i kościelnego.

Według najnowszego raportu Multimedia Catholic Center, od 1990 r. w Meksyku zamordowano co najmniej 63 księży, w tym dziewięciu w ciągu ostatnich czterech lat. „Od 14 lat Meksyk jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów do sprawowania posługi kapłańskiej” - czytamy w raporcie. Odnotowano również 850 wymuszeń i gróźb śmierci. Szczególne zagrożenie dla kapłanów stanowi mafia narkotykowa.

Na Kubie ofiarą napadu padł ks. Eliosbel Pereira z diecezji Santiago de Cuba. Potrzebna była wielogodzinna operacja, by uratować jego rękę. Stan kapłana jest stabilny.

Według informacji podanych przez ordynariusza diecezji Santiago de Cuba abp. Dionisio García Ibáñeza, 22 maja w godzinach wieczornych napastnik przebrany za lekarza podszedł do rektora kościoła św. Franciszka w Santiago de Cuba i zadał kilka ciosów maczetą. Jak wynika z wyjaśnień zatrzymanego napastnika, motywem była kradzież motoru, którym poruszał się kapłan. Kilka miesięcy wcześniej jednego z misjonarzy w diecezji Santa Clara w centrum wyspy próbowano zrzucić z motocykla, kiedy ten zmniejszył prędkość i przejeżdżał przez tory kolejowe, wracając z jednej ze stacji misyjnych.

Wobec dramatycznej sytuacji ekonomicznej na Kubie rośnie przestępczość na tle rabunkowym. Od stycznia do maja cena ryżu, który jest podstawą pożywienia na wyspie, wzrosła dwukrotnie. Galopująca inflacja pogłębia sytuację ubóstwa. Na stacjach benzynowych od miesiąca nie można kupić paliwa. Ludzie są zdesperowani i pozbawieni nadziei na jakąkolwiek poprawę sytuacji, dlatego nie przestają szukać możliwości wyemigrowania z kraju.

za:www.vaticannews.va


***

Ksiądz porwany w Nigerii

To już piąty przypadek na przestrzeni dwóch lat w diecezji Okigwe, leżącej w południowo-wschodniej części kraju.

Kolejny duchowny został porwany w Nigerii. To już piąty przypadek na przestrzeni dwóch lat w diecezji Okigwe, leżącej w południowo-wschodniej części kraju.

Ksiądz Jude Kinglsey Maduka jest proboszczem parafii Chrystusa Króla w Ezinnachi-Ugwaku w stanie Imo. 19 maja odwiedzał nowo wybudowaną kaplicę adoracji w jednej z wiosek i wówczas doszło do porwania. Sprawcy na ten moment nie są znani.

W stanie Imo obok lokalnych band o napady oskarża się także zbrojne grupy pasterzy Fulani. Ci ostatni choć nie zamieszkują tych terenów, to jednak, korzystając z samochodów, są w stanie atakować punkty znacznie oddalone od ich siedzib.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje, że porwania w Nigerii stały się normalnością, a państwo nie podejmuje żadnej poważnej akcji, by zdławić szerzące się bojówki.

za:kosciol.wiara.pl

***
Wciąż trwa czas pokuszeń i zwodzeń. I ofiary. Żal. Żal ludzi. Wszak i "une" mają dusze...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.