Polecane
Walka z religią w szkołach. Nowacka ogłosiła kolejny krok
Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zleciła prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które ograniczy nauczanie religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 roku.
O kolejnych zmianach dotyczących nauczania religii w szkołach minister edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24.
Barbara Nowacka: Od września przyszłego roku będzie jedna godzina religii
– Rozpoczęliśmy prace w ministerstwie nad redukcją godzin religii do jednej godziny tygodniowo. Tak jak się zobowiązałam, tak te prace ruszą – przekazała. Jak dodała, zmiany te wejdą w życie od 1 września 2025 roku.
Nowacka przyznała, że do kierowanego przez nią resortu docierały prośby, aby z tymi działaniami poczekać na "spokojniejszy moment". – Ten spokojniejszy moment nastąpił – stwierdziła.
– Od kolejnego roku, tak, to dokładnie plan działania ministerstwa. Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi tę jedną godzinę od przyszłego roku – dodała szefowa MEN.
"Wątpliwości konstytucyjne". RPO reaguje na pomysł Nowackiej
Przypomnijmy, że planowane przez resort edukacji zmiany dotyczące nauczania religii spotkały się z odzewem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka, który uznał, że budzą one wątpliwości związane m.in. z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy.
Chodzi o projekt rozporządzenia w zakresie zmiany organizacji nauki religii i etyki, który jest obecnie opiniowany. Zakłada on m.in. że gdy na naukę religii w przedszkolu lub szkole zgłosi się mniej niż 7 wychowanków, zajęcia organizuje się w grupie międzyoddziałowej lub grupie międzyklasowej.
"Po przeanalizowaniu opinii osób, które wkrótce mogą zostać dotknięte zmianami, Rzecznik podziela część zgłoszonych zastrzeżeń" – napisał RPO.
Prof. Wiącek zwrócił uwagę m.in. na to, że nowa organizacja lekcji religii będzie skutkować zmniejszeniem się liczby godzin, a co za tym idzie, redukcją zatrudnienia katechetów.
za:dorzeczy.pl
***
Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP
Komisja Wychowania Katolickiego KEP odniosła się do planowanych działań Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej mających na celu redukcję lekcji religii do jednej godziny tygodniowo i łączeniu klas.
Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia:
Warszawa 18.06.2024 Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii
Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze. Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.
ks. bp Wojciech Osial Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP
za:naszdziennik.pl
***
Nic, niestety, nowego.
Pamiętamy jak było za tzw. "komuny" w "Polsce Ludowej"...
Jak się ma swoiste geny - przejęte, bądź wszczepione - to się....musi...
Żal.
Wszak i "une" mają dusze.
Nieśmiertelne.
A za wszystko przyjdzie zapłacić.
Tu czy TAM...
Żal...
kn