Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Filmy polecane

Pytania mogą zadawać tylko przychylni władzy. Wroński dał popis po konferencji prasowej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprost przyznało, że zamierza rozmawiać tylko z dziennikarzami popierającymi ich działania. O to, dlaczego nie pozwolono zadać pytania Telewizji Republika próbował zapytać Michał Jelonek, został on jednak szyderczo wyśmiany przez rzecznika Pawła Wrońskiego.

Panie rzeczniku, czy to już będzie norma, że jedna redakcja może zadawać trzy pytania, a Telewizja Republika żadnego? - zapytał Michał Jelonek rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Proszę pana, to dobra idea - jest  - odpowiedział Paweł Wroński.

- Ale panie rzeczniku to jest poważne pytanie. Czy to jest dobra idea, żeby nie można było zadawać pytania a inne redakcje po trzy - dopytywał Jelonek.

Wroński jednak obrócił się i wyszedł z pomieszczenia. Sytuacji towarzyszył śmiech przedstawicieli mediów przychylnych władzy.

Kontekst: kim jest Paweł Wroński?

Paweł Wroński przez 33 lata był dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Dziennikarz ten zasłynął m.in. swoim podejściem do tzw. resetu z Rosją. W 2019 roku przekonywał, że nie należało "drażnić Putina" i że polska stronna powinna zaprosić go do Polski na obchody wybuchu II wojny światowej.

Jak przypomina portal Niezalezna.pl, kilka lat wcześniej w artykule pt. "Dlaczego powinniśmy podziękować Putinowi", pisał, że "zrozumieliśmy, że z Rosją da się rozmawiać". - To obecność Putina stworzyła dogodną płaszczyznę dla zaprezentowania polskiego spojrzenia na historię. Politykom PiS i publicystom lansującym tezę, że Putina nie należało zapraszać, warto zadać pytanie. Do kogo zwróciłby się Lech Kaczyński i prezentował swoje racje? - twierdził.

za:www.tysol.pl


***

Sienkiewicz likwiduje media publiczne. Nowy komunikat ws. Polskiego Radia

Otwarcie likwidacji wszystkich regionalnych rozgłośni Polskiego Radia zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego – informuje Ministerstwo Kultury.

 "Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek – rozgłośni regionalnych Polskiego Radia zakończony pomyślnie" – napisano w komunikacie resortu opublikowanym w środę na platformie X.

Poinformowano w nim, że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie "Radio Lublin" S.A. w likwidacji.

"Tym samym uchwalone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentującego Skarb Państwa (100-procentowego właściciela akcji) na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy spółek – regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, otwarcie likwidacji wszystkich 17 spółek, zostało skutecznie wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Sądy rejestrowe uznały uprawnienie do podjęcia takiej decyzji" – podało MKDiN.

Sienkiewicz postawił media publiczne w stan likwidacji

Polskie Radio, tak samo jak Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa, zostały postawione w stan likwidacji w grudniu 2023 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który wcześniej wymienił władze tych trzech spółek, omijając Radę Mediów Narodowych.

RMN i dotychczasowe zarządy PR, TVP i PAP uznają działania ministra za bezprawne. Politycy PiS mówią o "zamachu" na media publiczne, a koalicję rządzącą nazywają "koalicją 13 grudnia" (rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego).

W styczniu Sejm odrzucił wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wyrażenie wotum nieufności wobec Sienkiewicza. Za wnioskiem było 194 posłów, przeciw 241, wstrzymało się dwóch. PiS chciało odwołać szefa MKDiN w związku z działaniami, jakie podjął w państwowych spółkach medialnych.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.