Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i mediów katolickich katolickich Dnia 24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz prasy katolickiej. Każdego roku w dniu św. Franci

Dnia 24 stycznia Kościół wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła, patrona dziennikarzy oraz prasy katolickiej. Każdego roku w dniu św. Franciszka Salezego Ojciec Święty ogłasza swe orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku jego temat brzmi: „Mówić z sercem: veritatem facientes in caritate – czyniąc prawdę w miłości” (Ef 4,15).

Publikacja papieskiego orędzia spodziewana jest dziś w południe.

Papież Pius IX w 1877 r. ogłosił św. Franciszka Salezego doktorem Kościoła, a Pius XI –patronem dziennikarzy i prasy katolickiej (1923). Ponadto ten święty czczony jest jako patron wizytek, salezjanów i salezjanek – Towarzystwa św. Franciszka Salezego, założonego przez św. Jana Bosko, jak również takich miast jak Annecy, Chambéry i Genewa. Św. Franciszek Salezy urodził się 21 sierpnia 1567 r. w Alpach Wysokich pod Thorens. Był najstarszym synem spośród 13 rodzeństwa. W domu otrzymał głęboko katolickie wychowanie.

W roku 1573 jako sześcioletni chłopiec Franciszek rozpoczął regularną naukę w kolegium w La Roche-sur-Foron. W dwa lata później był w kolegium w Annecy, gdzie przebywał trzy lata. Kiedy miał 11 lat, zgodnie z ówczesnym zwyczajem otrzymał tonsurę jako znak przynależności do stanu duchownego. Kiedy miał zaledwie 15 lat, udał się do Paryża, by studiować na tamtejszym słynnym uniwersytecie. Dodatkowo w kolegium jezuitów studiował literaturę klasyczną. Kolejne studia Franciszek podjął na Sorbonie. Tam studiował teologię i zagadnienia biblijne. Do rzetelnych studiów biblijnych przygotował się dodatkowo przez naukę języka hebrajskiego i greckiego.

Jednak posłuszny woli ojca zmienił kierunek i rozpoczął studia prawnicze, które mogły mu otworzyć drogę do kariery urzędniczej. Tym samym Franciszek z Paryża udał się do Padwy. Studia na tamtejszym uniwersytecie uwieńczył doktoratem. Po ukończeniu studiów udał się do Loreto, gdzie złożył ślub dozgonnej czystości (1591), a następnie pielgrzymował do Rzymu (1592). Święcenia kapłańskie Franciszek otrzymał w roku 1593 przy niechętnej zgodzie rodziców. Został mianowany prepozytem kolegiaty św. Piotra, co uczyniło go drugą osobą po miejscowym biskupie.

Franciszek miał dar nawiązywania kontaktu z prostymi ludźmi, umiał ich przekonywać, swoje spotkania okraszał złotym humorem. Ten dar był mu pomocny, gdy udał się w charakterze misjonarza do okręgu Chablais, by umocnić katolików w wierze i próbować odzyskać dla Chrystusa tych, którzy przeszli na kalwinizm. Na murach i parkanach rozlepiał ulotki – zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. Święty Franciszek był też doskonałym interpretatorem epoki i otaczającego świata.

Siłę własnego rozumu łączył z potężną wiarą w Boga. Był świetnym mediatorem, łagodnym, cierpliwym polemistą. Potrafił dyskutować i rozwiązywać konflikty poprzez rozmowę. Nawracał w cierpliwej rozmowie. Być może dlatego właśnie Kościół ogłosił św. Franciszka Salezego patronem katolickich dziennikarzy.

Wśród jego cnót na pierwszy plan wybijała się niezwykła łagodność. Był z natury popędliwy i skory do wybuchów. Jednakże długoletnią pracą nad sobą potrafił zdobyć się na tyle słodyczy i dobroci, że przyrównywano go do samego Chrystusa. Franciszek stworzył nowy ideał pobożności – wydobył z ukrycia życie duchowe, wewnętrzne, praktykowane w klasztorach, aby „wskazywało drogę tym, którzy żyją w świecie”. We współpracy z św. Joanną Franciszką de Chantal założył nową rodzinę zakonną sióstr Nawiedzenia NMP (wizytek).

Zmarł nagle w Lyonie, wracając ze spotkania z królem Francji 28 grudnia 1622 roku. Jego ciało przeniesiono do Annecy, gdzie spoczęło w kościele macierzystym Sióstr Nawiedzenia, serce zaś zatrzymały wizytki w Lyonie. Beatyfikacja odbyła się w roku 1661, a kanonizacja już w roku 1665. Franciszek Salezy pozostawił po sobie liczne pisma i około 1000 listów, które wyróżniają się pięknym językiem i stylem. Do dnia dzisiejszego zalicza się je do klasyki literatury francuskiej. Najbardziej znane z nich to: „Kontrowersje”, „Filotea, czyli wprowadzenie do życia pobożnego” (1608) i „Teotym, czyli traktat o miłości Bożej” (1616).

Św. Franciszek Salezy w ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim – rokiecie i mantolecie, lub w stroju pontyfikalnym z mitrą na głowie. Jego atrybutami są: gorejąca kula ośmiopłomienna, księga, pióro, serce przeszyte strzałą i otoczone cierniową koroną, trzymane w dłoni.

za:bialykruk.pl

***

Rzecznik Episkopatu o obiektywizmie dziennikarskim

Dziennikarzy powinien cechować obiektywizm, by przekazywać wyłącznie prawdę i fakty – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Ks. Leszek Gęsiak SJ złożył życzenia do pracowników mediów z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Franciszek Salezy był osobą zdeterminowaną do tego, by skutecznie realizować dobro Kościoła w miejscu, w którym przyszło mu posługiwać.

    Determinacja do mówienia prawdy w dzisiejszych czasach jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed dziennikarzami. Skomplikowana sytuacja społeczna sprawia, że również pracownicy mediów niekiedy ulegają stronniczości i przez to stają się zakładnikami różnych partii i ugrupowań politycznych. A przecież dziennikarzy powinien cechować obiektywizm, by przekazywać wyłącznie prawdę i fakty – podkreślił ks. Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu życzył dziennikarzom, by „nigdy nie ulegali pokusie służebności jakimkolwiek grupom nacisku, które pozbawiłyby ich prawa do mówienia prawdy”. Dodał, „że wolność słowa nie oznacza głoszenia tego, co się komu podoba, ale rzetelne podawanie faktów i ukazywanie rzeczywistości taką, jaką jest, a nie w kluczu partykularnych interesów jakiejkolwiek grupy”.

    Życzę zatem odwagi do stawania w prawdzie, czyli postawy, która zawsze szanuje drugiego człowieka, nigdy nie występuje przeciwko niemu i prowadzi do budowania tak bardzo nam potrzebnego pojednania. Wiedząc, że źródłem pojednania jest Jezus Chrystus, trudno wyobrazić sobie misję dziennikarzy bez odniesienia do wartości, które niesie w sobie Ewangelia – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

za:www.idziemy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.