Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Jadwiga Kamińska - Muzycznie u Jezuitów

Pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego odbywają się koncerty w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu „Słowo i Muzyka u Jezuitów” im. prof. Teresy Żylis–Gara. 

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali o. Józef Łągwa SJ i Jolanta Chełmińska. Koncert inauguracyjny „Młodzi w Łodzi. Młodzi u Jezuitów” odbył się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki przy ul. Rojnej 20. W koncercie wystąpiło dwoje fantastycznych pianistów Antonina Wenerska i Jan Przepałkowski, którzy wykonują partie solowe i w duecie.
    
- Ze względu na rozpoczynający się w Polsce XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w koncercie były również utwory naszego wielkiego kompozytora. Chcieliśmy podkreślić, że w Łodzi też mamy bardzo dobrych pianistów – powiedział Kamil Chałupnik kierownik artystyczny festiwalu. 
      Antonina Wenerska wykonała Balladę F-dur Op. 38 Fryderyka Chopina i Etiudę VI f-moll Philipa Glassa. - Tosia jest uczennicą średniej szkoły muzycznej. Jest bardzo perspektywiczna i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zagra w Warszawie w Konkursie Chopinowskim – podkreślił pan Kamil.
     
Natomiast Jan Przepałkowski zagrał Barkarollę Fis-dur Op. 60 oraz Etiudę c-moll Op. 10 nr 12 „Rewolucyjna" Fryderyka Chopina, a także Etiudę gis-moll "La Campanella" (Fr. Liszt/N. Paganini).

 - W repertuarze dzisiejszego koncertu były też „Tańce symfoniczne” Op.45 Siergieja Rachmaninowa w oryginale opracowane przez kompozytora na dwa fortepiany. Skorzystaliśmy z gościnności dyrektora ZSM pana Pawła Zaparta. Tutaj są na wyposażeniu dwa instrumenty STEINWAY-a co pozwoliło nam na organizację tego koncertu – dodał kierownik artystyczny festiwalu.
           
Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” zaprasza do Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus przy ul. Sienkiewicza 60 na festiwalowe czwartkowe koncerty: 9, 16 i 23 października o godz. 19.00, a 30. X. o godz. 18.30. Wstęp wolny, podczas koncertów będzie prowadzona zbiórka na renowację organów. 
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Niedziela.    

Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.