Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemcy nie chcą płacić na uczczenie ofiar Holokaustu

Rodziny zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze nie doczekają się od Niemców wsparcia finansowego na budowę miejsca pamięci. O sprawie poinformowała rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk. – To element strategii politycznej Niemiec, która ma zatrzeć ślady niemieckich zbrodni i przerzucić winę na Polaków – komentuje w rozmowie z „Codzienną” historyk prof. Tadeusz Marczak – pisze dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie".

Na terenie niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze trwają prace nad realizacją międzynarodowego projektu „Muzeum – miejsce pamięci”. Dodajmy, że obóz działał w latach 1942–1943 w  ramach akcji „Reinhardt”, czyli zagłady Żydów w  Generalnym Gubernatorstwie i regionie białostockim, przeprowadzonej w  związku z  planami tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W grupie państw, które koordynują projekt uczczenia ofiar, zabrakło Niemiec.

– Państwowe Muzeum na Majdanku sprawuje opiekę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, jednak kluczowe decyzje w  sprawie nowego upamiętnienia, w tym udziału innych państw w  kosztach jego realizacji, podejmuje grupa sterująca. W jej skład wchodzą przedstawiciele Polski, Holandii, Słowacji i Izraela – powiedziała „Codziennej” Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowa muzeum.

Jak poinformowała rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk, wnioski o dofinansowanie inwestycji przez Niemcy przepadły w Bundestagu. Ekspert Stephan Lehnstaedt z Touro College w Berlinie, na którego opinię powołuje się radio, stwierdził, że Niemcy są bardzo zadowoleni z tego, jak rozliczyli się z przeszłością, i to jest coś, co stało się częścią nowej niemieckiej dumy narodowej.

Historyk prof. Tadeusz Marczak z  Uniwersytetu Wrocławskiego wyjaśnia w rozmowie z „Codzienną”, że takie działania ze strony Niemców to element dalekosiężnej strategii politycznej wpływającej na politykę historyczną Niemiec, która zmierza do zatarcia śladów zbrodni niemieckich z  czasów II wojny światowej lub przerzucenia ciężaru winy na innych, zwłaszcza na narody podbite i  okupowane przez III Rzeszą, w tym głównie na Polaków. – Dlatego zrodziło się uporczywe lansowanie terminu „polskie obozy śmierci” – podkreśla profesor i zauważa, że niemiecka polityka historyczna składa się z kilku etapów.

za:telewizjarepublika.pl/niemcy-nie-chca-placic-na-uczczenie-ofiar-holokaustu,46443.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.