Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Lewica: 'Kościół kształtuje w Polakach wrogość wobec zwierząt'

Zdaniem lewicy Kościół katolicki „kształtuje postawy (...) wrogości i wojującego gatunkizmu wobec losu zwierząt” u Polaków

Oko press to portal kojarzony (przez polskich patriotów) z środowiskami sympatyków i aktywistów groteskowej opozycji, specjalizującej się urządzaniu groteskowych hucp ulicznych, ataków na PiS i narodowców, łamaniu przepisów ustawy o zgromadzeniach, wspólnych demonstracjach z lewicowymi ekstremistami (odwołującymi się do komunizmu, trockizmu czy anarchizmu).

 W wywiadzie dla Robert Jurszo z tego lewicowego medium, profesor Andrzej Elżanowski stwierdził, że "Kościół katolicki w Polsce przejawia wobec cierpienia zwierząt w najlepszym przypadku obojętność, a są też przejawy wrogości i szowinizmu gatunkowego". Zdaniem naukowca nauczanie katolickie ma demoralizować Polaków, którzy należą do nieczułych na krzywdę zwierząt narodów środkowej Europy – podczas gdy mieszkańcy zachodniej Unii Europejskiej są o wiele bardziej empatyczni wobec zwierząt niż Polacy.

Rozmówca portalu profesor Andrzej Elżanowski przedstawiony jest jako weganin, zoolog i bioetyk, wykładowca na powstałym (z Ośrodka Badań nad Tradycja Antyczną) Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

 Według portalu Oko press „wrażliwość Polaków na los zwierząt jest niemal najmniejsza w Unii Europejskiej: tylko 34 proc. Polaków uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych to coś „bardzo ważnego” (...), średnia UE – 57 proc.; tylko 22 proc. Polaków jest zdania, że dobrostan zwierząt hodowlanych powinien być lepiej chroniony niż teraz (...), średnia UE – 44 proc.; tylko 23 proc. Polaków (...) zdecydowanie uważa, że zwierzęta hodowlane powinny być lepiej chronione; średnia UE – 38 proc”.

Zdaniem profesora Elżanowskiego „zwierzęta towarzyszące traktowane jak członkowie rodziny są wyjątkiem, kroplą w morzu bezwzględnej eksploatacji około 50 miliardów ssaków i ptaków w chowie przemysłowym”. Zdaniem naukowca weganina ludzie dręczą i eksploatując zwierzęta bo zwierzęta nie potrafią dokonać odwet na ludziach za ich agresje.

 Według profesora Elżanowskiego przeszkodą dla Polaków by stać się bardziej moralnym i przestać krzywdzić zwierzęta jest „Kościół Katolicki. W Polsce wciąż jest znaczącym autorytetem moralnym, co nas wyróżnia na tle Europy”. Naukowiec weganin uważa, że Kościół katolicki „demonstruje względem cierpienia zwierząt obojętność. Ale są też przejawy wrogości i wojującego gatunkizmu, jak np. częsty udział i publiczne poparcie dla polowań”.

Jak informuje swoich czytelników portal Oko press gatunkizm „(również: dyskryminacja gatunkowa, szowinizm gatunkowy, gatunkowizm)” to „pogląd i postawa stawiająca ludzki interes ponad interesami innych, poza-ludzkich zwierząt. Termin stworzyli bioetycy, przez analogię do rasizmu i seksizmu”.

W opinii profesora Elżanowskiego cechująca ekologów empatia „łagodzi – zwłaszcza u kobiet – wyrachowanie konwencjonalnej moralności”. Zdaniem naukowca weganina empatie można „rozwijać, przede wszystkim w dzieciństwie. Ale to wymaga umiejętnej edukacji etycznej. Polegałaby przede wszystkim na uświadamianiu rzeczywistych – a nie religijnie urojonych – źródeł wartości i motywów zachowań moralnych, co powinno kształtować postawy poszanowania życia i doznań wszystkich istot doznających”.

W wywiadzie dla Oko press profesor Elżanowski przybliżył też patologie czyniące ruch ekologiczny słabym. Zdaniem naukowca weganina „słabością ruchu obrony zwierząt w Polsce jest jego fragmentacja i partykularyzm”. W opinii wykładowcy UW „ruch obrońców zwierząt w Polsce nie ma zaplecza intelektualnego. Dlatego nie jest w stanie nawet marginalnie przeciwstawiać się arogancji biomedycznego lobby, które zwalcza wszelkie próby narzucenia społecznej kontroli nad eksperymentami na zwierzętach”. Zdaniem naukowca weganina bardzo przydał by się ekologom sponsor wizjoner „czyli Sorosa obrony zwierząt”.

Wywiad opublikowany przez Oko press jest doskonałym przykładem powszechnej w środowiskach lewicowych nienawiści do Kościoła katolickiego, powszechnych dążeń lewicy do wyrugowania z życia społecznego katolickiej etyki, lewicowego negowania wyjątkowości ludzi jako gatunku i zrównywania statusu ludzi ze zwierzętami, lewicowego przedstawiania ludzkości jako zagrożenia dla środowiska naturalnego, i obecności lewicowych ekstremistów na uczelniach wyższych utrzymywanych przez podatników (co powinno skłonić do dyskusji czy i komu mają być przekazywane środki pochodzące z kieszeni podatników, i czy na pewno w interesie podatniku jest utrzymywanie lewicowych ekstremistów na uniwersytetach).

Nie wolno też zapominać o tym, że nowa lewicowa etyka propagowana przez ekstremistów na uniwersytetach to nie tylko fanaberia kawiorowej lewicy. Takie szkodliwe idee są paliwem dla ekologicznych organizacji terrorystycznych, a toksyczne lewicowe idee z uniwersytetów były fundamentem ustrojów totalitarnych – komunizmu i nazizmu (nie przypadkiem największym poparcie NSDAP przed przejęciem władzy cieszyła się wśród niemieckich studentów i wykładowców).


Jan Bodakowski

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.