Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

„Listy proskrypcyjne” ministra ppłk. Sienkiewicza? „Podmioty zakazane”. Sienkiewicz bierze się za chrześcijańskie i prawicowe instytucje? Wyciekła lista "podmiotów zakazanych" Sienkiewicza

Media dotarły do informacji, które mogą wskazywać na to, że w Ministerstwie Kultury tworzone są listy organizacji, które mają być sprawdzone pod kątem przepływów finansowych z MKiDN w latach 2015–2023.

„Na wniosek kierownictwa MKiDN…”

W środę media poinformowały, że dotarły do korespondencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z jedną z instytucji kultury, z której wynika, że resort domaga się informacji ws. współpracy podejmowanych przez instytucję z różnymi podmiotami,informacja ma zostać przekazana do 1 lutego.  .

Sposób, w jaki sformułowano pismo, wskazuje na to, że może być prowadzony audyt. Audyt sam w sobie nie jest niczym złym; to naturalne, że nowa władza chce zbadać przepływy finansowe poprzedniego rządu. Zastanawiający jest jednak kształt tej listy, który sprawia wrażenie, jakby nie został stworzony wg obiektywnego klucza sprawdzenia wszystkich organizacji. Sprawdzone mają być przepływy tylko tych organizacji, które można w powszechnej opinii uznać za prawicowe, katolickie i konserwatywne.

Oto treść pisma, którą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało wysłać do jednej z instytucji kultury.

    Na wniosek kierownictwa MKiDN, Departament Narodowych Instytucji Kultury zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji odnoszących się do ewentualnych umów, których skutkiem było przekazanie przez Państwa instytucje środków finansowych w latach 2015-2023 następującym podmiotom – głosi pismo.

 Publikujemy pełną listę:

    Centrum Ochrony Praw Chrześcijan;
    Fundacja Mocni w Duchu;
    Stowarzyszenie Obrońca Wiary (Fidei Defensor);
    Caritas Polska;
    Towarzystwo Salezjańskie;
    Ruch Odnowy w Duchu Świętym;
    Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia;
    Stowarzyszenie KoLiber;
    Fundacja Narodowego Dnia Życia;
    Fundacja Strażnik Pamięci;
    Stowarzyszenie Wielki Kraków im. Juliusza Lea;
    Fundacja Altum;
    Fundacja dla Przyszłości Teologii;
    Fundacja św. Benedykta;
    Fundacja św. Cyryla i Metodego;
    Fundacja Arka Noego;
    Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich;
    Diakonia Ruchu Światło-Życie;
    Ośrodek wychowawczy Księży Orionistów;
    Gliwicka Szkoła Nowej Ewangelizacji;
    Fundacja Społeczności Chrześcijańskiej Pasja;
    Telewizja Republika;
    Tygodnik „Do Rzeczy”;
    Tygodnik „Sieci”;
    Fundacja Smoleńsk 2010;
    Czasopismo „Magna Polonia”;
    Polska Kompania Teatralna;
    Portal tetrologia.info;
   „Kwartalnik”, „Fronda Lux”;
   Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana”;
   Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci;
   Festiwal Losy Polaków;
   Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany;
   Stowarzyszenie Scena Kultury;
   Fundacja, Kreatywna Rodzina;
   Fundacja Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo luris;
   Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi;
   Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej;
   Fundacja Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego;
   Fundacja na Rzecz Rzetelnej Debaty Publicznej;
   Collegium Intermarium;
   Fundacja Edukacja do Wartości;
   Fundacja Konfederacja Kobiet RP;
   Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych;
   Fundacja Ordo Medicus;
   Fundacja na Rzecz Wspierania Rodzicielstwa Rodzina Blisko;
   Firma City Poster;
   „Tygodnik Solidarność”, „Życie”, „Nowy Świat”;
   Firma New Ideas;
   Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”;
   Fundacja Republikańska;
   Stowarzyszenie Republikanie.

Jerzy Kwaśniewski: V kolumna przygotowała listy proskrypcyjne?

Komentarz w tej sprawie opublikował jeden ze współzałożycieli Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

    V kolumna przygotowała listy proskrypcyjne? Administracja  Donalda Tuska zaczyna je wdrażać? Nie będziemy tańczyć, jak nam zagracie

– podkreślił mecenas. We wpisie oznaczył również Ministerstwo Kultury i Bartłomieja Sienkiewicza z prośbą o komentarz w tej sprawie.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl do sprawy odniósł się prof. Marcin Warchoł.

- „To jest zamach na społeczeństwo obywatelskie!” - stwierdził były minister sprawiedliwości.

Ocenił, że w ten sposób obóz Donalda Tuska stara się oczyścić przestrzeń społeczną z instytucji, które nie podzielają jego linii politycznej.

- „To niszczenie organizacji społecznych i instytucji medialnych. Już nie tylko media publiczne, ale także niepubliczne stowarzyszenia oraz fundacje, które nie mówią głosem Donalda Tuska mają być zaatakowane. Chodzi po prostu o zamknięcie systemu” - podkreślił polityk Suwerennej Polski.

Redaktor naczelny Tygodnika „Sieci”, Jacek Karnowski, wskazał, że tzw. indeks zakazanych instytucji skupia najbardziej wartościowe i aktywne podmioty konserwatywne.

– To jest początek brutalnego polowania na podmioty, które promowały dobro, prawdę i piękno oraz, gdy zagrożone są podstawy naszej cywilizacji, próbowały przeciwdziałać i wychowywać młodzież w duchu tradycji patriotycznych i służby wspólnocie. Nieprzypadkowo dobrano na tej liście instytucje, które wydają się najbardziej zasłużone, wartościowe i aktywne. Uderzono tak naprawdę w całe życie kulturalne, duchowe, instytucjonalne środowisk patriotycznych, które jedyne co miały, to fakt, że przez parę lat za rządów Zjednoczonej Prawicy nie były sekowane – ocenił redaktor.

Jak widać z powyższego wykazu, płk Sienkiewicz ma ambicję stać się bohaterem, któregoś z dzieł swojego słynnego pradziada. I nie myślimy tu o Kmicicu, Wołodyjowskim, Skrzetuskim...

za:www.tysol.pl


***

Zaskakuje że na tej liście spośród podmiotów związanych z ośrodkiem toruńskim jest tylko Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, a ze Strefy Wolnego Słowa tylko TV Republika, ale żarty na bok, i po resztę też sięgną.

Bo to, że taka lista proskrypcyjna powstanie było, niestety, pewne od chwili podpisania umowy koalicyjnej KO-Trzecia Droga-Lewica.

W świetle tego, że prawica wygrała wybory zarówno parlamentarne jak i prezydenckie w 2005 i 2015 pomimo mizernych aktywów- zwłaszcza medialnych ale i biznesowych, oraz w sytuacji kiedy prominentną postacią obecnej ekipy - i to w randze konstytucyjnego ministra jest potomek autora słów "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" - powstanie takiej listy było kwestią czasu.                                                                   Teraz jeszcze bardziej zrozumiałe są obawy redaktora Łukasza Jankowskiego z Radia Wnet, że pomimo zbiórki na portalu patronite.pl na rzecz radia, po 20 grudnia 2023 jego los wcale nie jest pewny.

/p/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.