Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wielka Sobota w Wielkim Tygodniu: Geneza, znaczenie i tradycje

Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie. Poznaj jego genezę, przesłanie i sposób, w jaki katolicy przygotowują się na Wielkanoc.

Wielka Sobota: Czas Ciszy i Oczekiwania na Zmartwychwstanie

Początki Wielkiej Soboty

Wielka Sobota, będąca częścią Triduum Paschalnego, ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej upamiętniającej czas między ukrzyżowaniem a zmartwychwstaniem Jezusa. To dzień, w którym Chrystus spoczywa w grobie, a Kościół trwa w modlitewnym wyczekiwaniu. Ewangelie nie opisują wydarzeń tego dnia, co podkreśla jego charakter ciszy i kontemplacji. W tradycji katolickiej Wielka Sobota jest momentem refleksji nad tajemnicą śmierci i nadzieją na nowe życie.

Przesłanie

Przesłanie Wielkiej Soboty koncentruje się na nadziei i zaufaniu Bogu w obliczu pozornej klęski. To czas, który przypomina katolikom, że nawet w najciemniejszych chwilach Bóg działa, przygotowując cud zmartwychwstania. Wierni są zachęcani do medytacji nad ofiarą Jezusa i do odnalezienia sensu w cierpieniu, które prowadzi do odkupienia. Wielka
Sobota uczy cierpliwego oczekiwania na Boże obietnice.

W Kościele katolickim Wielka Sobota jest dniem skupienia i modlitwy. Nie odprawia się Mszy świętej aż do Wigilii Paschalnej, co podkreśla wyjątkowy charakter tego czasu. Wierni gromadzą się na adoracji przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Jezusa. W Polsce szczególnym zwyczajem jest święcenie pokarmów, które symbolizuje radość zmartwychwstania i obfitość Bożych darów.

Liturgia Wielkiej Soboty

Liturgia Wielkiej Soboty obejmuje Wigilię Paschalną, która zaczyna się po zmroku. Czytania (np. Rdz 1,1–2,2; Wj 14,15–15,1) ukazują historię zbawienia, a Ewangelia (np. Mt 28,1-10) głosi zmartwychwstanie.

Tu nie chodzi o święconkę

Święconka jest w Wielką Sobotę ważna, ale nie najważniejsza. To tradycyjne pożywienie błogosławione tego dnia. Dawniej święcono obfite kosze z jedzeniem, by wszyscy domownicy mogli się najeść. W magnackich dworach ksiądz kropił wodą święconą całe stoły, a potem chłopskie pokarmy. Dziś koszyki zawierają jajka, chleb, wędliny, sól i baranka, symbolizujące życie i zmartwychwstanie. Zwyczaj ten łączy wiarę z kulturą ludową.

Co dalej w Wielkim Tygodniu?

Po Wielkiej Sobocie następuje Niedziela Zmartwychwstania, kulminacja Wielkanocy, która przynosi radość zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Wielka Sobota jest zatem pomostem między bólem krzyża a triumfem pustego grobu, przygotowując wiernych na świętowanie.

Dlaczego to ważne dziś?

Dla współczesnych katolików Wielka Sobota jest przypomnieniem, że w świecie pełnym niepewności i cierpienia można odnaleźć nadzieję. Cisza tego dnia zachęca do zatrzymania się, modlitwy i zaufania, że Bóg przemienia każdą ciemność w światło. To czas, by na nowo odkryć sens Wielkanocy w codziennym życiu.

za:ewtn.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.