Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Fałszywy obrońca wartości

Redaktorzy „Newsweeka” straszyli już stanem wojennym, który jest albo nieuchronnie nadciąga, historycy ostrzegali przed zbliżającym się faszyzmem, alarmowano, że wraca komunizm, przedstawiano Jarosława Kaczyńskiego jako Hitlera, a Macierewicza z twarzą taliba.

Wydawało mi się więc, że ten magazyn niczym mnie już nie zaskoczy…

Nihilizm (łac. nihil – nic) to pogląd oznaczający negatywne stanowisko wobec wartości. To przekonanie człowieka, że wszystko w jego życiu pozbawione jest sensu. Postawę nihilistyczną opisywał Fryderyk Nie­tzsche, twierdząc, że najwyższe wartości tracą moc, że wszystko jest daremne. Dlatego nihilizm prowadzi często do egoizmu, nastawienia anarchistycznego, rezygnacji, obojętności. W tym kluczu postanawia rozprawić się z nową władzą dyżurny krytyk mediów mainstreamowych Tomasz Lis.Totalny nihilizm

W aktualnym numerze tygodnika „Newsweek” redaktor Lis odkrywa: „Istotą natury obecnej władzy (...) jest totalny nihilizm”. Abstrahując od kompetencji Lisa w problematyce filozoficznej, która jest na podobnym poziomie jak jego dziennikarska uczciwość, warto prześwietlić jego wywód, w którym kreuje się on na obrońcę wartości moralnych.

Lis błądzi od samego początku, na siłę bowiem szuka przejawów nihilizmu w partii, która jak mało która w naszej polityce nie zmienia co kadencję poglądów, nie skręca światopoglądowo w lewo. Jej tożsamość od lat jest określona przez przywiązanie do wartości konserwatywnych. Tymczasem zagrożenie nihilizmem płynie dziś ze strony rodzimych partii politycznych, które bezkrytycznie kopiują światopoglądowe absurdy elit europejskich. To partie takie jak Platforma Obywatelska wciąż zmieniają poglądy i wartości, co najlepiej widać w jej stosunku do spraw takich jak aborcja, małżeństwa homoseksualne czy imigranci.

Bezmyślnie zatapiają się w nihilizmie, który toczy Europę. Elity europejskie hołdują bowiem dziś wartościom, które niszczą rodzinę, nie szanują świętości (patrz spektakl „Klątwa"), kwestionują wartość życia, promują postawy egoistyczne. Podstawowe pojęcia w nomenklaturze unijnej poprawności stały się dziś własnym zaprzeczeniem: tolerancja jest akceptacją nawet najgorszych postaw, szacunek to puste słowo używane do szantażu krytyków wszelkich odmienności, miłość jest egoizmem, a wolność przyzwoleniem na zło.

Fałszywy obrońca wartości

Ponieważ zdaniem Lisa wszystkie działania PiS-u są albo „skrajne”, albo „totalne”, nawet nihilizm nowej władzy jest w ujęciu mainstreamowego redaktora także „totalny”. Lis mówi nawet o pełnym zestawie, czyli o nihilizmie „prawnym, moralnym i historycznym”. Koronnym argumentem ma być decyzja Sądu Najwyższego w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, która prowadzi Lisa do konstatacji, że można za niewinnego uznać przestępcę, a niewinnego za przestępcę. Nagle dla dyżurnego krytyka władzy prawo łaski prezydenta, które ma on zagwarantowane w konstytucji, staje się przyczynkiem do dostrzegania nihilizmu. Nie przypominam sobie, by o nihilizmie wspominał, gdy ułaskawiali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski czy Bronisław Komorowski.

Tomasz Lis przechodzi jednak sam siebie, gdy mówi o „ekspansji nihilizmu moralnego”, który nowa władza „manifestuje, promuje i którym się upaja”. Jako główny dowód wskazuje ocenę moralną Antoniego Macierewicza i Ewy Kopacz

/.../

zawartość zablokowana

Autor: Leszek Galarowicz

Pozostało 50% treści.

za: http://gpcodziennie.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.