Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Organizator marszu równości w Białymstoku kpi z dewizy narodowej

Organizatorzy marszu równości w Białymstoku, na plakacie reklamującym homoparadę umieścili wizerunek Pomnika Orła, który w roku 2013 został poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego. Na tym pomniku, największym w Białymstoku, widnieje dewiza narodowa – „Bóg Honor Ojczyzna”, którą tęczowe stowarzyszenie, na swoim plakacie, zastąpiło hasłami LGBT.

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok trzy tygodnie temu zapowiedziało przeprowadzenie 20 lipca w Białymstoku marszu równości. Tę imprezę, na której promuje się ideologię LGBT, reklamuje m.in. na swoim profilu Facebook, używając grafiki przedstawiającej tzw. Pomnik Orła, najbardziej znany monument, stojący blisko centrum Białegostoku.

Pomnik ten ukazany jest tam w różowych barwach, opleciony tęczową flagą LGBT, a na jego filarach autor grafiki umieścił hasła często używane przez aktywistów homoseksualnych „Wolność, Równość, Miłość”. Jednak na oryginalnym Pomniku Orła umieszczona jest dewiza narodowa – „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Rok temu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodano tam jeszcze słowo „Niepodległość”. Natomiast w roku 2013 Pomnik Orła poświęcono uroczyście pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Użycie wizerunku Pomnika Orła dla celów promocji marszu równości LGBT jest więc odbierane przez białostockie środowiska patriotyczne jako profanacja dewizy narodowej oraz szarganie pamięci żołnierzy podziemia. - Promocja homomarszu przy użyciu pomnika poświęconego żołnierzom podziemia to szyderstwo z naszych bohaterów narodowych, którzy życie oddawali za Polskę chrześcijańską, a więc niemającą nic wspólnego z  ideologią homoseksualną. Natomiast  zamianę dewizy narodowej z pomnika na hasła LGBT traktuję po prostu jako profanację – powiedział PCh24.pl Tadeusz Waśniewski, represjonowany przez UB działacz organizacji niepodległościowej oraz główny organizator umieszczenia dewizy narodowej na Pomniku Orła.

Przypomnijmy, iż trwa zbieranie podpisów pod petycją z prośbą do prezydenta Białegostoku, aby ten nie wydawał zgody na przeprowadzenie w tym mieście 20 lipca marszu równości.  Petycja ta umieszczona jest na stronie citizengo.org. W ciągu niespełna tygodnia, podpisało się już pod nią prawie 6 tys. osób.  W petycji napisano m.in. „Prosimy o wsparcie naszych działań, mających na celu… postawienie oporu ideologii homoseksualnego lobby, które na każdym kroku drwi z ponad dwutysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, znieważa wartość i piękno rodziny oraz symboli religijnych i narodowych”.

Pomnik Orła ma bardzo ciekawą historię. Powstał w roku 1975 jako Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej. Dedykowany był więc pierwotnie budowniczym Polski Ludowej. Jego symbolika jednak na to nie wskazywała, gdyż pomnik składa się z kilku 22-metrowych, betonowych kolumn, na których usadowione jest gniazdo orła – stąd późniejsza nazwa Pomnik Orła.

We wrześniu roku 2011, spontanicznie zawiązany Społeczny Komitet ds. Odkomunizowania Pomnika, umieścił na kolumnach Pomnika Orła wykonane z blachy nierdzewnej napisy Bóg Honor Ojczyzna. Na głowę orła, znajdującego się na monumencie, nałożono koronę. Była to bodajże pierwsza w Polsce akcja dekomunizacji przestrzeni publicznej, co masowo zaczęto przeprowadzać dopiero po wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej w roku 2016.

W roku 2013, dokładnie w 17. rocznicę pierwszej przeprowadzonej w Polsce ekshumacji Żołnierzy Niezłomnych w lesie koło Olmont, Pomnik Orła, z umieszczoną na nim dewizą narodową „Bóg, Honor, Ojczyzna” uroczyście poświęcono. Od tej chwili monument upamiętnia ofiarę złożoną przez wszystkich żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

Adam Białous

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.