Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Retoryka targowicy

Nieprzypadkowo konfederacja targowicka stała się w Polsce synonimem zdrady. Choć wcześniej i później bywały przypadki sprzeniewierzenia się ojczyźnie, to degeneracji targowiczan nie dorównywali chyba nawet komuniści.

Seweryn Rzewuski, Szczęsny Potocki i Franciszek Ksawery Branicki głosili cztery postulaty: 1. reformy są łamaniem praworządności; 2. do zaprowadzenia porządku potrzebne jest sąsiednie mocarstwo; 3. wzmacnianie kraju jest tyranią i despotyzmem; 4. interwencja z zewnątrz jest spowodowana tylko i wyłącznie działaniami Polaków, którzy są niewdzięczni wobec zagranicznych łask; 5. Tylko oni (targowiczanie, zdrajcy) są właściwą reprezentacją narodu i inna władza jest co najwyżej uzurpacją. Już nawet komuniści się lepiej maskowali i wieźli do Polski jakiś program reform i inwestycji, gdy zaś targowica chciała tylko „żeby było tak, jak było”.

 
Jakub Augustyn Maciejewski

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.