Polecane
Caritas Polska: rusza ogólnopolska zbiórka dla powodzian
Caritas Polska przekazuje 200 tys. zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. To środki, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby.
Wystartowała też ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl.
Wpłat można dokonywać na stronie www.caritas.pl, ale także poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ oraz przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
Potrzebna jest też pomoc rzeczowa od firm (ilości hurtowe). - W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności - informują pracownicy Caritas Polska.
Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tym momencie działania interwencyjne na zalanych terenach są koordynowane przez samorządowe sztaby kryzysowe. W kontakcie z nimi są lokalne Caritas z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Caritas Polska przekazuje na ich rzecz 200 tys. zł, które zostaną w najbliższych dniach przeznaczone na zakupy najpotrzebniejszych rzeczy.
Caritas Diecezji Świdnickiej zwraca uwagę na potrzebę wsparcia osób wykluczonych, w kryzysie bezdomności. To przede wszystkich dla nich zostały uruchomione całodobowe jadłodajnie. Z ciepłego posiłku może skorzystać każdy poszkodowany.
Adresy:
• Jadłodajnia w Świdnicy - ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica
• Jadłodajnia w Dzierżoniowie - ul. Kilińskiego 8, 58-200 Dzierżoniów
• Jadłodajnia w Nowej Rudzie - ul. A. Fredry 8, 57-400 Nowa Ruda
• Jadłodajnie w Wałbrzychu: ul. 11- Listopada 65, 58-302 Wałbrzych oraz ul. Niepodległości 24,58-300 Wałbrzych
• Jadłodajnia w Piławie Górnej - ul. Piastowska 15A, 58-240 Piława Górna
Podobną pomoc uruchomiła Caritas Diecezji Opolskiej. Od jutra (poniedziałku 16 września) posiłki przygotowywane przez jadłodajnie w Raciborzu i Nysie będą rozwożone do powodzian.
- Musimy być gotowi na długofalowe działania pomocowe - mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska. - W tym momencie do zalanych terenów często nie ma dostępu. Tak jest np. w Głuchołazach, które zostały odcięte od świata. Od jutra wolontariusze i pracownicy Caritas dostarczać będą wodę pitną, pieczywo, żywność, środki czystości, artykuły higieniczne do miejscowości takich jak Głuchołazy i okoliczna Nysa, Prudnik, Moszczanka, Łąka Prudnicka i inne - dodaje.
Caritas prosi o obserwowanie komunikatów, ponieważ w najbliższych dniach aktualizować będzie informację o tym, jak pomóc oraz gdzie uzyskać pomoc. Komunikaty te będą się ukazywać na stronach internetowych i profilach social mediów Caritas Polska oraz Caritas diecezjalnych z terenów, na których powódź dokonała największego spustoszenia.
za:www.niedziela.pl
***
Tusk wprowadza stan klęski żywiołowej. Dwa dni temu mówił, że "nie ma powodów do paniki"
Donald Tusk ogłosił, że w związku z powodzią wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej. "Zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów" - napisał w serwisie X.
Polacy na południu kraju mierzą się z powodzią. Jest już najnowszy komunikat rządu. - Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej - napisał premier Donald Tusk.
Przypomnijmy, że jeszcze dwa dni temu szef rządu zapewniał, że prognozy pogody "nie są przesadnie alarmujące". "Nie lekceważymy oczywiście żadnego sygnału" - zaznaczył, nawiązując do sytuacji z 1997 r. "Na te zdarzenia będziemy chcieli być perfekcyjnie przygotowani" - zapewnił.
Nie ma dzisiaj powodu do paniki, ale jest powód, żeby być w pełni zmobilizowanym, aby w tych miejscach, gdzie może wystąpić jakiś dramat, żeby wszyscy mogli liczyć na możliwie szybką i skuteczną pomoc
– zaznaczył Tusk. Jak się okazało, doszło do dramatu. Kiedy okazało się, że sytuacja jest krytyczna artykuł Polskiej Agencji Prasowej z tą wypowiedzią Tuska najpierw zniknął z internetu, a później został przywrócony.
Stan klęski żywiołowej
Prawo wskazuje, że stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska żywiołowa, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić skutki tej klęski. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni.
Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.
za:niezalezna.pl
***
Premier Ukrainy oferuje pomoc Polsce. Zamierza wysłać ratowników do walki z powodzią
Premier Ukrainy Denys Smychal poinformował polską stronę, że jest gotów do wysłania pomocy w walce z powodzią. Szef rządu w Kijowie przekazał swoje wyrazy współczucia i solidarności z Polską i mieszkańcami, którzy ucierpieli na skutek powodzi.
Informację o potencjalnym ukraińskim wsparciu przekazał premier Polski Donald Tusk. Polityk napisał w serwisie X.com, że Kijów oferuje wysłanie stu ratowników, którzy mogą pomagać poszkodowanym w okolicach Kłodzka, Głuchołaz czy Stronia Śląskiego.
„Przed chwilą premier Ukrainy Denys Szmyhal przesłał na moje ręce wyrazy solidarności z Polską i gotowość natychmiastowego wysłania stu ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do walki z powodzią. Poruszające” – napisał na X.com premier Donald Tusk.
Szef polskiego rządu poinformował również, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Jednocześnie już wkrótce mają ruszyć przygotowania do uruchomienia specjalnych środków finansowych, które pomogą usuwać skutki powodzi. Tusk dodał, że Polska będzie również wnioskować o pomoc z Unii Europejskiej.
„Minister ds. Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił” – wskazał szef Platformy Obywatelskiej.
za:pch24.pl
***
Tarczyński: Siemoniak, przeproś żołnierzy WOT!
Do kolejnych miejscowości na południu Polski wdzierają się rzeki. Wyjątkową rolę w dramatycznej walce z powodzią odgrywają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ofiarnie poświęcając się służbie dotkniętym kataklizmem mieszkańcom. To żołnierze, których służbą – w ramach walki z rządem PiS - do niedawna pogardzała część polskich środowisk politycznych.
Na antenie TV Republika przypomniano wypowiedź obecnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.
- „Jesteśmy bardzo negatywnie nastawieni do tego projektu. Widzimy w nim propagandowe działania Antoniego Macierewicza. Żołnierze Obrony Terytorialnej, przeszkoleni przez kilkanaście dni i wzywani przez jeden weekend w miesiącu, będą mieli stanowić o bezpieczeństwie czy wzroście zdolności obronnych Polski. Uważamy, że to jest zupełnie ślepa ulica”
- mówił polityk w 2016 roku.
Do tych wypowiedzi sprzed lat odniósł się w programie „Polityczna kawa” europoseł Dominik Tarczyński.
- „Chciałbym powiedzieć - znów mieliśmy rację, ale ta satysfakcja jest bardzo gorzka, bo ma miejsce tragedia, ogromna tragedia wielu mieszkańców Polski. Nie chciałbym pastwić się nad Tuskiem, jego ludźmi, nie chciałbym być posądzony o to, że wykorzystuję tragedię, by rozgrywać to politycznie. W imieniu WOT apeluję – przeproście”
- powiedział.
- „Nie da się abstrahować od tego, że dzięki WOT ratowanie życia ludzkiego jest teraz możliwe. Wzywam Siemoniaka, by w imieniu tych, którzy pluli, wyśmiewali WOT, nazywali prywatną armia Macierewicza, obrzydzali wizerunek ludzi, którzy służyli Polsce - Siemoniak, przeproś żołnierzy WOT”
- zaapelował eurodeputowany PiS.
za:www.fronda.pl