Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Usuwanie krzyży z urzędu „nie narusza wolności sumienia i wyznania”. Skandaliczna decyzja RPO

Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy – w zakresie dotyczącym symboliki religijnej – nie naruszają wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) – oznajmił rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
Polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta złożył do RPO pismo w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który zdecydował usunąć krzyże z warszawskich urzędów a także zakazał urzędnikom stawiania symboli religijnych na swoich biurkach.

Polityk SP zaskarżył decyzję stwierdzając, że narusza konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania i zapewnia swobodę kultu religijnego.

„W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu” – stwierdził rzecznik po analizie „Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.

W opinii RPO, niemożność uzewnętrzniania symboli religijnych w przestrzeni publicznej urzędu nie uderza w prawa konstytucyjne, ponieważ urzędnicy wciąż mogą nosić np. medaliki czy krzyżyki.

Co ciekawe, Marcin Więcek podkreślił, że „standardy” wyłączają obecność elementów religijnych jedynie podczas wydarzeń organizowanych przez urząd, a nie przez pracowników. Dlatego wprost stwierdzono, że wytyczne nie są „przeszkodą dla uzewnętrzniania religii przez osoby zatrudnione w urzędzie, np. przez organizację spotkań opłatkowych dla chętnych pracowników”.

Rzecznik podkreślił, że choć wskazane wytyczne odnoszą się w równym stopniu do wszystkich religii i wyznań, „wątpliwości może natomiast budzić brak odwołania do neutralności w kontekście światopoglądów niereligijnych”. Do takich RPO zaliczył np. pacyfizm, motywowany ideowo wegetarianizm lub weganizm, stosunek do aborcji czy idei homomałżeństw.

za:pch24.pl/usuwanie-krzyzy-z-urzedu-nie-narusza-wolnosci-sumienia-i-wyznania-skandaliczna-decyzja-rpo

***

"...a także zakazał urzędnikom stawiania symboli religijnych na swoich biurkach."

To z "cyklu"- "Pan każe- sługa musi"?  - "Pan" skąd rodem?...

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.