Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Łódź: W rocznicę objawienia św. Faustyny łódzki park odzyskał historyczną nazwę

29 czerwca mija sto lat od dnia objawienia, jakiego doznała św. Faustyna Kowalska w Łodzi. Z tej okazji odbył się marsz z relikwiami świętej, a park Słowackiego, miejsce pierwszych objawień, odzyskał tradycyjną nazwę: park Wenecja im. Juliusza Słowackiego.

"W tym parku, w sercu naszego miasta, zaczęła się niezwykła historia świętej Faustyny Kowalskiej. Możemy szukać w jej życiorysie ważnych dla nas symboli. Może być drogowskazem dobrej społeczności Łodzi - miasta wspierających się, empatycznych ludzi, którzy zawsze mogą na siebie liczyć - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na obchody rocznicy objawień św. Faustyny w Łodzi złożył się piknik i koncert muzyczny w parku Słowackiego (od soboty park Wenecja im. Juliusza Słowackiego), bieg z Faustyną i przemarsz z relikwiami Faustyny Kowalskiej do łódzkiej archikatedry, gdzie odprawiono uroczystą mszę święta pod przewodnictwem kardynała Grzegorza Rysia i dokonano ponownego zawierzenie Kościoła łódzkiego miłosierdziu Bożemu.

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu koło Świnic Warckich jako jedno z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich. W 1922 r. przyjechała do Łodzi, by zarabiać jako służąca. W podobny sposób zarobkowały dwie siostry Heleny. Zamieszkała u wuja przy ul. Krośnieńskiej 9, kilkaset metrów od parku Wenecja.

W czerwcu 1924 r. w Łodzi Helena Kowalska doznała objawień, a swoje widzenia na polecenie spowiednika spisywała w dzienniczku. Za radą objawionego Chrystusa pojechała do Warszawy i tam wstąpiła do zakonu.

W domu przy Krośnieńskiej, zwanym domem św. Faustyny, jest teraz muzeum, a droga z parku Wenecja do obecnej archikatedry, a dawniej kościoła św. Stanisława Kostki w Łodzi, zwana jest szlakiem św. Faustyny i wiedzie obok poświęconego jej kościoła na pl. Niepodległości i pomnika św. Faustyny do katedry.

Święta Faustyna Kowalska, zwana Apostołką Bożego Miłosierdzia, to jedna z najbardziej znaczących na świecie postaci Kościoła katolickiego. Od 2005 r. jest patronką Łodzi. Tradycyjnie w mieście odbywa się marsz przemierzający szlak od parku Wenecja do archikatedry, drogą, którą przemierzyła Helena Kowalska w 1924 r.

Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Krakowie. W 1993 r. została beatyfikowana, a w 1990 r. kanonizowana przez papieża Jana Pawła II.

za:info.wiara.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.