Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prawda w potrzasku

Losu żydowskich ofiar niemieckiego ludobójstwa nie można izolować od cierpienia ofiar innych ludobójstw. Dialog polsko-żydowski, który często w gruncie rzeczy był pozorowany, miał być politycznie poprawny. Ale kiedy ta poprawność doszła do ściany, okazało się

, że owoców owego dialogu nie ma – mówi „Naszemu Dziennikowi” ks. prof. Waldemar Chrostowski, wybitny biblista i badacz relacji polsko-żydowskich, przez wiele lat zaangażowany w budowanie wzajemnych relacji katolików i Żydów. Nasz rozmówca pokazuje korzenie narosłych uprzedzeń i nieporozumień, wychodząc od czasów biblijnych i specyfiki żydowskiego myślenia o całej rzeczywistości. – To myślenie przypomina hagadę, opowieść pełną emocji i uczuć, które są ważniejsze niż to, co się naprawdę wydarzyło. My pytamy, co jest dobre, oraz szukamy obiektywnego dobra i zasad.

Natomiast Żydzi pytają, co jest dobre dla Żydów – tłumaczy ksiądz profesor, zaznaczając, że nie ma podstaw, by niemieckie ludobójstwo na Żydach absolutyzować i odrywać całkowicie od dramatu innych ludobójstw (Ormianie, Rwanda). Najistotniejszym podglebiem żydowskiego myślenia o świecie jest rozłam Kościoła i Synagogi dokonany jeszcze w I wieku, który jest w istocie sporem o Osobę i misję Jezusa Chrystusa.

Judaizm rabiniczny mówi Jezusowi swoje zdecydowane „nie”. Obecny konflikt ma oczywiście podłoże nie tylko religijne, ale i polityczne. Wypacza on prawdziwy obraz tragedii holokaustu, szkodząc naszemu wizerunkowi. – Polaków z Żydami dramatycznie podzielił Hitler i jego ideologia. Ten „rozwód”, którego symbolem stał się Auschwitz, został zaplanowany i zrealizowany przez Niemców. Niemcy zadbali o to, żeby konsekwentnie oczyszczać żydowską pamięć o Niemczech i Niemcach.

Teraz staje przed nami zadanie odpowiedzi na pytanie, czy obecna sytuacja zostanie spetryfikowana, czy też uczynimy z niej dobry punkt wyjścia do czegoś nowego, a mianowicie „resetu” wzajemnych relacji – podsumowuje ks. prof. Chrostowski.

W pułapce żydowskiej hagady – rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim

Artykuł opublikowany na stronie: https://www.naszdziennik.pl/index.php/artykul/194491

Copyright © 2017. All Rights Reserved.