Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Bruksela przejmie kontrolę nad wyborami? KRRiT alarmuje

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) jednoznacznie sprzeciwia się próbom ingerencji Komisji Europejskiej w polski proces wyborczy.

Mówił dzisiaj o tym na konferencji prasowej, Maciej Świrski, przewodniczący tego konstytucyjnego gremium. Zwrócił uwagę na fakt, że unijne regulacje, takie jak Akt o Usługach Cyfrowych (DSA), ale też inne przedsięwzięcia, mogą stać się narzędziem politycznej cenzury w celu wpływania na wybory w Polsce.

    - Komisja Europejska uzurpuje sobie prawo do definiowania treści, które gwarantują przeprowadzenie uczciwych wyborów w Polsce

 – podkreślił przewodniczący Świrski. Jego zdaniem, wykorzystanie DSA do regulowania treści w internecie stanowi zagrożenie dla suwerenności narodowej i demokratycznych standardów.

DSA – narzędzie kontroli czy walka z dezinformacją?

Unijne regulacje dotyczące usług cyfrowych oficjalnie mają na celu walkę z dezinformacją. Jednak według KRRiT mogą stać się pretekstem do ingerowania w debatę publiczną i eliminowania niepożądanych opinii. W ocenie Rady, podobne działania miały miejsce już w innych krajach Unii Europejskiej, a Polska może być kolejnym celem.

    - Na skutek relacji regulatora rumuńskiego o wydarzeniach w Rumunii, gdzie unieważniono turę wyborów, jednoznacznie wynikało, że DSA będzie wykorzystywane pod pozorem walki z dezinformacją do wpływania na proces wyborczy

– wskazał Świrski.

Jego zdaniem, jeśli podobne mechanizmy zostaną zastosowane w Polsce, może to prowadzić do ograniczenia pluralizmu i wolności mediów.

Cenzura prewencyjna – powrót do PRL?

Przewodniczący KRRiT zwrócił uwagę, że cenzura prewencyjna jest w Polsce zakazana konstytucyjnie. Narzucanie odgórnych regulacji dotyczących treści w internecie może oznaczać powrót do praktyk, które były domeną reżimów autorytarnych.

    - Wykorzystywanie DSA do politycznej cenzury w taki sposób, jak to zapowiadane, jest po prostu polityczną cenzurą prewencyjną

 – ocenił Świrski.

Dodał również, że KRRiT będzie monitorować sytuację i podejmować wszelkie możliwe działania, aby zapewnić uczciwość wyborów oraz równy dostęp do informacji dla wszystkich kandydatów.
KRRiT wzywa rząd do działania

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi wpływu Komisji Europejskiej na polskie wybory, KRRiT wezwała polski rząd do jednoznacznego odrzucenia tych prób ingerencji.

    - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wzywa rząd Rzeczypospolitej Polskiej do jednoznacznego odrzucenia prób ingerencji Komisji Europejskiej w krajowy proces wyborczy oraz stanowczego przeciwdziałania działaniom zmierzającym do ograniczenia suwerenności państwa i debaty publicznej
– oświadczył Świrski.

KRRiT podkreśla, że organizacja wyborów i dbanie o ich uczciwość leżą w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Jakiekolwiek próby narzucania zewnętrznych regulacji dotyczących polskiego systemu wyborczego są sprzeczne z zasadami demokracji i suwerenności narodowej.

Nadchodzi groźna przyszłość?

Zbliżające się wybory prezydenckie w Polsce mogą stać się polem doświadczalnym dla unijnych regulacji wpływających na kształt debaty publicznej. KRRiT zapowiada czujność i ścisły monitoring działań Komisji Europejskiej oraz wielkich platform cyfrowych. Stawką jest nie tylko uczciwość wyborów, ale fundamentalne zasady wolności słowa i suwerenności narodowej.

za:tvrepublika.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.